درسی که از مقاومت فعال باید آموخت
کد خبر: 971741
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044nF
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸
سیدعبدالله متولیان
از آغاز تجاوز ویران‌گر ائتلاف رژیم سعودی حاکم بر حجاز و چند کشور عربی به کشور فقیر یمن در ۶ فروردین ۱۳۹۴ با عملیات «طوفان قاطعیت» که با چراغ سبز و بلکه با هدایت و حمایت پنهان و آشکار دول غربی و در رأس آن امریکای جنایتکار صورت گرفت ۵٤ ماه می‌گذرد. در آغاز حمله، متجاوزان و حامیان غربی و صهیونیستی ائتلاف بر این باور بودند در شرایطی که محور مقاومت، خاصه ایران در وانفسای معرکه تروریستی سوریه درگیر هستند، حداکثر ظرف کمتر از یک ماه بر انقلابیون یمن پیروز شده و یمن را از محور مقاومت جدا و بندر استراتژیک باب‌المندب را نیز از کنترل عملیاتی محور مقاومت خارج و با شکست هم‌زمان سوریه و یمن گام‌های نهایی را برای غلبه کامل بر محور مقاومت برداشته و زمینه را برای براندازی کامل جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهند آورد.

مروری بر حوادث چهار و نیم سال گذشته برای همه طرف‌های درگیر رژیم رو به انقراض سعودی، هم‌پیمانان منطقه‌ای وهابیون، نظام سلطه غربی، صهیونیست‌ها و... و برای محور مقاومت و همچنین احزاب و جناح‌های داخلی ایران بسیار عبرت آموز است. طی این مدت داعش نابود شده و اینک با حمایت شیطان بزرگ در قالب یک گروهک تروریستی (و نه حکومت عراق و شام) آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. نظام سوریه به اکثر جغرافیای سوریه مسلط شده و هم‌اینک در تدارک تشریفات تدوین قانون اساسی جدید است. رژیم منحوس و کودک کش صهیونیستی رسماً از جنوب لبنان فرار کرده است. حزب‌الله لبنان قوی‌تر از همیشه به تحقیر نظام سلطه و رژیم جعلی صهیونیستی مشغول است. محور مقاومت مسلط‌تر از همیشه در برابر نظام سلطه ایستاده و مرگ تدریجی نظام سلطه و رژیم‌های بی‌هویت وهابی را به نظاره نشسته است. عمق استراتژیک ایران از نظر کمی و کیفی گسترش یافته است. جمهوری اسلامی ایران با زدن مدرن‌ترین، فنی‌ترین، گران‌ترین و پیچیده‌ترین پهپاد امریکایی و توقیف سه کشتی انگلیسی به تحقیر شیطان بزرگ و انگلستان و... مشغول است. ایران مقتدرانه به مدیریت کاهش تعهدات خود در برجام مشغول است. دیپلماسی فشار حداکثری غرب بر ایران به دیپلماسی التماس حداکثری تبدیل شده است. جنبش بیداری اسلامی در کشور‌های اسلامی در حال احیای مجدد است.

و، اما در یمن، همه چیز به نفع انقلابیون و انصار‌الله یمن در حال تغییر برق‌آساست. یمنی‌ها به دور از بازی‌ها و تعارفات و میدان فریب‌کارانه مذاکرات دیپلماتیک نظام سلطه، در پناه مقاومت فعال و تکیه به ظرفیت‌های داخلی، ائتلاف سعودی را متلاشی کرده است. قطر مدت‌ها قبل و سپس تونس و اینک امارات پای خود را از باتلاق یمن بیرون کشیده‌اند. قدرت بازدارندگی انقلابیون یمن معجزه‌آسا افزایش یافته است. استراتژی دفاع مظلومانه یمنی‌ها به استراتژی تهاجمی تغییر کرده است. موشک‌های یمن تمام سرزمین‌های متجاوزین را ناامن کرده است.

پهپاد‌های یمن ضمن تحقیر تجهیزات چندصد میلیاردی سعودی‌ها و عبور از همه موانع مدرن آنان به بمباران مناطق استراتژیک سعودی‌ها نظیر آرامکو مشغولند. در آخرین عملیات برون مرزی، یمنی‌ها ضمن انجام عملیات «نصرمن‌الله» موفق به انهدام و به غنیمت گرفتن جنگ افزار‌ها و ادوات رزمی دشمن و کشتن و اسارت هزاران نفر از مزدوران سعودی شدند. رژیم سعودی ذلیلانه عراق را واسطه قرار داده تا با میانجی‌گری در حقیقت مانع از سقوط رژیم سعودی شوند.

تا یک سال و نیم قبل که رزمندگان یمن حالت تدافعی داشتند و فقر و کشتار و بیماری و قحطی امان مردم یمن را بریده بود، هیچ صدایی به اعتراض بلند نشد، هیچ وجدانی در جهان جریحه دار نشد و هیچ نهاد و سازمان بین‌المللی ناله‌ها و فریاد‌های ملت مظلوم یمن را نشنید، اما از یک سال و نیم قبل که انصارالله یمن وارد فاز تهاجمی شد همه معادلات ائتلاف در مرگ تدریجی یمن به هم ریخت. نبرد تهاجمی یمنی‌ها طی این مدت سه مرحله را پشت سر گذاشته است: مرحله اول تهاجم موشکی در دستور کار قرار گرفت و در فاصله زمانی مناسب، در مرحله دوم، تهاجم پهپادی نیز وارد صحنه شد که اوج آن، حمله هماهنگ و موفق به یکی از بزرگ‌ترین تأسیسات نفتی سعودی‌ها در جهان بود و انصار‌الله رسماً اعلام نمود منافع رژیم سعودی در کل حجاز به‌جز مکه و مدینه در تیررس آنان است. انصار‌الله بلافاصله مرحله سوم تهاجم را به داخل حجاز کشانده و در عملیات فتح خرمشهری «نصر من‌الله» ضربه نهایی را به حیثیت نظامی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی رژیم سعودی وارد ساختند. اینک دولت سعودی مجبور است از پشت نقاب منصور هادی بیرون آمده و مستقیماً بر سر میز مذاکره با انقلابیون یمن بنشیند.

اینک جهان نه‌تن‌ها حاضر به شنیدن صدای یمن است بلکه امریکایی‌ها قویاً به دنبال مذاکره به منظور نجات رژیم سعودی از یک‌سو و جلوگیری از پایان پیروزمندانه یمنی‌ها هستند و در چنین شرایطی که یمنی‌ها دست برتر را دارند می‌توانند در چارچوب مقاومت فعال قاطعانه از حقوق خود دفاع کنند. درسی که مبارزین و رزمندگان یمنی در پنجمین سال نبرد خود به جهانیان مخابره می‌کنند و باید همه روشنفکران، غرب‌زدگان، سهل‌اندیشان، احزاب و جناح‌های سیاسی داخلی آویزه گوششان کنند این است که عزت و منافع و کرامت ملت‌ها در سایه مقاومت فعال تضمین می‌شود نه مذاکره.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار