قاضی: مواظب پاهایت باش، فقط از خدا بترس!
کد خبر: 972642
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00451m
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
پنجمین جلسه محاکمه گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: در ابتدای جلسه روز گذشته دادگاه شاه محمدی، نماینده دادستان کیفرخواست متهمان را قرائت کرد و نماینده مبارزه با پولشویی در سازمان گمرک نیز توضیحاتی را ارائه داد. سپس با اعلام قاضی صلواتی متهم روغنی‌ها در جایگاه حضور یافت.

صلواتی خطاب به متهم گفت: بر اساس اقاریر خودتان مدیران ارشد گروه عظام نگران اسناد مجعول در شرکت‌های ترخیص کار بودند و از من خواستند که از خاتمی‌پور بخواهم اسناد را امحا کند. در رابطه با این مورد چه دفاعی دارید؟
روغنی‌ها خطاب به قاضی اظهار داشت: قبل از سال ۹۵ یک نفر در آن گروه فرد صالحی نبود و از خاتمی پور درخواست کردم که اسناد را بررسی کند که خاتمی‌پور اعلام کرد که بررسی صورت گرفته است.

قاضی صلواتی در واکنش به این سخنان متهم خطاب به وی گفت: در جای دیگری گفته‌اید که مرتضوی کارگزار ایروانی خواهان امحای اسناد مجعول بوده است که متهم پاسخ داد:بنده فقط اعلام کردم که از بازرسی گمرک می‌آیند و اسناد قبل از ۹۵ بررسی شود.

فیلم بازجویی را پخش می‌کنیم
رئیس دادگاه گفت: اظهار کرده‌اید که مدیران ارشد عظام درباره امحای اسناد از سایر شرکت‌ها هم خواسته‌اند که اسناد را امحا کنند. آیا این درست است؟ که روغنی‌ها پاسخ داد: من فقط درخواست بررسی مدارک را دادم.

قاضی صلواتی در واکنش به سخنان متهم گفت: تمام جلسات بازجویی فیلمبرداری شده است و اگر نیاز باشد فیلم آن را پخش می‌کنیم. گفته‌اید که پس از دستگیری خاتمی پور کلیه اسناد به شرکتی در هشتگرد منتقل شده است. در این رابطه توضیح دهید.

در ادامه قاضی صلواتی از متهم روغنی‌ها خواست اظهارات خود را بدون ترس از کسی بیان کند و گفت: آقای روغنی‌ها درست است که آن آقا (ایروانی) هزینه وکلای شما را تماماً پرداخت کرده و متحمل هزینه‌های آنچنانی شده است، اما از وی نترسید، بلکه از خدا بترسید.

متهم روغنی‌ها پاسخ داد: شیرزاد هر سال با دستور ایروانی به خارج از کشور سفر می‌کرد.

قاضی صلواتی گفت: اظهار کرده‌اید که اسناد ترخیص کالاها، فاکتور خارجی و گواهی مبدأ توسط احمد جان‌بزرگی و فریبا قربانی با هماهنگی مدیر عامل گروه تنظیم می‌گردید، نترس و حقیقت را بگو.

این متهم گفت: کالا‌ها به صورت مستقیم از خارج وارد می‌شد و از امور مربوط به بازرگانی بی اطلاعم.

قاضی صلواتی بیان کرد: اظهار کرده‌اید که تهیه و تنظیم اسناد از سال ۹۰ با تغییر درعناوین کالا و ارزش آن‌ها به دستور ایروانی صورت می‌گرفته است در این باره توضیح دهید.

متهم روغنی‌ها افزود: همیشه بحث بود که از تعرفه‌های ترجیحی و پایین‌ترین تعرفه برای ترخیص کالا استفاده شود. در خصوص اقدامات قبل از سال ۹۵ نمی‌توانم اظهار نظر قطعی نمایم و باید گمرک نظر دهد و از زمان تصدی بنده هیچ کدام از اسناد مغایرتی نداشته‌اند.

قاضی صلواتی گفت: پرداخت رشوه به مدیران صمت تهران آقایان قناتی و گودرزی برای اعمال تعرفه ۵ درصد به دستور ایروانی انجام شده است.

متهم روغنی‌ها پاسخ داد: درباره بحث تبصره ۶ و ۹ اگر از تبصره ۹ استفاده می‌شد صحیح بود و اعمال این تبصره هم از سوی شرکت‌ها اعمال نفوذ شده است.

قاضی صلواتی در هنگام اظهارات متهم روغنی‌ها درباره تبصره ۶ و ۹ بیان کرد: مواظب پا‌های خود باشید از کسی جز خدا نترس و صداقت داشته باش.

این اشاره قاضی به دلیل حواشی جلسات گذشته دادگاه بود که طی آن ایروانی با پا و حرکات بدن به سایر متهمان مطالبی را القا می‌کرد که با تذکر جدی قاضی مواجه شد.

در ادامه قاضی صلواتی اظهار کرد: درباره پرداخت رشوه به آقایان موفق و اکبری که از مسئولان اداره صمت البرز هستند، برای بهره مندی از تعرفه ۵ درصد به دستور ایروانی و از سوی قنبر حسین پور با اعطای سکه توضیح دهید.
متهم روغنی‌ها گفت: بیشتر مواردی که عنوان شده در جهت تسریع ترخیص کالا‌ها بوده تا تولید خودروساز‌ها متوقف نشود و منفعت شخصی در کار نبوده است.

قاضی صلواتی گفت: عمده پرداخت رشوه ایروانی به مدیران بانک‌های ملی، مسکن، صادرات و ملت برای اخذ تسهیلات کلان از طریق رفیعی صورت گرفته است، شما ۲۰۰ صفحه اقرار دارید و صادقانه سخنان خود را بگویید.

علی ربیعی به‌جای عباس ربیعی!
در ادامه دادگاه نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی گفت: در روز‌های گذشته در پیج منتسب به شما در یکی از شبکه‌های اجتماعی پستی منتشر شد با نام و تصویر سخنگوی دولت آقای علی ربیعی که مدعی شدید در جلسه سوم دادگاه، بنده و قاضی پرونده ایشان را متهم به رشا کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ضمن تکذیب این موضوع باید بگویم آن شخص عباس ربیعی یکی از مسئولان کیفیت ایران‌خودرو بوده است که متهم به رشوه با ارقام ۵۰ میلیون است.

شاه‌محمدی گفت: به شما توصیه صادقانه می‌کنم؛ به جای ایجاد حاشیه نسبت به دفاع ماهوی و شکلی اقدام کنید.

رئیس دادگاه در این هنگام ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی فردا (امروز) برگزار می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار