شماره جدید فرهنگ امروز منتشر شد
کد خبر: 984738
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048As
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۶
سرويس انديشه جوان آنلاين: شماره بیست‌وهفتم نشریه فرهنگ امروز با پرونده‌ای ویژه سیر مواجهه ایران با غرب و عملکرد دیپلماسی ایرانی بر لزوم درک فهم تاریخیت امور منتشر شد.

به گزارش «جوان»، مواجهه امروز ما با غرب مواجهه نویی نیست که ندانیم چگونه و چرا رخ می‌دهد. جامعه ما با بحران تاریخی‌نگری یا بی‌توجهی و به تعبیر دقیق‌تر عدم درک و فهم تاریخیت امور روبه‌روست. توجه به این بحران به ویژه در روز‌هایی که مواجهه ما با غرب همه ارکان سیاسی و اجتماعی و به ویژه اقتصادی ما را دربرگرفته بیشتر حس می‌شود. در همین راستا فرهنگ امروز در شماره جدید خود تلاش داشته با نگاهی به سیر مواجهه ایران با غرب و عملکرد دیپلماسی ایرانی بر لزوم درک فهم تاریخیت امور بیشتر توجه کند و به این پرسش پاسخ دهد دیپلماسی کجا راهگشای مواجهه ما با غرب بوده است؟

در پرونده تاریخ این شماره با عنوان «سراب دیپلماسی» مقاله مفصل دکتر منصوربخت با عنوان فهم تاریخی تکوین نهاد وزارت خارجه در ایران خواندنی است. ایشان در این مقاله گذار تصمیم‌گیری سیاست خارجی از فرد به نهاد در دوره قاجار را توضیح می‌دهد. همچنین در این پرونده تلاش شد روابط ایران و غرب در دوره‌های مشروطه، پهلوی و جمهوری اسلامی با تکیه بر تأثیر قدرت دیپلمات‌هایی، چون عباس میرزا و محمدعلی فروغی و همچنین نهاد سلطنت که به ویژه در دوره پهلوی به دیکتاتوری پهلو می‌زد بررسی شود. محمد رادمرد، رضا مختاری، سجاد راعی و... از همکاران این پروژه هستند.

در بخش اندیشه این شماره با عنوان «تئوریسین خشونت؟» نسبت فلسفه و خشونت با واکاوی دوباره آرای سیداحمد فردید مورد واکاوی قرار گرفت. دلیل پرداختن به این موضوع دو وجه داشت؛ یکی شرایط اجتماعی سیاسی اکنون جامعه ایران که اعمال و مهار خشونت مورد بحث قرار گرفته است و دیگری مستندی بود که با همین عنوان که در خانه مستند رونمایی شد و نسبت فردید با ساختار قدرت در قبل و بعد از انقلاب را بررسی کرد. بی‌شک اساتید علوم انسانی در این خصوص موضع‌گیری‌های متفاوتی دارند. در این پرونده تلاش شد به همه مواضع پرداخته شود. در همین راستا گفتگو‌هایی با احسان شریعتی، محمد رجبی و موسی اکرمی انجام شده که موضع‌گیری‌های هرکدام بسیار جالب توجه است. همچنین احسان تاجیک در مقاله‌ای با بررسی میراث مبهم هایدگر برای فردید به این پرسش پاسخ داد که اگر فردید زنده بود چگونه می‌اندیشید. همچنین روح‌الله اسلامی به این موضوع پرداخت که آثار کربن و داروین و فردید در تداوم پدیدارشناسی در ایران است. همچنین در این پرونده نگاهی هم به مستند «تئوریسین خشونت» شده و در نهایت هر آنچه فردید نگاشت و در مورد او نگاشته شد در یک مقاله به صورت یکجا آورده شده است.

«مدرنیته سال صفر» عنوان پرونده سینمای این شماره فرهنگ امروز است که به سینمای روبرتو روسلینی از دوران نزدیکی به موسولینی تا مقاومت در برابر فاشیسم و ماشین جنگی آن و رسیدن به عرفان مسیحی در آثار متأخرش نگاهی داشته است. در این پرونده فرهنگ امروز مصاحبه‌ای داشته با سیدنی گوتلیب استاد ارتباطات و رسانه در امریکا که معتقد است روسلینی از چارچوب‌های تعریف شده نئولیبرالیسم فراتر می‌رود. همچنین دو مصاحبه از روسلینی و دو مقاله یکی از پیتر باندانلا و دیگری از پیتر برونت در مورد نشانه‌شناسی فیلم‌های روسلینی ترجمه شده است. بررسی سه‌گانه فاشیسم روسلینی، مفهوم‌بندی زایش و حیات به مثابه راه‌های غلبه بر اضطراب اگزیستانسیال از دیگر مطالب این پرونده است.
در بخش پیشخوان مصاحبه با زرگری‌نژاد در مورد کتاب تازه منتشرشده‌اش با عنوان «اندیشه و سیاست در ایران قاجار» و مصاحبه مفصل و بسیار مفید با مصطفی مهرآیین در مورد پروژه بزرگی که در مورد ایدئولوژی و انقلاب اسلامی در دست دارد قابل توجه است. همچنین مصاحبه با حسن شجاعی دیوکلایی در مورد کتاب توسعه‌نیافتگی و صنعتی‌سازی و نقد و بررسی کتاب‌هایی، چون دانشنامه جنگ و صلح، تاریخ فلسفه غرب، چندین کتاب دیگر از مطالب بخش پیشخوان هستند.

بخش گزارش، اما چند مصاحبه مهم را دربر می‌گیرد. یکی مصاحبه با فرهنگ رجایی در مورد تجربه تحصیل در خارج از ایران، مصاحبه با رضا شعبانی در مورد تاریخ‌نگاری، گفتگو با سیدمحمدتقی چاووشی در مورد پژوهش جدیدش با موضوع «نسبت ما و حکمت متعالیه». همچنین متن مقاله جدیدی از دکتر رضا داوری اردکانی در این شماره به چاپ رسیده است.
شماره بیست‌وهفتم نشریه فرهنگ امروز به مدیرمسئولی امیرابراهیم رسولی و سردبیری بهزاد جامه‌بزرگ در ۱۲۸ صفحه منتشر شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار