رونمایی از کتاب «تهران من»، همزمان با روز تهران
کد خبر: 972424
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044yG
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
به همت شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی برگزار شد:
همزمان با روز تهران از کتاب "تهران من، به روایت فهرست آثار ملی" به همت شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران و با حضور جمعی از مدیران شهری و فرهنگی پایتخت رونمایی شد.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران، شب گذشته و طی نشست تخصصی تهران پژوهان که با حضور محسن هاشمی رفسنجانی، احمد مسجد جامعی، شهربانو امامی (رئیس و اعضای شورای شهر)، محمد رضا جوادی یگانه معاون شهردار تهران، علیرضا آقایی مدیرعامل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی، امیررضا فرهبد پژوهشگر و مولف کتاب تهران من، سید احمد محیط طباطبائی رئیس ایکوم، ناصر تکمیل همایون و عبدالله انوار از تهران شناسان و تاریخ نویسان برگزار شد، از کتاب تهران من رونمایی شد.
جوادی یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در این مراسم به جایگاه تهران اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از مشروطه تهران نقش اساسی در تاریخ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داشته و نمی‌توان تاریخ تهران را از ایران جدا کرد.
احمد مسجد جامعی ضمن تحسین چنین اقداماتی، تاکید کرد: تهران کهن سرشار از ظرفیت و پشتوانه تاریخی است و باید بیش از پیش به آن پرداخته شود.
این عضو شورای شهر تهران ضمن ارائه پیشنهاد برگزاری سلسله نشست‌های ویژه تهران اظهار کرد: می‌بایست در خصوص سیر زمان در پایتخت، تکیه دولت و تاریخ مطبوعات پژوهش‌های بیشتری صورت گیرد و از دانش این اطلاعات و گزارش‌ها بهره‌مند شویم.

کتاب تهران من بستری مناسب برای تفکرات شهرسازی نوین

علیرضا آقایی نیز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی گفت: این کتاب میتواند بستری برای تفکرات شهرسازی نوین نیز باشد چرا که از طریق معرفی و آموزش فن‌آوری بکار رفته در ساخت این بنا‌های تاریخی و نگاه هنرمندانه معماران آن‌ها در فرهنگ‌سازی و روش‌شناسی تخصصی نمونه‌های عینی را در قالب دست ساخت‌هایی ارزشمند به چشم عالمان این فن و هنر در دوران معاصر برساند.
مدیرعامل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی، هدف از تهیه و تدوین کتاب تهران من را معرفی آثار تاریخی تهران بیان کرد و افزود: تالیف کتاب تهران من گامی در جهت حفظ و صیانت از ارزش‌های معماری شهر تهران است.
برای نخستین بار؛ تالیف یک کتاب مرجع برای آثار تاریخی شهر تهران
امیررضا فرهبد پژوهشگر و مولف کتاب تهران من نیز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی شرکت گفت: کتاب تهران من کتابی نفیس است که حاصل ۸ سال پژوهش و تلاش شبانه روزی و با همکاری ۱۵ عکاس متخصص در ۵۹۴ صفحه و قطع رحلی تهیه شده است
فرهبد با اشاره به اینکه برای نخستین بار چنین اقدامی در زمینه معرفی و بروزرسانی آثار فهرست ملی ایران از لحاظ جانمائی روی نقشه انجام گرفته است، افزود: این اثر یک کتاب مرجع آثار تاریخی شهر تهران است که در آن ۳۴۰ اثر تاریخی شهر تهران شامل بناها، میادین، خیابان‌ها و سایر که در فهرست آثار ملی ایران و فهرست جهانی یونسکو ثبت شده، بصورت مکتوب و مصور معرفی گردیده است.
وی گفت: نکته قابل توجه در تالیف و گردآری این کتاب اینست که از آنجاییکه هر اثر تاریخی با شناسنامه کامل شامل قدمت، کاربری‌های اولیه تاکنون، رویداد‌های تاریخی برگزار شده در هر کدام و همچنین نقشه‌های‌ای بنا‌ها که برای اولین بار معرفی میشوند؛ جامع‌ترین کتاب مرجع جهت الگوبرداری برای معماران آینده است.
این مولف بیان داشت: در این کتاب تاریخ شکل گیری تهران و نقشه‌های تاریخی شهر تهران نیز بصورت خلاصه، اما جذاب و مفید ذکر شده است.
گفتنی ست در این مراسم از دو کتاب دیگر با عناوین "ره آغاز دانشگاه" و "پایتختی تهران" نیز رونمایی شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار