بزرگ‌ترین تجمع انسانی برای جهان پیام آزادی و ظلم‌ستیزی دارد
کد خبر: 973372
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045DY
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۸
اهمیت اربعین حسینی از نگاه مقام معظم رهبری
در حالی که پیاده‌روی اربعین حسینی بستر بسیاری از اتفاقات و رویداد‌های انسانی و اخلاقی است و لحظه لحظه آن نشان‌دهنده عشق وصف‌ناشدنی مردم به اباعبدالله (ع) است، اما رسانه‌های غربی و منطقه‌ای تلاش می‌کنند این نمایش اقتدار فرهنگ شیعه را سانسور و حداقل آن را به صورت جهت دار روایت کنند
اميرعباس رسولى

سرویس سیاسی جوان آنلاین:‌ در هیچ کجای کره خاکی نمی‌توان مکانی را پیدا کرد که در آن مردم به صورت خودجوش به رغم مشقت‌ها و سختی‌های فراوان روز‌های زیادی را پیاده‌روی کنند تا یک تجمع انسانی بیش از ۲۰ میلیونی را خلق کرده و پیام آزادی و ظلم‌ستیزی را به گوش افکار عمومی برسانند، اما اربعین حسینی چنین خصیصه‌ای را دارد. در چهلمین روز شهادت حضرت ابا عبدالله (ع) میلیون‌ها نفر از سرتاسر کره خاکی و با ملیت‌ها و بعضاً ادیان مختلف، در شهر نجف و کربلا گرد هم می‌آیند و در روزگاری که نظام سلطه با ابزار‌های مختلف رسانه‌ای و اقتصادی از تجمع چند ده هزار نفری برای بزرگداشت یک شخصیت مهم بین‌المللی عاجزند، تجمع ۲۰ میلیونی تشکیل می‌دهند تا درس فضایل انسانی، اخلاقی را برای بهتر زیستن و بندگی از سالار شهیدان مشق کنند.


در حالی که پیاده‌روی اربعین حسینی بستر بسیاری از اتفاقات و رویداد‌های انسانی و اخلاقی است و لحظه لحظه آن نشان‌دهنده عشق وصف‌ناشدنی مردم به اباعبدالله (ع) است، اما رسانه‌های غربی و منطقه‌ای تلاش می‌کنند این نمایش اقتدار فرهنگ شیعه را سانسور و حداقل آن را به صورت جهت دار روایت کنند، کمااینکه روز گذشته در ادامه گزارش‌های مغرضانه شبکه‌های فارسی‌زبان وابسته به مراکز جاسوسی غربی، شبکه تلویزیونی من‌وتو تلاش کرد در قالب گفتگو با کارشناسان خودی و ارائه تصویر‌های مخدوش از پیاده‌روی اربعین، افزایش تضاد‌ها میان فرهنگ عربی و ایرانی را القا کرده و نشانه‌هایی از افزایش زد و خورد میان زائران ایرانی و میزبان عراقی را به میان بیاورد؛ ادعایی که تنها در قاب تلویزیون می‌توان آن را مطرح کرد و با واقعیت‌های موجود به گواه زائران میلیونی ایرانی، خلاف واقع است.

اربعین؛ رسانه بی‌همتا
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز روز گذشته در دانشگاه افسری امام حسین (ع) و در جمع پاسداران انقلاب درباره ضرورت پاسداشت اربعین فرمودند: «اربعین اول، رسانه پُرقدرت عاشوراست. این ۴۰ روز، ۴۰ روز فرمانروایی منطق حق در میان دنیای ظلمانی بنی‌امیه و سفیانی‌ها بود. اهل‌بیت (ع) در یک حرکت ۴۰‌روزه طوفانی به پا کردند. امروز هم این حرکت راهپیمایی در دنیای پیچیده و پُرتبلیغات، یک فریاد رسا و یک رسانه بی‌همتاست. چنین چیزی در دنیا وجود ندارد، [اینکه]همه حرکت می‌کنند به سمت آن مبدأ. به درستی گفتید که «الحسین یجمعنا». این حرکت باید روزبه‌روز گسترش و عمق بیشتری پیدا بکند.»

اینکه معظم‌له از اربعین به عنوان رسانه پرقدرت عاشورا و رسانه بی‌همتا یاد می‌کنند اثبات‌کننده این مسئله است که در شرایطی که غرب تلاش می‌کند چهره شیعیان و مسلمانان را خشن و تندخو نشان دهد، اربعین حسینی با تمام اتفاقات و حواشی آن نمایانگر اوج انسانسیت و اخلاقمداری شیعیان و مسلمانان و بلااثرکننده بسیاری از تبلیغات جهت‌دار علیه مسلمانان است؛ مسلمانانی که قدرت رسانه‌ای در برابر نظام سلطه ندارند. معظم‌له در سال‌های گذشته نیز درباره عشق و ارادت راهپیمایان اربعین به امام حسین (ع) در حماسه اربعین می‌فرمایند: «پدیده بی نظیر و بی‌سابقه‌ای هم در این سال‌های اخیر به وجود آمده و آن، پیاده‌روی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهر‌های دورتر از نجف تا کربلاست، بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهر‌های دیگر، پیاده راه می‌افتند و حرکت می‌کنند. این حرکت حرکت عشق و ایمان است، ما هم از دور نگاه می‌کنیم به این حرکت و غبطه می‌خوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کرده‌اند.»

ایشان همچنین از ویژگی‌های مهم اربعین و اجتماع عظیم مسلمانان را وحدت‌آفرینی آن می‌دانند و درباره عزت‌آفرینی اجتماع مسلمانان در پیاده‌روی اربعین می‌فرمایند: «اگر ما با هم باشیم، کشور‌های اسلامی، ملت‌های مسلمان- سنی و شیعه و فِرَق مختلف تسنن و تشیع- با یکدیگر دل‌هایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتفاقی خواهد افتاد، چه عزتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت، وحدت.»

راهپیمایی اربعین باشکوه‌تر از هر سال
سردار اسماعیل کوثری جانشین قرارگاه ثارالله سپاه نیز روز گذشته در گفتگو با مهر در مورد ابعاد بین‌المللی راهپیمایی اربعین حسینی گفت: آنچه امروز در قالب پیاده‌روی اربعین تبلور یافته، حرکتی عظیم، عاشقانه و خودجوش است. عظمت اربعین حسینی دقیقاً نمایانگر حرکت جامعه اسلامی به سوی تمدن نوین اسلامی مورد نظر مقام معظم رهبری است که در بیانیه گام دوم ایشان مطرح شده است.

وی تصریح کرد: اربعین تنها به شیعیان تعلق ندارد و اهل تسنن و حتی از سایر ادیان در آن حضور دارند و این موضوع نماد همدلی است. وحدت و یکپارچگی که از اربعین حسینی به جهان مخابره می‌شود، نماد آماده شدن جامعه اسلامی و حتی جهان برای انجام احکام دینی بوده تا دنیا برای قیام حضرت مهدی (عج) آماده شود.
جانشین قرارگاه ثارالله سپاه با اشاره به آشوب‌های پیش‌آمده در عراق قبل از اربعین افزود: دشمنان دین، اسلام، ولایت و جمهوری اسلامی آشوب‌هایی در عراق انجام دادند تا مردم را ترسانده و از حضور مردم جلوگیری کنند ولی آنان درک درستی از حرکت مردم نداشته و ندارند، چراکه اگر این حرکت را می‌شناختند، متوجه می‌شدند مردمی که الگوی خود را امام حسین (ع) قرار داده‌اند که همه چیز خود را در راه آزادی داد، در مسیر رسیدن به کربلا از هیچ چیزی نمی‌ترسند.

سردار کوثری با تأکید بر اینکه مردم در مسیر اربعین عاشقانه و با بصیرت گام برمی‌دارند، بیان کرد: در مسیر اربعین ترس معنا ندارد و از همین رو است که توطئه‌های دشمن ناکام مانده و آنچه تلاش داشتند تا اربعین امسال را به حاشیه ببرند برعکس عمل کرده و سبب شده است اربعین حسینی امسال شکوهمندتر از هر سال برگزار شود. حضور مردم از کشور‌ها و ادیان مختلف موجب می‌شود که تحقیقات، پژوهش‌ها و بررسی‌های زیادی روی موضوع اربعین و این گردهمایی بی‌نظیر صورت پذیرد که در نهایت باعث می‌شود به هدف اصلی آن که همانا قیام امام حسین (ع) بود برسند و آرمان ابا عبدالله (ع) به جهانیان شناسانده شود. جانشین قرارگاه ثارالله سپاه با تأکید بر شعار امام حسین (ع) مبنی بر اینکه اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید، گفت: راهپیمایی اربعین مسیر خود را یافته و هر سال گسترده‌تر برگزار می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که اسلام ناب محمدی مورد نظر حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری در جهان شناخته و تبیین شود.

چشم بغض‌آلود غرب به اربعین حسینی
در همه سا‌ل‌هایی که اربعین حسینی رونق و شکوه تمامی به خود گرفته و مسلمانان کشور‌های اسلامی بدون مشکلات و موانع سابق قدم در راه این حماسه انسانی می‌گذارند، غرب و رسانه‌های پرشمار آن‌ها تلاش کرده‌اند تا این تجمع عالی انسانی که حتی مشابه آن را در هیچ جای دنیا نمی‌توان پیدا کرد، با ابزار‌های مختلف به حاشیه و انحراف برده و از استمرار شکوهمندی آن جلوگیری کنند و مانع از ظهور چهره واقعی فرهنگ شیعی که همانا مبارزه با ظالم و مستکبر و پافشاری بر انسانیت، دوری از رذیلت‌های اخلاقی و حمایت از مظلوم است، شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار