نظام گمرکات کشور باید بازنگری شود
کد خبر: 971929
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044qH
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
رئیس قوه قضائیه در بندرعباس:
ما در یک جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و اطلاعاتی با دشمن به سر می‌بریم. آن‌ها می‌خواهند قدرت نظام جمهوری اسلامی را در منطقه محدود کنند، اما نمی‌توانند، چون نظام جمهوری اسلامی ایران جای خود را باز کرده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رئیس قوه قضائیه در ادامه سفر‌های استانی خود، روز پنج‌شنبه به هرمزگان رفت و ضمن دیدار با قضات و کارکنان مجموعه قضایی، در جمع اقشار مختلف مردم، خانواده شهدا و برگزیدگان استان، جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جلسه شورای اداری استان و نشست فرماندهان ارشد نظامی شرکت کرد و در جریان آخرین اخبار و گزارش‌های این استان در روند مبارزه با قاچاق کالا قرار گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با قضات و کارکنان مجموعه قضایی استان هرمزگان، با اشاره به تلاش‌ها برای رفع کمبود‌ها اظهار کرد: ما در یک جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و اطلاعاتی با دشمن به سر می‌بریم. آن‌ها می‌خواهند قدرت نظام جمهوری اسلامی را در منطقه محدود کنند، اما نمی‌توانند، چون نظام جمهوری اسلامی ایران جای خود را باز کرده است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امریکا تصور می‌کرد اگر اخم کند یا حرف تندی بزند در اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد، ادامه داد: دیدید که در قضایای اخیر، رفتار امریکا هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور نگذاشت و این امر بار دیگر ثابت کرد که بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری، راه رفع مشکلات و گرفتاری‌ها را باید در درون کشور دید و گره‌گشایی از مشکلات را به دست توانمندان داخل ایران دانست.

اقتصاد دریا باید فعال شود

رئیس قوه قضائیه همچنین در جمع اقشار مختلف مردم، خانواده شهدا و برگزیدگان استان با تأکید بر ضرورت فعال‌سازی هر چه بیشتر اقتصاد دریا در کشور گفت: ساکنان مناطق ساحلی ما با این موهبت عظیم الهی که در اختیار دارند نباید دغدغه اشتغال داشته باشند.

وی بر ضرورت استفاده حداکثری از نعمات الهی از جمله نیروی انسانی متراکم جوان کارآمد انقلابی و همچنین ظرفیت‌های مادی به ویژه در مناطق ساحلی کشور تأکید کرد و گفت: برخی کشور‌های اروپایی که رابطه‌شان با دریا بسیار کم است، بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی شان وابسته به اقتصاد دریاست، لذا در کشور ما که حدود هزارو ۴۰۰ کیلومتر ساحل داریم، باید اقتصاد دریا بسیار فعال باشد و مردم این مناطق به هیچ عنوان دغدغه اشتغال نداشته باشند.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهتمام مجموعه دستگاه‌های نظام برای مقابله با قاچاق کالا اظهار کرد: دغدغه ما مبارزه با قاچاق سازمان‌یافته است، نه کولبری‌ها و حمل چند کالای قاچاق توسط مرزنشینان برای گذران زندگی و ارتزاق خانواده‌هایشان. امروز دست‌هایی پشت پرده قاچاق‌های کلان سازمان یافته و کانتینری مشغول تهدید تولید ملی هستند که باید آن‌ها را کشف کرد.

تخلف و جرم کم و زیاد ندارد، باید با آن برخورد کرد

رئیس قوه قضائیه درباره تخلفات زیست محیطی نیز با بیان اینکه تخلف و جرم، کم و زیاد ندارد و باید با آن برخورد کرد، گفت: حفظ دریا و محیط زیست از حقوق عامه است و همگی وظیفه داریم که از آن صیانت کنیم. همانگونه که مقام معظم رهبری نیز اخیراً فرمودند، حقوق عامه مربوط به همه مردم حتی غیرمسلمانان است و ما به هیچ کس اجازه تجاوز به کوه، جنگل، دریا و... را نخواهیم داد. آیت‌الله رئیسی، خانواده شهدا را پرچم‌های برافراشته حفظ ارزش‌های اسلامی دانست و با بیان اینکه رمز بقای خون شهدا اتصال آن به ثارالله است، تصریح کرد: منسوبین به شهدا برای همه ما محترم هستند و نام شهید در هر کوی و برزن، پرچم رشادت، شجاعت، جهاد، ایثار و رمز افتخار ملی ماست. گاهی شنیده می‌شود که در برخی موارد، به نام شهید کم توجهی شده است. مبادا نام، یاد، راه و منزلت شهید در نگاه ما کمرنگ شود زیرا در این صورت به غضب الهی گرفتار خواهیم شد.

نظام حاکم بر گمرکات باید بازنگری شود

رئیس قوه قضائیه در ادامه سفر استانی خود به بندرعباس به صورت سرزده از گمرک شهید رجایی بازدید کرد و پس از آن در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته، گمرکات را مرزبان واردات و صادرات کشور دانست و تصریح کرد: امروز همگی موظفیم رهنمود‌های مقام معظم رهبری و همچنین تکالیف قانونی خود را در حوزه مبارزه با قاچاق با جدیت و قاطعیت عملیاتی کنیم. «گزارش‌هایی از عملکرد‌ها در این عرصه وجود دارد که نشان‌دهنده تلاش دستگاه‌هاست، اما آنچه در کف بازار مشاهده می‌شود، نشانگر فاصله‌ای میان وضع موجود و وضع مطلوب است که این فاصله باید با یک بازنگاه در فرایند‌ها و عملکردها، کاهش یابد.»
رئیسی فعالیت سامانه‌های موجود را مؤثر دانست و افزود: امروز بیش از ۵۰ درصد واردات و صادرات کشور از بندر شهید رجایی صورت می‌گیرد. بر همین اساس باید برای حل مشکلات در چنین مبادی مهمی سازماندهی لازم صورت گیرد. چرا کالا و اموال متعلق به مردم یا دولت باید در انبار گمرکات بماند و از بین برود؟ نظام انبارداری، ارزیابی و حمل و نقل در گمرکات باید مورد بازنگاه جدی قرار گیرد.

دستور رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های قاچاق

رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع قاچاق سوخت نیز اظهار کرد: به هر حال قیمت سوخت در کشور ما به گونه‌ای است که قاچاق آن به‌صرفه است. با وزیر محترم نفت صحبت کردیم و پیشنهاد دادیم پمپ‌هایی در شهر‌های مرزی مستقر شود که عواید حاصل از مابه‌التفاوت قیمت سوخت، به جیب مرزنشینان و دولت برود. نباید ساختار‌ها به گونه‌ای باشد که شهروندانمان مرتکب جرم قاچاق شوند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه تأکید ما بر مبارزه با قاچاق سازمان‌یافته در کشور است، تصریح کرد: رقم دقیقی بیان نمی‌کنم، اما امروز بیش از ۱۰ میلیارد دلار قاچاق صورت می‌گیرد که به هیچ عنوان زیبنده کشور نیست و چنین وضعیتی با توجه به دستور صریح قانون و رهبر معظم انقلاب باید هر چه سریع‌تر اصلاح شود. رئیس قوه قضائیه با قدردانی از تلاش‌های دستگاه‌های امنیتی در شناسایی و دستگیری باند‌های قاچاق، تأکید کرد: برای عزیزان ما در وزارت اطلاعات یا اطلاعات سپاه که تاکنون در عملیات‌هایی بسیار پیچیده توانسته‌اند شبکه‌های ضد امنیت کشور را شناسایی کنند، قطعاً شناسایی شبکه‌های تجاری قاچاق کار دشواری نیست. از سوی دیگر، پس از تحویل این متهمان به دستگاه قضایی، هم تعزیرات و هم دادگستری باید خارج نوبت به پرونده‌ها رسیدگی کنند که هم کالای مردم از بین نرود و هم درس عبرتی برای سایرین باشد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه امروز با توجه به دستورات رهبر انقلاب و قوانین و آیین‌نامه‌های موجود هیچ خلأ نرم‌افزاری در مبارزه با قاچاق وجود ندارد و صرفاً نیازمند اقدام و عمل هستیم، خاطرنشان کرد: ۲۶ دستگاه که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظایفی بر عهده دارند، باید با همفکری، تعامل و هماهنگی در کنار یک کار پیگیرانه مستمر و غیرمقطعی، به تکلیف قانونی خود عمل کنند. ستاد مبارزه با قاچاق نیز به عنوان نهاد رصدکننده باید بگوید در کجا ایستاده‌ایم، باید کجا می‌بودیم و مشکل کار کجاست.

با زد و بندکنندگان در هر مقامی برخورد می‌کنیم

آیت‌الله رئیسی شنبه شب هم در نشست با فرماندهان ارشد نظامی استان هرمزگان با تأکید بر اینکه دریا و محیطش را برای قاچاقچیان ناامن و به قول همکارانتان قرمز کنید، گفت: قاچاقچیان باید احساس کنند اینجا خطر از دست دادن همه منافعشان را دارند نه فقط خطر از دست دادن کالا و کشتی بلکه خودشان هم محاکمه شوند. وی با بیان اینکه گمرک مرزبان اقتصادی کشور در واردات و صادرات است، گفت: چشم گمرک همیشه باید مثل آن مأموری که در برج دیده‌بانی مرزبانی می‌کند، باز باشد و به عنوان یک برج دیده‌بانی در حوزه اقتصادی عمل کند.

آیت‌الله رئیسی خطاب به فرماندهان ارشد نظامی استان هرمزگان با تأکید بر اینکه دریا و محیطش را برای قاچاقچیان ناامن و به قول همکارانتان قرمز کنید، اظهار کرد: قاچاقچیان باید احساس کنند اینجا خطر از دست دادن همه منافعشان را دارند نه فقط خطر از دست دادن کالا و کشتی بلکه خودشان هم محاکمه شوند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به اظهاراتش در سمینار سپاه با بیان اینکه نباید میدان به مفسدان داد، گفت: یقه کسی که زد و بند می‌کند را باید گرفت و از این موضوع نمی‌گذریم. با کسانی که زد و بند می‎کنند در هر مقامی که باشند برخورد می‌کنیم و این قضیه باید در جامعه جا بیفتد. وی خطاب به حاضران در جلسه ادامه داد: همانطور که در دریا همه کشتی‌ها در کنترل و دیده‌بانی شما هستند و نمی‌توانند از چتر شما فرار کنند، در کشور نیز کسی نمی‌تواند از زیر چتر ما فرار کند. آیت‌الله رئیسی همچنین در حاشیه این جلسه ضمن بازدید از مرکز فرماندهی کنترل نیروی دریایی سپاه افزود: سطح اشراف اطلاعاتی و اقتدار امنیتی نیرو‌های مسلح در تنگه هرمز و آب‌های خلیج فارس افتخارآفرین و غرورانگیز است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار