نقد کتاب دروازه مردگان در اسلامشهر
کد خبر: 977153
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046CX
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
به همت امور اداره امور کتابخانه های عمومی اسلامشهر برگزار شد :
جلسه نقد کتاب دروازه مردگان با حضور نویسنده کتاب در کتابخانه شهید مصطفی خمینی اسلامشهر برگزار شد .
محمدرضا عباسی

جلسه نقد کتاب دروازه مردگان در آستانه فرارسیدن بیست و هفتمین دوره هفته کتاب ،با حضور نویسنده کتاب و جمعی از مسئولین و علاقمندان به فرهنگ مکتوب و منتقد کتاب در محل کتابخانه عمومی شهید مصطفی خمینی به همت اداره امور کتابخانه های عمومی شهرستان اسلامشهر برگزار شد .
دراین نشست حمیدرضا شاه آبادی نویسنده کتاب دروازه های مردگان با اشاره به ایده و انگیزه اصلی از نگارش کتاب، اظهار کرد: کتاب دروازه‌های مردگان به صورت داستان رمان از زندگی واقعی کودکان کار در دوران قاجاریه به نگارش در آمده و مطالبی تاریخی از سرنوشت این کودکان را برای خواننده به تصویر کشیده و بیان می کند.
شاه آبادی با بیان اینکه کتاب دروازه‌های مردگان به طور با بهره‌گیری از اسناد و مدارک دوران کهن به بخشی از تاریخ ایران زمین پرداخته ،افزود: در دوره قاجار در منازل حوض آبی وجود داشته که برای تامین آب مصرفی مورد استفاده قرار می‌گرفته، که در برخی منازل و به ویژه خانه های اعیانی و اشراف عمق و وسعت این حوزه زیاد بوده و در مواردی اتفاق افتاده ،که کسی به داخل حوض سقوط کرده و گاه زنده بیرون نیامده است.
مولف کتاب دروازه مردگان، تاکید کرد :در این کتاب سرنوشت چند کودک کار در خانه های درباری و اعیانی در تهران قدیم و در حین کشیدن آب به داخل حوض سقوط کرده‌اند، پرداخته شده و در قالب یک داستان ترسناک ولی جذاب و قابل فهم برای نسل جوان به رشته تحریر درآمده و تلاش شده بحثی فلسفی از جهان بینی و شناخت جهان و ذات خداوند را مطرح کند.
وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیت های داستان، بیان کرد: در این کتاب سعی شده به نوعی تلاش‌ها و فعالیت‌های مرحوم میرزا حسن خان رشدیه به عنوان پایه گذار و بنیانگذار احداث مدرسه به سبک نوین در ایران بیان و نسبت به ایشان ادای احترام شود.
در ادامه این نشست سپیده خلیلی نویسنده، مترجم و روزنامه نگار به عنوان منتقد کتاب با اشاره به نقاط قوت و ضعف کتاب دروازه مردگان، اظهار کرد: در این کتاب به دو شخصیت اصلی رضا و مجید که از دونسل و دوران متفاوت و همسن پرداخته و مجید که پدرش نقاش و هنرمندی در عصر فعلی است ،در اثر کنجکاوی و با استفاده از آثار خلق شده پدر و اسناد و مدارک تاریخی و دست نوشته های رضا، که یک نوجوان کارگری در دوران قاجار بوده دست می‌یابد و شروع ماجرا های داستان می شود.                                                                                                      خلیلی با تاکید بر اینکه کتاب به ابعاری از تاریخ ایران و به ویژه به معرفی برخی نقاط تاریخی شهر تهران می پردازد، افزود: مجید مادرش را از دست داده و پدر خانواده تازمانی که یادگاری های مادر را نگه داشته بود ، سعی کرده جای خالی مادر را فرزندان احساس نکنند، که بعد از گذشت سال‌ها و بر اثر اتفاقاتی این یادگار ها از بین رفته و بعد از این واقعه جای خالی مادر در میان فرزندان احساس می‌شود ،که در گذر زمان اتفاقاتی می‌افتد که نویسنده به آن اشاره کرده است.
منتقد کتاب بیان کرد: رضا شخصیت یک کودکی است که فکر می‌کند پدر و مادرش وی را در قبال پنج تومان به یک خانواده قاجاری به عنوان برده و نوکر فروخته اند ،که در اثر گذر زمان وی به اشتباه خود می‌برد و متوجه می‌شود که از آغوش خانواده دزدیده شده است.
وی با اشاره به ویژگی‌های کتاب، گفت :این اثر نخستین کتابی است که بر اساس ژانر وحشت در ایران نوشته شده، در حالی که کتاب‌های پیشین بر پایه کتاب ها و داستان های خارجی ،تالیف شده است و استفاده از المان های ایرانی و اسلامی و بیان واقعیت‌های تاریخی از دیگر محاسن ویژگی ویژه کتاب است.
خلیلی با انتقاد از نثر دیالوگ‌ها و گفتگوهای مورد استفاده رضا در این داستان،تاکید کرد: با توجه به شناختی که مخاطب از شخصیت تاریخی داستان یعنی رضا به دست می‌آورد ،انتظار شنیدن کلمات و جملات پیچیده ای که مورد استفاده در دوران قاجار بوده را دارد ،در حالی که چنین نیست.
وی با قدردانی از تلاش‌های حمیدرضا شاه آبادی به عنوان یک نویسنده موفق ،خاطرنشان کرد :در دورانی که نسل جدید کودکان کمتر به سمت مطالعه کتاب می روند ،این کتاب جذابیت ویژه ای به وجود آورده، تا مورد استقبال نسل جوان و بزرگسال قرار گیرد و کمتر از یک سال به چاپ چهارم برسد.
در ادامه شاه آبادی با اشاره به اینکه زبان قاجاری یک زبان سنگین است، بیان کرد: زبان مورد استفاده از دوران قاجار بسیار پیچیده و قابل فهم برای نسل امروز نیست ، به جهت درک و فهم و آسان مطالب سعی کردم معادل کلمات و جملات بر اساس فرم شخصیت امروزی داستان بیان شودو توصیه می کنم جوانانی که دنبال هیجان هستند، این کتاب را مطالعه کنند و مطالعه آن برای کودکان خردسال خوشایند و مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه داستان شخصیت پردازی بسیار بدیعی دارد، تاکید کرد: یکی از مهمترین اهداف این داستان آموزش و آگاهی بخشی به جامعه و تغییر باورهای نادرست درباره علل شیوع بیماری وبا در ایران بوده است .
نویسنده کتاب دروازه مردگان با اشاره به این که جلد سوم این کتاب در حال تعریف بوده و به زودی منتشر خواهد شد، خاطرنشان کرد :متاسفانه به علت عدم نیاز سنجی ذائقه مخاطبان وبدون توجه به نیاز جامعه کتاب‌هایی منتشر می شود، که به فروش نمی رود، در حالی که اگر نویسنده قبل از تالیف کتاب به نیاز جامعه و بازار مصرف توجه کند و در این راستا اثری خلق کند، قطعاً با استقبال عمومی روبرو شده و کتاب مورد علاقه منتشر و به فروش خواهد رفت .
در این نشست علیرضا جعفری معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان اسلامشهر ،با تقدیر از فعالیتهای انجام شده برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، اظهار کرد: در عصر کنونی که شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی به شدت در جامعه انسانی رسوخ کرده و باعث تغییر رفتار و فرهنگ نسل جوان شده ،مطالعه کتاب از اهمیت بسیاری برخوردار است.
جعفری خاطرنشان کرد: باید دستگاه‌های متولی و فرهنگی در کشور با همکاری مولفین و نویسندگان آثاری را تولید و خلق کنند ،که زمینه ایجاد علاقه مندی و گرایش هر چه بیشتر از اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان را فراهم آورد .
بکتاب دروازه مردگان به صورت رمانی بر اساس واقعیت از تاریخ ایران در طی یک سال، به قلم حمیدرضا شاه آبادی در دو جلد با عناوین قبرستان عمودی و شب خندق برای نخستین بار در سال ۱۳۹۷ توسط نشر افق چاپ و توزیع شدهو با استقبال علاقه‌مندان به کتاب و فرهنگ مطالعه به چاپ چهارم در سال جاری رسیده است و به زودی سومین جلد کتاب هم منتشر خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی