استفاده از ظرفیت شهر‌ها برای پیشبرد دیپلماسی امری ضروری است
کد خبر: 972050
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044sE
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
ایوبی:
حجت الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو- ایران در جلسه هم اندیشی اجلاس جهانی شبکه خواهر شهر‌ها اظهار داشت: در کمیسیون توجه اصلی به شهر‌ها داریم و در دورانی هستیم که اقتدار دولت‌ها به نفع شهر‌ها و شهرداری‌ها تغییر می‌کند.
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در جلسه هم اندیشی اجلاس جهانی شبکه خواهر شهر‌ها که در سالن اجتماعات این کمیسیون برگزار شد، عنوان کرد: اگر به ۳ دهه اخیر برگردیم درمی یابیم شهر‌ها در آموزش و فرهنگ و هنر نقش نداشتند، اما امروز شهر به محمل فرهنگ و هنر و آموزش تبدیل شده است. وی یادآور شد: خیلی مردم در دنیا روسای دولت‌ها را نمی‌شناسند، اما شهرداران را می‌شناسند.
ایوبی با اشاره به تشکیل شبکه‌هایی در یونسکو از جمله شهر‌های یادگیرنده و دوست دارنده که مخاطب آن شهر‌ها است تاکید کرد: کمیسیون یونسکو در کشور‌های مختلف و اعضای آن، نهاد‌های ملی هر سرزمینی هستند. ما نیز در کمیسیون ملی یونسکو- ایران، منتخب کشور خودمان هستیم و منافع نظام را در یونسکو پیگیری می‌کنیم.
وی ادامه داد: از طریق یونسکو و شهرها، شبکه‌های بزرگی درست شده است. پیش‌تر کرسی‌ها این شبکه‌ها را ایجاد می‌کردند، اما امروز شهر‌های یادگیرنده، خلاق و دوست دارنده جز شبکه‌های مهم هستند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تصریح کرد: هم اکنون ۴ شهر یادگیرنده داریم و برای ثبت ۵ شهر به عنوان شهر‌های خلاق پرونده تشکیل شده است. شهر دوستدار آب، کتاب و کودک از جمله شبکه‌هایی است که از طریق یونسکو می‌توان تشکیل داد.
ایوبی با اشاره به میزبانی خوب همدان از ششمین اجلاس جهانی راه ابریشم گفت: میزبانی این اتفاق بین المللی پس از سال‌ها در یکی از شهر‌های کشور رخ داد و باید شهر‌های ما آماده برپایی اجلاس‌های جهانی باشند و خوشبختانه شهر‌های ما به استاندارد‌ها نزدیک می‌شوند.
وی با بیان اینکه کار با شهر‌ها برای ما ظرفیتی برای پیشبرد اهداف شهری پیش آورده، تاکید کرد:
خواهرشهر در دنیا اتفاق موثری هستند و باید به سراغ شهر‌های مهم که ظرفیت علمی آموزشی بازآفرینی شهری دارند برویم و خواهرخواندگی را احیا کنیم، زیرا این ظرفیت شهر‌ها و کشور مهم است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: باید از ظرفیت همه شهر‌ها استفاده کنیم و در شرایط تحریم‌ها و محدودیت‌ها استفاده از ظرفیت شهر‌ها برای پیشبرد دیپلماسی، امری ضروری است.

ایوبی ادامه داد: شهر‌ها و شهرداران در کشور‌ها مستقل هستند و در منافع و چارچوب و همکاری وزارت خارجه، وزارت کشور و دستگاه‌ها می‌توان خواهرشهر‌ها را راه انداخت.

ظرفیت دیپلماسی شهری

علیرضا رجایی رئیس دبیرخانه شبکه شهر‌های خواهرخوانده یونسکو در ایران نیز در این نشست هم اندیشی اظهار داشت: باید برای راه اندازی شبکه خواهرشهر‌ها الگوسازی کنیم و با توجه به جلسات کارشناسی چند محور مشخص شده است.
وی ادامه داد: تاسیس دبیرخانه عمومی شبکه شهر‌های خواهرخوانده یونسکو در ایران یکی از ضرورت‌ها در این بخش است. همچنین تعریف برنامه‌های عملیاتی و بستر مناسب برای شبکه‌های میان شهری و استانداردسازی و بومی سازی قرارداد خواهرشهر‌ها از جمله دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد که در بیانیه دبیرخانه شبکه شهر‌های خواهرخوانده یونسکو در ایران به آن اشاره شده است.
حمایت وزارت کشور
احمد آزرم نیا مشاور معاونت عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور نیز با تاکید بر حمایت وزارت کشور از برگزاری اجلاس جهانی خواهرشهر‌ها عنوان کرد: بسیاری از شهر‌ها قرارداد خواهرشهری داشتند، اما خروجی‌ها آنچنان که باید نبود. با شهرداران این مشکلات را مطرح می‌کنیم.
وی با اشاره به درخواست برخی شهر‌ها از کشور‌هایی همچون ایتالیا برای خواهرشهری با شهر‌های کشورمان اظهار داشت: ورود یونسکو اتفاق جدیدتری را رقم خواهد زد و شهر‌های ما ظرفیت‌های بسیاری دارند.
مشاور معاونت عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور تاکید کرد: بسیاری از طرح‌های مدیریت شهری در قالب این مهم قابل تعمیم بوده و خواهرشهر‌ها فرصت خوبی است. در واقع این اجلاس فرصت خوبی است که سفرا حضور یابند و میزبان اجلاس خواهرشهر‌ها را با هماهنگی یونسکو مشخص می‌کنیم.
در ادامه حاضران درباره محور‌های مورد تعمیم در خواهرشهر‌ها همچون مدیریت شهری، گردشگری، بحث‌های زیست محیطی، حقوق شهروندی، معماری و شهرسازی، پسماند، تعاملات بین ادیان و مذاهب، تعاملات بین فرهنگی، آب و فاضلاب، هنر و صنایع دستی و بازآفرینی شهری اظهار نظر و تبادل نظر کردند.
حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، امیر روشن بخش قنبری معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو- ایران، جواد صباغ معاون اجرایی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، علیرضا رجایی رئیس دبیرخانه شبکه شهر‌های خواهرخوانده یونسکو در ایران، محسن روحی صفت، معصومه لیلی ثیون کارشناس ارشد بین الملل مجمع شهرداران آسیایی، احمد آزرم نیا مشاور معاونت عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، مهدی زهرانی مشاور مرکز توسعه خواهرشهرها، بهنام بلوریان مشاور معاونت سیاسی وزارت خارجه، اکبر رضایی کارشناس یونسکو در وزارت امور خارجه، هلال نیکی فعال مدنی اهل سنت تهران، محمدرضا کریمی رئیس مشاوران سازمان نظام مهندسی، قنبر علی رجبی رئیس باشگاه آب و فاضلاب یونسکو، مهدی پاک نیا نماینده مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محسنی معاون مجمع شهرداران آسیایی، مژگان فراهانی دستیار ریس سازمان مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور در این جلسه حاضر بودند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار