روح اربعین را در سینما و تلویزیون جاری کنیم
کد خبر: 973713
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045J3
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۰
در گفت‌وگوی «جوان» با مهدی فقیه بازیگر پیشکسوت مطرح شد
به عقیده بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون فارغ از پرداختن به نمود بیرونی تاثیر راه سیدالشهدا (ع) بر زندگی شیعیان، لازم است روح مناسکی همچون سوگواری تاسوعا و عاشورا و پیاده‌روی اربعین به محصولات سینمایی و تلویزیونی راه یابد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: مهدی فقیه بازیگر پیشکسوت که سابقه‌ای پررنگ در ایفای نقش در آثار مذهبی دارد با اعلام این مطلب به «جوان» گفت: شکر خدا هنوز که هنوز است در رسانه ملی برای تولید آثار مرتبط با عاشورا و اربعین سالار شهیدان فعالیت می‌کنند و در تئاتر و سینما هم شاهد حرکت‌های رو به جلویی هستیم ولی به نظر می‌رسد از منظر تولید آثار ماندگار، لنگ می‌زنیم یعنی بیشتر وجه بیرونی و شعاری ماجرا را گل‌درشت کرده‌ایم. این بازیگر در چرایی شعاری شدن محصولات هنری مرتبط با سیدالشهدا (ع) گفت: مسلماً کار کردن برای عاشورا بسیار سخت‌تر از دیگر کارهاست، چون در این نوع کار‌ها باید با دل و جان کار کرد و هر چقدر که با اعتقاد و با دل کار کنی مسلماً کار زیباتر می‌شود. اگر عاشورا باقی مانده به خاطر عشقی است که به آزادگی و اهداف الهی امام حسین (ع) وجود دارد و اگر اربعین میلیون‌ها نفر را به سمت کربلا می‌کشاند، ناشی از عشق نهفته در دل‌های شیعیان است و همین عشق است که کار را زیبا می‌کند، پس در تولید یک فیلم یا سریال یا حتی تئاتر عاشورایی باید به کنه ماجرا زد.

بازیگر «ملک سلیمان» و «مریم مقدس» ادامه داد: مردم همواره از آثار باکیفیت عاشورایی استقبال می‌کنند چنان که مثلاً «روز واقعه» و «مختارنامه» و «سفیر» همچنان مخاطب دارند و بینندگان از این نوع کار‌ها استقبال می‌کنند ولی مشکل آنجاست که داستان‌پردازی‌های عاشورایی را جدی نمی‌گیریم و می‌خواهیم با همان نگاه روتین بدان بپردازیم. این بازیگر باسابقه تأکید کرد: خودم به عنوان کسی که سابقه ایفای نقش در آثار قرآنی داشته‌ام بار‌ها با این پرسش مخاطبان مواجه شده‌ام که چرا تولید فیلم و سریال‌های مذهبی جذاب کم شده است. این، یعنی مردم عجیب به آن معنویت خاص نظر دارند و توجه ویژه‌ای به کار‌های معنوی خوب دارند.

مهدی فقیه تأکید کرد: واقعه عاشورا، بسیار عظیم است و با کار‌های معنوی درباره عاشورا می‌توانیم مفاهیم بسیار خوبی راجع به واقعه عاشورا را تبیین کنیم. مهم‌ترین مسئله عاشورا، حماسه است؛ گریه به جای خود ولی مسئله امام حسین (ع)، حماسی و درس آزادگی بوده است و اگر ما در آثارمان به این مسئله بپردازیم، واقعاً شاهکار کرده‌ایم. این بازیگر با ابراز امیدواری نسبت به جاری شدن روح اربعین در آثار سینمایی گفت: فارغ از پرداختن به نمود بیرونی تاثیر راه سیدالشهدا (ع) بر زندگی شیعیان، لازم است که روح مناسکی همچون سوگواری تاسوعا و عاشورا و پیاده‌روی اربعین به محصولات سینمایی و تلویزیونی راه یابد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار