کاهش ورودی پرونده های قضایی با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه
کد خبر: 972760
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00453g
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
رئیس کل دادگستری استان البرز تاکید کرد
رئیس کل دادگستری استان البرز با حضور در مقر فرماندهی انتظامی استان البرز گفت : می‌توان با افزایش آگاهی‌های عمومی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از تعداد جرایم و ورودی پرونده‌های قضایی استان البرز کاست.


فاضلی هریکندی با گرامیداشت ایام هفته نیروی انتظامی، فداکاری پرسنل آن را قابل تحسین دانست و گفت: یکی از ارکان مهم تامین امنیت در داخل مرزهای کشورمان نیروی انتظامی است که مرهون تلاش بی‌وقفه و مستمر همه کارکنان آن است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون تعامل و همدلی خوبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برقرار است بیان کرد: تعامل موثر با نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی می‌تواند نقش بسزایی در افزایش ضریب امنیت و برخورد با جرایم داشته باشد و آرامش را برای کلیه شهروندان البرزی به ارمغان آورد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با تبیین تفاوت‌هایی که در نوع وظایف دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی وجود دارد اضافه کرد: در برخی دستگاه‌ها و ادارات وظایف مشخص و بر اساس چارچوب مدون وجود است ولی در برخی دیگر مثل دادگستری این وظایف گسترده و طیف متعددی از جمله نظارت تا رسیدگی به تعارضات، اختلافات حقوقی و نقض قوانین را در بر می‌گیرد که چنین رویه‌ای در مورد نیروی انتظامی نیز صادق است و حوزه فعالیت آن ناظر بر همه مردم است.

دکتر فاضلی هریکندی با تاکید بر نقشی که قانونگزار در قوانین متعدد بر عهده نیروی انتظامی گذاشته است گفت: نیروی انتظامی در برقراری نظم و انضباط عمومی و ایجاد عدالت به عنوان ضابط قضایی نقش موثری را ایفا می‌کند.

وی به تغییرات ایجاد شده در راس قوه قضائیه اشاره کرده و افزود: برای نخستین بار شخصیتی از درون قوه قضائیه به مدیریت آن منصوب گردید که با توجه به تجربه و شناخت کافی از اجزا و کمبودها و آسیب‌های قوه قضائیه، سند تحول قضایی را تهیه و محضر رهبر انقلاب ارائه کردند که پس از تایید و تاکید ایشان وارد فاز اجرایی شده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: در این سند برنامه‌های متعددی پیش بینی شده که اجرای آن نیازمند همکاری همه ارکان نظام از جمله نیروی انتظامی است؛ تاکنون برنامه‌های بسیاری در مدت کوتاه پس از انتصاب رئیس محترم قوه اجرایی شده تا تحول مدنظر مقام معظم رهبری و مردم محقق شود.

وی در ادامه به بیان مصادیق تحولات رخ داده در راستای اجرایی شدن سند تحول قضایی پرداخت و گفت: در حوزه تکریم ارباب رجوع دستورالعمل جامعی تدوین و به کلیه استان‌ها ابلاغ شده است؛ در زمینه کاهش ورودی پرونده‌ها بخشنامه‌ای به منظور استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف برای صلح وسازش در پرونده‌های با قابلیت صلح و سازش صادر شد؛ برای نخستین بار و پس از گذشت چهار سال از ابلاغ شورای پیشگیری از وقوع جرم نخستین جلسه آن در سال 98 برگزار شد؛ در حوزه حمایت از تولید بخشنامه نحوه احضار مدیران عامل و صاحبان صنایع و تولیدکنندگان ارسال شد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان تصریح کرد: با توجه به جدیت قوه قضائیه و اهمیت برخورد با مفاسد اقتصادی برای افکار عمومی که به صورت یک مطالبه درآمده بود آنچه بیشتر در رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد همین برخوردهاست و به سایر اقدامات در حال انجام توجه کمتری می‌شود.

وی به اقتضائات استان البرز و لزوم اتخاذ تدابیری برای کاهش ورودی‌ پرونده‌ها اشاره و تصریح کرد: ایجاد ساختار یا جذب نیروی انسانی پاسخگوی درصد افزایش ورودی در سال‌های متمادی نیست و باید اقدامات پیگشیرانه در اولویت قرار گیرند تا به صورت ریشه‌ای جلوی افزایش ورودی‌ها گرفته شود.

دکتر فاضلی هریکندی متذکر شد: مثلا در حوزه مسکن، خودرو، ساخت وساز و فضای مجازی می‌توان با افزایش آگاهی‌های عمومی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از تعداد جرایم و ورودی پرونده‌ها کاست که استفاده از تجربیات اساتید، نخبگان و صاحبنظران می‌تواند راهگشا باشد.

وی با توصیه به تقویت سلامت در دادگستری و نیروی انتظامی بیان کرد: در دیدار اخیر مسئولان قوه قضائیه با رهبر معظم انقلاب ایشان بر برخورد با فساد بیرونی و درونی تاکید کردند ولی فرمودند که اولویت در برخورد، باید با فساد درون‌سازمانی باشد برای اینکه پذیرفته نیست دستگاه متولی مبارزه با فساد خود آلوده به آن باشد.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: در حوزه برون سازمانی نیز باید دادگستری و نیروی انتظامی مطالبه‌گری کنند و اجازه وقوع و یا گسترش تخلفات و بزه را ندهند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان در پایان بر افزایش تعاملات دادگستری و نیروی انتظامی تاکید کرد و گفت: مهمترین اولویت در تعاملات موجود حفظ و تقویت آن است که آمادگی نشست‌های مشترک برای انجام هرچه بهتر وظایف محوله را داریم.

دوران طلایی تعامل دادگستری و نیروی انتظامی استان

 فرمانده نیروی انتظامی استان البرز نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجموعه تحت مدیریت خود از افزایش 35 درصدی کشفیات نسبت به سال 97 خبر داد و گفت: بیشتر این کشفیات به دلیل شناسایی مبادی و روش‌های مختلف انجام شده است.

سردار عباسعلی محمدیان تصریح کرد: تعامل و ارتباط دادگستری و نیروی انتظامی اکنون طلایی‌ترین دوران خود را طی می‌کند که امیدواریم با افزایش آن بتوانیم از ظرفیت‌های قوه قضائیه استفاده بیشتری کنیم.

وی افزود: پشتگرمی کارکنان نیروی انتظامی حمایت‌های مسئولان قضایی استان است که به آن‌ها برای فعالیت بیشتر انگیزه می‌دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار