رسیدگی به جرایم سیاسی با حضور هیئت منصفه مطبوعات
کد خبر: 972671
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00452F
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۵
با دستور رئیس قوه قضائیه صورت می‌گیرد
با تأکید رئیس‌قوه‌قضائیه از این پس هیئت منصفه مطبوعات علاوه بر جرائم مطبوعاتی، جرائم سیاسی را هم رسیدگی خواهد کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش خبرگزاری میزان، قاضى سراج، نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضاى هیئت منصفه سراسر کشور در حاشیه جلسه تعیین اعضاى هیئت منصفه استان تهران و در جمع خبرنگاران بیان کرد: طبق ماده ٣٦ قانون مطبوعات موظف هستیم در مهرماه اعضاى هیئت منصفه سراسر کشور را انتخاب کنیم.

نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضاى هیئت منصفه سراسر کشور خاطرنشان کرد: رئیس هیئت، رئیس قوه قضائیه و یا نماینده تام‌الاختیار وى، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى، رئیس سازمان تبلیغات اسلامى، رئیس شوراى ائمه جمعه و رئیس شوراى شهر از اعضاى این هیئت هستند. وى ادامه داد: امروز تقریباً دوره دو ساله هیئت منصفه سابق به اتمام رسیده و ما موظف به انتخاب اعضاى جدید هیئت منصفه تهران هستیم؛ در تهران ٢٢ نفر و در استان‌ها ١٤ نفر باید از صنوف مختلف تعیین شوند و در کل کشور ٤٤١ نفر اعضاى هیئت منصفه از صنوف مختلف باید تعیین شوند که امروز در تهران ٢١ نفر از صنوف مختلف تعیین شدند.

قاضى سراج در ادامه اظهار کرد: امسال هیئت منصفه نسبت به سال‌های قبل تفاوتى دارد، با تأکید آیت‌الله رئیسى جرایم سیاسى را هم این هیئت باید طبق قانون رسیدگى کند و علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیئت منصفه مطبوعات رسیدگى خواهند کرد.

نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضاى هیئت منصفه سراسر کشور در ادامه و در خصوص نحوه انتخاب اعضا گفت: در قانون احصا شده است که این اعضا باید از صنوف مختلف تعیین شوند که ما از صنوف مختلف تعدادى اسامى داشتیم و هیئت از بین اسامى‌ای که معرفى شده تشخیص داد افرادى را که صالح می‌داند انتخاب کند که این کار را انجام داده و امروز ٢١ نفر انتخاب شدند.

قاضى سراج با اشاره به عملکرد هیئت منصفه در طول دو سال گذشته اظهار کرد: ما ١٨٠ جلسه در هیئت منصفه استان تهران جلسه داشتیم که ٨٠ رأی به محکومیت دادند و همه محکومیت‌ها مالى بود. ٧٥ برائت و موقوفى تعقیب دادیم و مابقى نیز تجدید جلسه شده است. نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضاى هیئت منصفه سراسر کشور با بیان اینکه هیئت نظارت مطبوعات حدود ١٢ هزار مجوز داده است، اذعان کرد: از بین ١٢ هزار مطبوعه فضاى مجازى و مکتوب ٨٠ محکومیت آن هم جریمه مالى و حداقلى محکوم شدند. وى با بیان اینکه به دنبال پیشگیرى هستیم تا مچ‌گیری، گفت: اخیراً رئیس قوه قضائیه شوراهاى حل اختلاف مطبوعاتى را نیز به همین منظور تشکیل دادند و در دوره جدید قوه قضائیه برنامه این است که افرادى که وارد مطبوعات مى‌شوند توجیه شوند تا خدایى نکرده مشکلى ایجاد نشود.

رئیس سابق سازمان بازرسی در مورد موضوع هفت‌سنگان در قزوین گفت: موضوع هفت‌سنگان در سال ٥٣ مطرح بوده که قطعه‌بندی و واگذار و سپس اقدام کردند؛ یکسرى از افراد به عنوان تعاونى خریدارى کردند که علاوه بر آن ما کشف کردیم کنار آن ٢٧ هکتار وجود دارد. چهار گزارش در این رابطه به آیت‌الله رئیسى ارائه شده است که وى نیز دستور اکید براى رسیدگى داده است. قاضی سراج تصریح کرد: در رابطه با باستى هیلز نیز گزارش کاملى تهیه شده است. وی افزود: در رابطه با لواسانات هم گزارش‌های متعددى تهیه کردیم که خود آیت‌الله رئیسى بیان کرد بهترین گزارش بود و دستور بررسى داده شد و در آینده اقدامات خوبى براى مسائلى که مطرح بود انجام می‌شود و پاسخ افکار عمومى داده خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار