سپاه پاسداران به ارتش مردمی یمن کمک مستشاری می‌کند
کد خبر: 971497
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044jJ
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
سرلشکر باقری:
سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، طی گفتگو با شبکه تلویزیونی فونیکس این کشور به بیان برخی نقطه نظرات خود درخصوص موضوعات مختلف دفاعی و امنیتی پرداخت.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سرلشکر باقری در این گفتگو درباره سطح همکاری‌های نظامی دو کشور، با بیان اینکه این روابط در حال توسعه و گسترش است، اظهار داشت: با امضای سند‌های همکاری و تحویل آن از طریق وزیر امور خارجه کشورمان به مقامات چینی و اجرای توافقات راهبردی، سطح همکاری‌های دو کشور بیشتر نیز خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما برای اولین بار از ارتش چین برای حضور در یک رزمایش مشترک با ایران و روسیه که در ماه دسامبر در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان برگزار خواهد شد دعوت کردیم و ارتش چین نیز با قبول این دعوت و برنامه اعزام ناو، در آن حضور پیدا خواهد کرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه دو کشور در زمینه تبادل استاد و دانشجو و تحقیقات مشترک و تولید محصولات گام‌های اساسی برخواهند داشت، گفت: حتما نیرو‌های مسلح دو کشور با همکاری هم می‌توانند در ایجاد جهانی با ثبات‌تر و صلح‌آمیزتر قدم بردارند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: ایران و چین با ایجاد کمیته مشترک دفاعی در جهت توسعه همکاری‌های تحقیقاتی و تولید محصولات گام‌های بلندتری برخواهند داشت و ما یک کمیته مشترک نظامی نیز به منظور هماهنگکردن فعالیت‌های نظامی و توسعه این فعالیت‌ها مثلا در بحث‌های رزمایش، آموزش و... داریم.

 برای هرجنگی آماده‌ایم

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از این گفتگو درباره مسائل منطقه خلیج فارس و احتمال جنگ و درگیری در این منطقه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه علاقمند به ایجاد درگیری در این منطقه نیست چراکه کشور ما از همه بیشتر به دنبال صلح و آرامش است و در طول ۳۰۰ سال گذشته هیچگاه ملت ایران چشم طمع به هیچ کشور دیگری نداشته و آغازگر جنگی نبوده است.

وی افزود: در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز نیز منافع ما وابستگی زیادی به امنیت این مناطق دارد و برای همین ما مهمترین و قدرتمندترین کشور مسئول ایجاد این امنیت هستیم.

سردار باقری گفت: در خلیج فارس ما بیش از همه خواهان امنیت هستیم و علاقه‌ای به درگیر شدن در هیچ جنگی نداریم، اما در عین حال، قدرتمندانه در برابر هر نیت و اقدامی که بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیندازد می‌ایستیم.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با غیرواقعی خواندن تبلیغات آمریکا و دیگر کشور‌ها مبنی بر اینکه این منطقه در آستانه جنگ قرار دارد، تاکید کرد: دشمنان ما جرات و جسارت آغاز جنگ را ندارند، چون می‌دانند ضرر آن بیش از منافعش خواهد بود و آن‌ها آسیب‌های جدی خواهند دید.

وی به موضوع اعزام ناو هواپیمابر آمریکا طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها می‌گقتند که ناو هواپیمابر خود را به منطقه اعزام می‌کنند، ولی دیدیم که این ناو از ۴۰۰ کیلومتری سواحل ما جلوتر نیامد و در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان متوقف شد.

سرلشکر باقری تصریح کرد: هیچکس جرات شروع جنگ با ما را ندارد و البته ما هم از جنگ استقبال می‌کنیم، ولی اگر کسی دیوانگی کند، ملت ایران و نیرو‌های مسلح آن با تجربه و اراده، خود را برای هرگونه جنگی آماده کرده اند و این یک امر منطقی است.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح افزود: البته همه این‌ها به معنای این نیست که کسی بدون محاسبه و یا با محاسبه غلط و یا برخلاف نظر مشاورانش دست به آغاز درگیری نمی‌زند، چراکه در گذشته هم ما مثال‌هایی مثل هیتلر و صدام را داشتیم، ولی معتقدیم جنگ با ایران برای آن‌ها عقلانی نیست و ما هم اگرچه این احتمالات را ضعیف میدانیم، ولی آماده ایم.

تحریم‌های جدید آمریکا تبلیغاتی است و تاثیری بر نیرو‌های مسلح ما ندارد

وی همچنین درخصوص تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران خصوصا در حوزه‌های نظامی گفت: آن‌ها هرکاری که توانستند برای فشار بر ملت ایران دریغ نکردند و نیرو‌های مسلح ما هم ۴۰ سال است که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفته و امکان خرید سلاح و یا انتقال تجهیزات وجود ندارد. درواقع در حوزه نظامی چیزی نمانده که بخواهند آن را تحریم کنند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلاح ادامه داد: در مباحث اقتصادی و بانکی نیز، سپاه پاسداران هیچ حسابی در خارج از کشور ندارد که بخواهد از آن استفاده کند. بناراین این تحریم‌های جدید تاثیری بر نیرو‌های مسلح و سپاه نخواهد داشت.

سرلشکر باقری گفت: آن‌ها همه این کار‌ها را قبلا کردند و این اقدامات اخیر بیشتر جنبه تبلیغاتی و روانی دارد که مورد خوشایند بخشی از جناح‌های تندربی داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های منطقه است.

 سپاه توطئه‌های آمریکا را خنثی کرد

سردار باقری، تحریم سپاه از سوی آمریکا را موجب افتخار دانست و افزود: من به عنوان یک پاسدار خوشحالم که مورد غضب دشمنی باشم که به هیچ اخلاق و قاعده و حقوق بشر و حقوق ملت‌ها پایبند نیست. وقتی ما چنین دشمنی داریم، یعنی در مسیر درستی حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: آن‌ها از یک طرف وزیر امور خارجه ما را تحریم می‌کنند و از طرف دیگر می‌گویند بیاید با هم صحبت کنیم. کجای دنیا مسئول دیپلماسی یک کشور را تحریم می‌کنند؟ این یعنی در رفتار و عمل برخی صاحبان حکومت در آمریکا عقل و منطق درستی دیده نمی‌شود.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: عصبانیت آن‌ها از سپاه پاسداران به دلیل این است که سپاه بسیاری از توطئه هایشان را خنثی کرده که ازجمله آن‌ها میائل عراق و سوریه بود.

سرلشکر باقری گفت: بنابر اعتراف رئیس جمهور فعلی آمریکا و براساس اظهارات مقامات سابق آمریکا، این آن‌ها بودند که داعش و جبهة‌النصره و الحرار الشام را در سوریه و عراق درست کردند و به دنبال این بودند که همه کشور‌های اسلامی را به سقوط بکشانند تا نوبت ایران شود، اما این سپاه بود که به کمک ارتش‌های این کشور‌ها رفت و ما امروز می‌بینیم که عراق آزاد شده و به سوی توسعه هرکت می‌کند و بخش‌های زیادی از سوریه نیز آزاد شده و در همان جا‌های کمی هم که تروریست‌ها حضور دارند، مورد حمایت امریکا هستند.

 سپاه پاسداران به ارتش مردمی یمن کمک مستشاری می‌کند

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از این گفتگو، درخصوص کمک‌های ایران به کشور‌های محور مقاومت بخصوص یمن اظهار داشت: در عراق و سوریه هم ما با درخواست دولت‌های رسمی و مستقر این کشور‌ها به کمکشان رفتیم و به آن‌ها کمک‌های مستشاری و تسلیحاتی و تجهیزاتی کردیم و قرارداد بستیم و مسئول این‌ها هم سپاه پاسداران بود که البته درمواردی ارتش جمهوری اسلامی نیز به آن کمک کرد، ولی در موضوع یمن اوضاع کمی متفاوتتر است.

سردار باقری ادامه داد: یمن امروز در محاصره کامل قرار دارد و همه راه‌های آن بسته است و مدتهاست حتی امکان ارسال دارو نیز به آنجا وجود ندارد.

وی ادعای ارسال موشک‌های ایرانی به یمن را کذب دانست و افزود: چطور وقتی امکان ارسال دارو وجود ندارد، می‌توان مشوک‌های چند متری را به یمن ارسال کرد؟

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در عین حال تصریح کرد: ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکر می‌کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم در کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار