اربعین مناسکی فرا طبقاتی و سیاسی، اقتصادی است
کد خبر: 971592
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044kq
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳
وزیر ارشاد:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اربعین مناسکی دینی و سیاسی است و دو بال دین و سیاست این مناسک در دهه اخیر مکشوف بوده است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی روز گذشته در مراسم اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین که با حضور نمایندگان ۱۹ کشور شرکت‌کننده در این دوره از جایزه جهانی اربعین در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد با بیان اینکه راهپیمایی جهانی اربعین را باید از زمره مناسک بی‌بدیل تعریف کنیم، اظهار کرد: اگرچه پیاده‌روی اربعین یک سنت قدیمی در جامعه عراق بوده است، اما اکنون به عنوان یک مناسک بی‌بدیل از آن می‌توانیم یاد کنیم که گستره بسیار عظیمی دارد. وی خاطرنشان کرد: گستره اربعین در گروه جنسیتی زنان و مردان، گستره سنی جوانان، کودکان، میانسالان و همچنین گستره ملیتی فضایی دارد که قابل تبیین نیست. همچنین هم در داخل منطقه و هم در خارج از منطقه یک مناسک فراطبقاتی و عظیم است که مسائل اقتصادی، اجتماعی و سایر امور را در برمی‌گیرد. مراسم اربعین با سایر مراسم تفاوت ویژه‌ای دارد، هم از لحاظ زمان و مکان و هم اینکه یک مراسم بسیار عظیم و گسترده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما در اربعین با یک مراسم گسترده و عظیم روبه‌رو هستیم که میدان عمل آن بسیار زیاد است. ترکیب‌سازی‌هایی که ما در مناسک اربعین مشاهده می‌کنیم بسیار کم‌نظیر است. اربعین مناسک دینی و سیاسی است. دو بال دین و سیاست این مناسک در دهه اخیر مکشوف بوده است. از یک طرف عمق‌دهی و از طرف دیگر فرصتی برای نشان دادن اقتدار اسلام و شیعه است. در حالی که سال‌های گذشته داعش بخش‌هایی از خاک عراق را در اختیار داشت اربعین فرصتی عظیم به‌وجود آورد که شاهد خداخواهی و انسان دوستی در این مراسم بودیم. عشق خداوند و اهل بیت (ع) در مراسم اربعین متبلور است. نیکوکاری، میهمان‌نوازی، مهرورزی و... ترکیب‌هایی است که در فضای اربعین به وضوح دیده می‌شود. اربعین به مراسم و مناسک‌ها معنایی خاص می‌دهد. آنچه ما در اربعین مشاهده می‌کنیم طعم و رنگ اسلامی و شیعی است که آن را می‌توانیم با طعمی خاص تعریف کنیم. علاوه بر این‌ها دلالت معنایی اربعین هم فرصت خاصی است.

صالحی ادامه داد: اربعین با این ماهیت و قدرت تأثیرگذاری و توانایی درونی، معناسازی و اجتماع‌سازی می‌تواند بیش از گذشته مورد بهره‌برداری روحی، معرفتی و اجتماعی قرار بگیرد. آنچه به عنوان جشنواره اربعین مشاهده می‌کنیم این است که چگونه می‌توانیم از هنر برای بازنمایی اربعین استفاده کنیم. در این مراسم با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پوستر ششمین دوره جایزه جهانی اربعین با محورت جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی و جهانی برای سال آینده رونمایی شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار