پالایشگاه‌های چین بی‌توجه به تحریم‌ها از ایران نفت می‌خرند
کد خبر: 972444
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044ya
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: چینی‌ها به پالایشگاه‌های مستقل خود اجازه داده‌اند نفت ایران را داشته باشند. پالایشگاه‌های کوچک هنوز از ایران نفت وارد می‌کنند، چون می‌توانند تحریم‌های امریکا را دور بزنند.
به گزارش تسنیم به نقل از آسیا تایمز، اگر مذاکرات حساس بین پکن و دولت ترامپ در این هفته به آتش بس تجاری نرسد ایران سود خواهد برد. جیمز دارسی، عضو هیئت مدیره دانشکده راجاراتنام از مرکز مطالعات بین‌المللی و خاورمیانه سنگاپور گفت: «بزرگی درگیری‌های تجاری چین و امریکا میزان نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران را توسط چین مشخص می‌کند.»

دولت ترامپ در ماه می‌سال گذشته از قرارداد اتمی با ایران خارج شد و بخش نفت این کشور را با هدف صفر کردن صادرات نفت ایران تحریم کرد. امریکا به هشت دولت از جمله چین که بزرگترین خریدار نفت ایران بود، معافیت موقتی برای واردات از این کشور داد، اما این معافیت در ماه می‌سال‌جاری پایان یافت.

از آن زمان پکن همواره سعی داشته این تحریم‌ها را دور بزند، اول این کار را به صورت آشکار توسط بانک کونلون انجام می‌داد. بانک کونلون اعلام کرد این معاملات را در ماه دسامبر پایان می‌دهد، ولی نفت ایران همچنان به بنادر چین می‌رسد. جان کیلداف، یکی از بنیانگذاران شرکت تجارت انرژی کپیتال گفت درحالی‌که صادرات نفت تهران به طرز قابل‌توجهی کاهش یافته، چین به خرید نفت از این کشور توسط پالایشگاه‌های کوچک خود ادامه می‌دهد. تخمین زده می‌شود که چین ۱۴ میلیون بشکه نفت ایران را در ذخایر تضمینی یا مناطقی قبل از گذر از گمرک نگه داشته باشد.
این بشکه‌ها تا حد زیادی بستگی به مذاکرات بین واشنگتن و پکن دارند و می‌توانند شاخه زیتونی باشند از طرف دولت ترامپ برای تهران.

کیلداف گفت: روابط بین ایران و امریکا بهبود پیدا کند یا نکند، چینی‌ها میلیون‌ها بشکه نفت ذخیره کرده‌اند که می‌توانند بعد‌ها از گمرک عبور داده و مورد استفاده قرار دهند. وی اضافه کرد: چینی‌ها به پالایشگاه‌های مستقل خود اجازه داده‌اند نفت ایران را داشته باشند. پالایشگاه‌های کوچک هنوز از ایران نفت وارد می‌کنند، چون می‌توانند تحریم‌های امریکا را دور بزنند. در‌حالی‌که این پالایشگاه‌های کوچک بازارمحدودی برای نفت ایران است، ذخایر تضمینی نفت هدف دیگر تهران است. در‌حالی‌که مقامات چین به طور واضح بر مخالفت خود با تحریم‌های یکجانبه امریکا تأکید کرده‌اند، ناظران چینی اشاره می‌کنند که پکن در عمل در مذاکرات خود با ایران محتاط است.

مؤسسات چینی در معامله با ایران بسیار با دقت عمل می‌کنند. آن‌ها از برخی قرارداد‌ها کنار رفته‌اند روز یک‌شنبه شرکت نفت دولتی چین مشارکت خود در توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی ایران را لغو کرد. باید ببینیم چین در مذاکرات تجاری چگونه عمل می‌کند و آیا توافق را تا پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا به تعویق می‌اندازد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار