ناگفته‌هایی از تاریخچه انقلاب و نظام اسلامی
کد خبر: 985431
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048M3
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۴
نظری و گذری بر خاطرات آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی
نیما احمدپور
سرویس تاریخ جوان آنلاین: اثری که هم‌اینک در معرفی آن سخن می‌رود، دربردارنده یاد‌ها و یادمان‌های روحانی مبارز و انقلابی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی است. او از آغازین سالیان تحصیل در حوزه علمیه قم تا دوران دشوار مبارزه و نهایتاً پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پذیرش بسیاری از مسئولیت‌ها در نظام، شاهد بسیاری از رویداد‌های شاخص و تأثیرگذار بوده است. هم از این روی خاطرات وی می‌تواند دستمایه نگارش و تحلیل تاریخ قرار گیرد. حیدر نظری تدوینگر این اثر- که مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده است- در دیباچه آن می‌نویسد: «خاطرات مبارزان و شخصیت‌هایی که در جریان مبارزه علیه رژیم پهلوی در شهر‌های دور و نزدیک سهم و نقشی داشته‌اند، در کنار اسناد و مدارک معتبر، برای محققان و پژوهشگرانی که تاریخ انقلاب را مورد بررسی و پژوهش قرار می‌دهند، منبع بسیار باارزشی به شمار می‌آید. با توجه به این نکته، مرکز اسناد انقلاب اسلامی درصدد است تا خاطرات نیرو‌های مذهبی و روحانیونی را که به انحای مختلف در جریان مبارزه نقش داشته‌اند جمع‌آوری کند. از این رو، پس از چاپ تعدادی از خاطرات علما و روحانیون مبارز، اینک خاطرات حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی را به علاقه‌مندان تحولات تاریخی ایران در دوره محمدرضا پهلوی تقدیم می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دری نجف‌آبادی تحصیلات دینی خود را در حوزه نجف‌آباد آغاز کرد و سپس برای ادامه تحصیل در سطوح عالی، عازم قم شد. اندکی پس از ورود او به قم، نهضت امام خمینی (ره) با موضع‌گیری ایشان علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی آغاز شد. این واقعه در شکل‌گیری شخصیت وی و تنفرش از رژیم پهلوی نقش عمیقی داشت، زیرا به همراه بسیاری از طلاب جوان به نهضت اسلامی پیوست. در این خاطرات، جنبه‌هایی از احساس وی نسبت به این رویداد‌ها که بیانگر احساسات طلبه‌های هم‌دوره اوست بیان شده است. قسمت دیگر خاطرات حجت‌الاسلام دری نجف‌ابادی شامل مسافرت‌های تبلیغی او به نقاط مختلف ایران است. او در این سفر‌ها سخنرانی‌های خود را بر محوریت اسلام، فقاهت و مرجعیت امام خمینی (ره) قرار داده بود. شرح این سفرها، در واقع، شمه‌ای از مبارزه استراتژیک روحانیت شیعه در طول تاریخ است. روحانیت شیعه به عنوان مخالفان همیشگی حکومت‌های استبدادی با سلاح وعظ و خطابه در بسیج توده‌ها می‌کوشیدند، و همین سلاح و استراتژی بود که توانست بر حدت روش‌های نوین احزاب سیاسی و گروه‌های مسلح فائق آید، زیرا تشکیلات وسیع روحانیت و ارتباط با توده‌های مردمی، سرمایه‌های عظیمی هستند که احزاب از آن محروم بودند. پس از شهادت حاج‌آقا مصطفی و اهانت علنی به حضرت امام در روزنامه اطلاعات، سلسله مخالفت‌های روحانیت و مردم علیه رژیم پهلوی گسترش یافت. در جریان این مبارزه مساجد و روز‌های نمادین مذهبی، دو بستر قابل توجه برای مبارزان مسلمان در مبارزه با رژیم پهلوی بود که خاطرات دری نجف‌آبادی رویداد‌های این ایام را به خوبی توضیح داده است.

ضبط خاطرات حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی به سال ۱۳۵۷ بازمی‌گردد. از سال مذکور تاکنون بیش از ۲۵ جلسه از خاطرات ایشان ضبط شده و در هشت فصل تدوین شده است. در تدوین این خاطرات سعی بر آن بوده که ابهامات مصاحبه‌های اولیه با مصاحبه‌های تکمیلی برطرف شده و توضیحات لازم با مدد از اسناد و منابع دیگر اضافه شود. حجت‌الاسلام والمسلمین دری نجف‌آبادی در جریان تدوین این خاطرات همکاری صمیمانه داشت که در این‌جا از ایشان نهایت تشکر را ابراز می‌دارم».
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار