سنندج و بندرعباس به فهرست شهر‌های خلاق یونسکو پیوستند
کد خبر: 975642
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045oA
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
شهر‌های سنندج و بندرعباس در بررسی‌های دوسالانه یونسکو به جمع شهر‌های خلاق جهانی پیوستند.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: به گزارش کمیسیون ملی یونسکو-ایران، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون با اعلام این خبر اظهار داشت: پیوستن به شبکه شهر‌های خلاق فرصتی تازه برای این شهر‌ها است تا از تجربه‌های جهانی استفاده کنند و داشته‌های خود را به جهان بهتر معرفی کنند.
وی یادآور شد: یکی از وظایف مهم کمیسیون ملی یونسکو در همه کشور‌ها استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در سازمان جهانی به نفع کشور خود و پیگیری منافع ملی است. یکی از پروژه‌هایی که چند سالی است که در یونسکو مورد استقبال قرار گرفته پیوستن به شبکه شهر‌های خلاق و یادگیرنده است و
کشور‌هایی که موفق می‌شوند پرونده‌های کاملی را در این رابطه ارائه کنند و زیرساخت‌های خود را به حدی ارتقا دهند که به عنوان شهر خلاق جهانی شناخته شوند اندک بوده و این شهر‌ها می‌توانند داشته‌های خود را بهتر معرفی کنند و با این اتفاق شاهد ارتقای رفت و آمد‌ها و رونق گردشگری و استفاده از تجربیات جهانی و انتقال تجربیات خود به دیگر کشور‌ها باشیم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: در جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد هستیم که بسیاری از شهر‌های ما حرف‌های ناگفته بسیاری دارند و در بسیاری عرصه‌ها قابلیت جهانی شدن دارند از اینرو در سال گذشته تلاش بسیار خوبی در کمیسیون ملی انجام شد و در اتفاقی خوب و ارزشمند، ۴ شهر ایران به شبکه شهر‌های یادگیرنده پیوستند که با حضور وزیر محترم علوم و رییس کمیسیون ملی لوح این شهر‌ها اهدا و پلاک کوبی برخی شهر‌های یادگیرنده انجام شد.
ایوبی افزود: در ۷ عرصه شهر‌های خلاق تعریف شده و ما تاکنون دوشهر خلاق داشتیم. شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک و شهر اصفهان شهر خلاق صنایع دستی.
سال گذشته در کمیسیون ملی با همکاری تحسین برانگیز وزارت کشور و سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها و جناب جمالی نژاد ریاست این سازماناز بین داوطلبان فراوان، پرونده ۴ شهر آماده به یونسکو ارسال شد.
وی تصریح کرد: هر دو سال یکبار ۴ پرونده از طرف کشور‌ها در یونسکو قابل طرح است و این پرونده‌ها با ویرایش نهایی کمیسیون با همکاری دستگاه‌های مختلف به واحد مربوطه در یونسکو ارسال می‌شود.
در مهلت مقرر این پرونده‌ها از سوی کارشناسان ما ارزیابی و نقایص آن‌ها برطرف شد. ۳۰ اکتبر نتیجه کار کمیته‌های کارشناسی اعلام شد و دو شهر سنندج و بندرعباس به جمع شهر‌های خلاق پیوستند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد: ۶۶شهر در این ماراتن دوساله به شبکه شهر‌های خلاق پیوستند. شهر بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی یونسکو تایید شدند.
ایوبی گفت: هر دو شهر شایسته و برازنده این نام هستند و خوشحالیم شهر‌هایی مورد توجه قرار گرفتند که کمتر دیده شده اند و سیاست ما توجه بیشتر به این مناطق است.
خوشحالیم شهر سنندج که سرآمد موسیقی است شهر خلاق موسیقی شد و نغمه‌ها و آوا‌های کرد‌های عزیز ما با محوریت سنندج از این پس بهتر شنیده می‌شود.
وی یادآور شد: دو شهر دیگر نیز نامزد بودند و چیزی از شایستگی این شهر‌ها کم‌نمی شود. از ۲۴۶ شهری که امروز شهر خلاق هستند ۴ شهر به ایران تعلق دارد و از همین امروز کارمان را برای گرفتن دو سهمیه دیگر در دو سال آینده آغاز می‌کنیم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد: در کمیسیون به زودی دو شورای راهبری نیز تشکیل می‌شود؛ شورای شهر‌های خلاق و یادگیرنده. این شورا بر شهر‌های خلاق و یادگیرنده نظارت می‌کنند تا شاهد ارتقای این شهر‌ها باشیم.
ایوبی توضیح داد: در دورانی هستیم که اهمیت شهر‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود و شهرداران گاه از روسای جمهور برخی کشور‌ها معروف‌تر هستند.
در دورانی که جهان غرب با مفهوم شهر آشنا نبود و تمدن براساس قلعه‌ها بود ما در اینجا شهر‌های بزرگ و سازمان یافته داشتیم و امیدواریم در نظام اسلامی ایرانی صدای شهر‌های ما و زندگی شهری ما و تجربه‌های موفق شهری ما از طریق یونسکو به دنیا برسد و ما نیز از تجربه موفق کشور‌های دیگر استفاده کنیم.
ایوبی اظهار داشت: شهرداران و اعضای شورای شهر و مدیران شهری سنندج و بندرعباس توجه بسیاری داشتند و اگر این توجه نبود این مهم اتفاق نمی‌افتاد و مسئولیت مردم این شهر‌ها از این پس بیشتر خواهد شد.
در پایان از کارشناسان و همکاران پر تلاشم در کمیسیون ملی یونسکو که با عشق تلاش فراوانی کرده اند نهایت سپاس را دارم.
شبکه شهر‌های خلاق یونسکو در سال ۲۰۰۴ و برای ترویج همکاری میان شهر‌هایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند. شهر‌هایی که این شبکه را تشکیل داده‌اند، برای رسیدن به هدف مشترکی با هم کار می‌کنند: قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه‌های توسعه‌شان در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین‌المللی.
با پیوستن به این شبکه، شهر‌ها متعهد می‌شوند که فعالیت‌های مثبت‌شان را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش‌های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ایجاد همکاری کنند.
همچنین شبکه شهر‌های خلاق یونسکو، هفت حوزه خلاق صنایع دستی، هنر‌های بوم، هنر‌های رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی را پوشش می‌دهد.
پیش از این نیز شهر‌های اصفهان و رشت به ترتیب در زمینه‌های صنایع دستی و غذا به عنوان شهر‌های خلاق جهان از سوی یونسکو انتخاب شدند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار