چالش بی‌پایان چاوشی و ارشاد
کد خبر: 972835
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00454t
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۸
دعوای دوباره خواننده خسته صدای این روز‌های موسیقی با وزارت ارشاد که پیش از این دو قطعه از آلبوم «ابراهیم» را غیرمجاز اعلام کرده بود در آلبوم جدید چاوشی ادامه پیدا کرده است.
محمد صادقی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: گفته می‌شود وزارت ارشاد روی یک بیت شعر از تازه‌ترین آلبوم محسن چاوشی خط قرمز کشیده و خواستار حذف آن شده؛ ترانه‌ای که این خواننده برای آلبوم «قمارباز» خوانده است.

محسن چاوشی از آن دست خواننده‌هایی است که ابتدا قطعات زیرزمینی منتشر می‌کرد و بعداً مجاز شد. برای همین هرگاه وزارت ارشاد جلوی انتشار قطعاتی از وی را گرفته است، سراغ انتشار در فضای مجازی رفته و قطعات مجوز نگرفته را آنجا منتشر کرده است. این بار ولی محسن چاوشی و تهیه‌کننده‌اش در حال چک و چانه‌زدن با شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی ارشاد هستند تا شاید راهی برای جلب نظر این شورا بدون حذف بیت مورد مناقشه پیدا شود.

آیا دعوا سر یک بیت شعر است؟!
آلبوم «قمارباز» با خوانندگی محسن چاوشی و تهیه‌کنندگی هادی حسینی چند ماهی است که در کشاکش دریافت مجوز انتشار است. گفته می‌شود که شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی ارشاد روی مواردی، چون نام آلبوم و شعر‌های یکی از قطعات «قمارباز» خواستار اصلاحات شده، ولی تا به حال پاسخ مثبتی از سوی خواننده و تهیه‌کننده آلبوم دریافت نشده است. هادی حسینی تهیه‌کننده آلبوم آخر چاوشی می‌گوید: «شعری که گیر دادند همان شعر قطعه اصلی آلبوم است و اسم آلبوم هم از آن درآمده. بیتی هم که محل ایراد شده یکی از بیت‌های اصلی شعر است که اگر حذف شود، کل شعر باید حذف شود و آلبوم در کل ماهیت خودش را از دست خواهد داد.»، اما علت حذف آن بیت نیز به به کارگیری لغاتی خاص مربوط می‌شود. تهیه‌کننده آلبوم «قمارباز» توضیح می‌دهد: «ماجرا این است که خیلی به ماهیت شعر ایرادی ندارند و فقط روی بعضی لغات حساسیت وجود دارد، مثلاً درباره همین شعر استدلال ما این بود که ماهیت شعر معنوی است، اما گفتند یک کلمه باید حذف شود و حرفشان هم این بود که نمی‌توانیم شعر مولوی را تغییر بدهیم، اگر شعر دیگری بود می‌شد همین یک کلمه را حذف کرد، اما درباره این شعر، این یک سطر باید حذف شود تا مجوز بگیرد.»

ایراد از یک بیت نیست!
گفته شده در شورای شعر و ترانه، هفت نفر صاحب رأی وجود دارند که در این بین چهار نفر رأی به مخالفت با شعر مناقشه‌انگیز مولوی و سه نفر دیگر رأی مثبت به آن داده‌اند و به دلیل غلبه رأی‌های منفی، آلبوم «قمارباز» مجوز نگرفته است. سعید بیابانکی یکی از اعضای این شورا که گویا رأی منفی به آلبوم محسن چاوشی داده است، در واکنش بر اصرار تهیه‌کننده آلبوم «قمارباز» برای ایراد شورا به یک بیت شعر، در توئیتی نوشت: «از کل غزل‌های مولوی صاف رفته‌اید سراغ یک بیت و جنجال راه انداخته‌اید که ارشاد به من مجوز نمی‌دهد. قدیم‌ها نام این کار بازارگرمی بود و امروز شوآف!» بیابانکی، اما خیلی زود این توئیت را پاک کرد.

محمد اللهیاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در واکنش به ادعای حذف شعر گفت: «موضوع ناراحت‌کننده این است که افرادی به جز عوامل تولید و تهیه آلبوم و خارج از ارشاد فضاسازی‌های رسانه‌ای می‌کنند و با نشر پست‌ها و مطالب نا‌درست اخبار را به گونه‌ای دیگر به گوش مخاطبان می‌رسانند. مثلاً گفته بودند از عوامل تولید خواسته شده کلمه مشخصی را از شعر حذف کنند! آن هم از اثری متعلق به شاعری کلاسیک! مطمئناً هیچ شورایی، تحت هیچ شرایطی چنین کاری نمی‌کند و چنین رأیی صادر نمی‌کند و به این سمت و سو نمی‌رود که فلان کلمه از شعر حذف شود. در نهایت این پیشنهاد مطرح می‌شود که شعری دیگر جایگزین اثر مورد نظر شود که این اتفاق افتاد. ما حتی به این فکر کردیم که چند بیت از اثر خوانده نشود، اما در مقطعی بهتر دیدیم که شعری دیگر جایگزین شود تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود. به هر حال شورای شعر و ترانه ملاحظاتی دارد که کلی است. تصمیمات اتخاذ شده به دست اعضا نیز بر اساس آن موارد اتخاذ می‌شود.»

شورای شعر کینه‌ای نسبت به خواننده ندارد
اللهیاری درباره ایرادی که به این آلبوم گرفته شد، بیان کرد: «صحبت بر سر این موضوع بود که اگر قرار باشد یک یا دو بیت یا یک واژه از شعر مورد نظر خوانده نشود، ممکن است شعر ناقص شود و آسیب ببیند. همچنین ممکن است بیتی موقوف‌المعانی باشد، یعنی نبودش معنی کلی ابیات بعدی و به طور کلی شعر را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین رأی شورای شعر این بود که بهتر است، جای آن شعر، اثر دیگری از مولوی جایگزین شود. ذره‌ای بغض و ناراحتی نسبت به خواننده و شعر و اثر وجود ندارد.»

«ابراهیم» آلبوم پرحاشیه و پرفروش
محسن چاوشی پیش از اینکه بر سر آلبوم «قمارباز» با وزارت ارشاد اصطکاک پیدا کند، آلبومی به نام «ابراهیم» را منتشر کرده بود. این آلبوم در شهریور ماه سال ۹۷، به بازار موسیقی عرضه شد. ابتدا قرار بود در این آلبوم هشت قطعه موسیقی قرار داشته باشد ولی با عدم صدور مجوز برای دو قطعه «بینی سر بالا (در مسافت باران)» و «گاو، اسب، انسان»، چاوشی این دو قطعه را به صورت مجزا از طریق «بیپ تونز» منتشر کرد. ارشاد نیز در مقابل این کار واکنشی از خود نشان نداد.

آلبوم «ابراهیم» که به صورت دو پاره مجاز و غیرمجاز منتشر شده بود در نهایت طبق اطلاعاتی که هفته گذشته منتشر شد به عنوان پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی سال ۹۷ معرفی شد.

چاوشی بدون «ابراهیم» هم حاشیه دارد
سال گذشته انتشار قطعه «مسلخ» با صدای محسن چاوشی، بار دیگر این خواننده مشهور پاپ را با حاشیه مواجه کرد.

این بار چاوشی با اتهام بزرگ «نژادپرستی» روبه‌رو شد. یک روزنامه در نقدی بر قطعه موسیقی اولین بار مسئله نژادپرستی در قطعه مسلخ را مطرح کرد. در این نقد آمده است: چاوشی در ترانه مسلخ می‌گوید «دست عجم خار رطب می‌خوره/ شیره نخلا رو عرب می‌خوره» گرچه مسلخ هیچ گاه در میان آثار پرطرفدار محسن چاوشی قرار نگرفت، ولی اتهام نژادپرستی و تفرقه انداختن میان عرب و عجم به این خواننده برای شروع یک حاشیه‌سازی کفایت می‌کرد، به طوری که رسانه‌های ضدانقلاب نیز با دستاویز قرار دادن این ترانه آن را نمادی از عرب‌ستیزی عنوان کردند. مهدی یراحی دیگر خواننده موسیقی پاپ نیز به این بیت از شعر مسلخ واکنش منفی نشان داد.

ماه‌های محرم و صفر که به دلیل برگزاری مراسم عزای امام حسین (ع)، فعالیت موسیقی پاپ به حداقل ممکن می‌رسد، زمان خوبی برای تصمیم‌گیری وزارت ارشاد جهت باز شدن گره‌هایی است که بعضی از خوانندگان پاپ روی نوار موسیقی ایران ایجاد کرده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار