ناکارآمدی‌های دولت را با مردم در میان می‌گذاریم
کد خبر: 978314
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046VG
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲
بیانیه شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی
شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی دربیانیه‌ای درباره تحولات اخیر کشور تأکید کرد: ان‌شاءالله با بازگشت آرامش به کشور عزیز اسلامی، ابعاد دیگری از ناتوانایی‌ها و ناکارآمدی‌های دولت را با مردم در میان خواهیم گذاشت.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، در بخشی از این بیانیه آمده است: طی روز‌های گذشته کشور و مردم عزیز ایران اسلامی روز‌های تلخ و عبرت آموزی را پشت سر گذاشتند که اگر فتوت، مجاهدت و تدبیر مقام معظم رهبری و بصیرت و هشیاری ملت صبور نبود، رخداد‌های این چند روز می‌توانست آسیب‌ها و تخریب‌های جدی را برای کشور به‌دنبال داشته باشد.

این بیانیه می‌افزاید: موضوع افزایش قیمت بنزین اگرچه در امتداد طرح هدفمندی یارانه‌ها مورد تصویب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار گرفته بود، اما طبیعتاً شیوه اجرایی شدن این مصوبه که بخش‌های مختلف اقتصاد و اقشار وسیعی از جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌بایست مانند تجارب و سوابق قبلی با تدابیر و توجیهات و اقناع گری گسترده مقدماتی توأم می‌بود که متأسفانه دولت و مجریان مصوبه به دلیل بی تدبیری و ناکارآمدی و یا عامدانه، این مصوبه را بی مقدمه و به نحو شوک‌آوری اجرایی کردند. تنش اجتماعی حاصل از این بی تدبیری و عدم توجه به افکار عمومی بستری را فراهم آورد تا در کنار اعتراضات مردمی و منطقی، جریانات معاند و ضدمردمی زمینه را فراهم دیده و ضمن منحرف ساختن مطالبات و اعتراضات اساسی و اصلی مردم، با آشوبگری و اغتشاش و خشونت، در برخی از شهر‌های کشور اماکن عمومی و خصوصی را مورد حمله قرار داده و خسارت‌های سنگین مالی و جانی به بار آورند.

در همین خصوص شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب، توجه مردم عزیز ایران اسلامی را به نکاتی جلب می‌کند: ۱- با کمال تأسف، سلسله بی تدبیری‌ها و اشتباهات راهبردی و عملیاتی رئیس جمهور محترم آقای روحانی و دولت ایشان در شیوه اجرا و روش اقدام سهمیه‌بندی بنزین نیز تکرار شد و کام مردم ایران را همزمان با جشن‌های هفته وحدت و میلاد پیامبر اعظم (ص) تلخ کرد. دولت محترم که ایده‌های مرکزی آن با شکست‌های متوالی و آسیب‌های مستمر مواجه شده است و اصلی‌ترین ایده وی، یعنی برجام، به گل نشسته است، بی توجه به فشار شدید اقتصادی که در شش سال گذشته به مردم وارد شده است و بی توجه به انبوه نظرات کارشناسان و خبرگان که مدل‌های جایگزینی برای شیوه سهمیه‌بندی بنزین ارائه می‌کردند، بدون اقناع افکار عمومی، نخبگان و کارشناسان و حتی مدیران خود، آغاز طرح را اعلام نمود و باعث ایجاد التهاب، اضطراب و تشویش در مردم گردید، آن هم در حالی که متأسفانه مقامات مسئول دولتی نظیر وزیر نفت و سخنگوی دولت در هفته قبل، مکرراً و با عدم صداقت، از شروع نشدن قطعی طرح سهمیه‌بندی سخن می‌گفتند.

۲- دولت محترم، مصوبه سران قوا را پشتوانه اقدام خود معرفی کرده است و طبعاً مصوبات سران سه قوه همانند روال چند سال اخیر (به دلیل شرایط خاص اقتصادی) مورد تأیید ارکان نظام است، ولی این مصوبه، به هیچ وجه نافی مسئولیت تصریحی و مستقیم دولت و وزارت نفت و شخص رئیس جمهور در طراحی جزئیات، نحوه اجرا، زمان اجرا و عدم تمهید و پیش‌بینی الزامات رسانه‌ای و طراحی پیوست اجتماعی اجرای چنین تصمیم مهمی نیست و لازم است دولت و شخص رئیس جمهور بابت چنین اشتباهات فاحشی از مردم عذرخواهی کنند. ضرورتاً و طبعاً برای اجرای چنین اقدام مهمی در اقتصاد ملی، شخص رئیس جمهور باید در زمان اجرا با مردم سخن بگوید، اطمینان بخشی و همه دستگاه‌ها را توجیه کند و خود در مرکز و فرماندهی میدان اجرا حاضر باشد. متأسفانه رئیس جمهور و برخی از اطرافیان و وزرای وی، از فضای عمومی و مردم فاصله گرفته‌اند و ملتفت و متوجه واقعیات زندگی مردم نیستند. ای‌کاش آقای روحانی در روز‌های قبل از اجرای طرح و در جریان سفر خود به یزد و کرمان به جای سخنان تند و سیاسی‌کاری و اعتراض به قوه قضائیه در مبارزه با فساد، مشغول برنامه‌ریزی برای چگونگی اجرای تصمیمی اقتصادی می‌شد که قاعدتاً به هفته‌ها توضیح و اقناع گری نیاز دارد. چگونه ممکن است در روز‌های متصل به زمان اجرای طرحی مثل افزایش قیمت بنزین که نیازمند همدلی همه قوا و آرامش و مدیریت یکپارچه در جامعه است، شخص رئیس جمهور بر طبل اختلاف بکوبد و جامعه را ملتهب کند؟

۳- دولت آقای روحانی خصوصاً با میدان‌داری وزیر نفت، در شش‌ساله گذشته به بهانه‌های مختلف از جمله گزاره لجبازانه «هرکاری در گذشته انجام شده غلط است» طرح‌های مهم اقتصادی و نظارتی کشور نظیر کارت سوخت، شبنم، ایران کد و ... را تعطیل کردند و حتی کارت سوخت را تا لبه پرتگاه حذف از سیستم سوخت رسانی نیز بردند که به گفته کارشناسان در این شش سال بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خسارت به اقتصاد ملی وارد شده است. مسببان این اشتباهات راهبردی و لجوجانه باید پس از آرامش نسبی در کشور به صورت جدی مواخذه شده و مورد بازخواست قرار گیرند.

۴- اگر دولت از روز نخست به جای کدخدا پرستی و امریکا باوری به ظرفیت‌های عظیم داخلی کشور توجه می‌کرد و تمام امید خود را برای پیشبرد و اصلاح امور اقتصادی به بیرون مرز‌ها نمی‌بست و قریب شش سال اقتصاد ملی را معلق و مشروط به ناز و ادای غرب نمی‌ساخت و با تکیه بر نیرو‌ها و توان داخلی با قدرت و به هنگام اقدام می‌نمود امروز مجبور به اجرای شتابزده برخی از طرح‌ها نمی‌شد.

۵- اکنون که اجرای طرح آغاز شده است، اولاً دولت وظیفه دارد همانطور که رهبر انقلاب تکلیف کردند اصلاحات ممکن را برای کاهش تبعات و آسیب‌ها دنبال و اقدامات حمایتی خود را از کسب و کار‌های خرد مبتنی بر بنزین اعلام و نیز بر نظارت‌ها بر نحوه تولید و توزیع کالا‌های اساسی متأثر از تغییر قیمت بنزین و یا حتی اثرات روانی آن تشدید نماید. ثانیاً مجلس که یکی از مقصرین جدی فشار بر مردم است و سایر دستگاه‌های ذی ربط باید توان حداکثری خود را به کمک دولت بیاورند تا منابع آزاد شده به شکل شفاف به مردم باز گردد.

۶- دولت مستقر و شخص رئیس جمهور که در ماه‌های اخیر مکرراً خواهان و مدعی برگزاری همه‌پرسی و رفراندوم در مسائل کشور بوده‌اند، از این پس باید به جای محرمانگی در مواجهه با مردم، به شکل شفاف و رو در رو در ارتباط با برنامه‌های کاهش آسیب به مردم و رفع نگرانی آنها، با ملت سخن بگویند و ضمن پذیرش مسئولیت خود در این اشتباه‌ها، توجه بیشتری به اقناع افکار عمومی داشته باشند.

۷- اصلاح‌طلبان و تکرارکنندگان انتخابات‌های ریاست جمهوری و مجلس در سال‌های اخیر نیز از متهمان اصلی بی تدبیری‌های دولت هستند. آن‌ها حامیان همیشگی و نفع برندگان مستمر دولت فعلی بوده‌اند و نمی‌توانند نقش خود در آشفتگی‌های اقتصادی شش سال اخیر کشور در ماجرای ارز و بنزین را انکار کنند. جای شاکی و متشاکی عوض نخواهد شد و تقصیر تاریخی این جماعت سیاست باز هرگز فراموش نخواهد شد. نئولیبرال‌ها و لیبرال‌های اقتصادی و فرهنگی که در سال‌های پس از جنگ معمولاً دولت را در اختیار داشته‌اند متهمان اصلی مشکلات اقتصادی در کشور هستند.

۸- ان‌شاءالله با بازگشت آرامش به کشور عزیز اسلامی، ابعاد دیگری از ناتوانایی‌ها و ناکارآمدی‌های دولت را با مردم در میان خواهیم گذاشت. مردمی که حامیان اصلی کشور، انقلاب و نظام اسلامی هستند و ان‌شاءالله با بصیرت و ایمان خود، به زودی دولت و مجلس را به ریل انقلاب بر می‌گردانند.

شایسته است از همراهی و صبوری مردم وفادار ایران اسلامی تقدیر و تشکر کنیم و قدردانی ویژه‌ای از خانواده معظم شهدا که با تقدیم خون شهیدشان باز هم حافظ امنیت کشور شدند داشته باشیم. همچنین از پاسداران امنیت این مرز و بوم اعم از ارتشی و سپاهی و بسیجی و نیروی انتظامی و عموم مردم همیشه در صحنه سپاسگزاریم.»
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
France
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
موفق باشید......
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار