تلخ‌ترین خاطره یک آتش‌نشان
کد خبر: 971310
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044gI
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
جان‌باختن ۱۱ شهروند سنندجی در آتش‌سوزی اتوبوس مسافربری را فراموش نمی‌کنم
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی سنندج گفت: در طول 18 سال خدمت در آتش‌نشانی، حوادث تلخ زیادی را شاهد بوده‌ایم اما تلخ‌ترین آن، برخورد تانکر حامل سوخت با اتوبوس مسافربری در بلوار دکتر حسینی سنندج بود که 11 نفر از شهروندان سنندجی در آتش سوختند.

به گزارش خبرگزاری جوان از سنندج، هفتم مهر 1359 وقتی که دشمن به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتش‌نشانان منطقه و شهرهای اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند، در حالی که آتش‌نشانان در حال انجام وظیقه بودند، هواپیماهای دشمن بار دیگر اقدام به بمباران پالایشگاه کردند که این اقدام دشمنان موجب به شهادت رسیدن تعداد زیادی از آتش‌نشانان جان برکف کشورمان شد.

20 سال از آن واقعه تلخ گذشت و در سال 1379 طرح تعیین روز آتش‌نشانی و ایمنی توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش‌نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تائید شد و هفتم مهرماه  با هدف ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور و یادآوری حماسه آفرینی‌ها و از خودگذشتگی‌های آتش‌نشانان میهن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نام‌گذاری شد.

اولین ایستگاه آتش‌نشانی در شهر سنندج در سال 1340  شمسی ساخته شد و با گذشت 58 سال امروز ارتقا یافته و بیش از 160 پرسنل در راستای ارائه خدمات در زمان حوادث و اتفاقات در این ایستگاه‌ها آماده خدمات‌رسانی به مردم این شهر هستند.

برای آشنایی بیشتر با خدمات، مطالبات و حتی دغدغه‌های مجموعه آتش‌نشانی سنندج با صالح زندی، معاون عملیات این سازمان گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

جوان: تاریخچه مختصری از فعالیت سازمان آتش‌نشانی سنندج را بیان کنید..

سازمان آتش‌نشانی سنندج به عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری در سال 1340 فعالیت خود را با یک ایستگاه در سطح شهر سنندج در محل فعلی ایستگاه مرکزی یا ایستگاه شماره یک آغاز کرده است.

طی این سال‌ها تعداد ایستگاه‌ها و پرسنل مشغول به کار در آتش‌نشانی دستخوش تغییر و تحولاتی شده به گونه‌ای که از یک ایستگاه در سال 40 به 8 ایستگاه ارتقا پیدا کرده است و در حال حاضر 5 ایستگاه اصلی در شهر سنندج و 3 ایستگاه و یا پایگاه فرعی در نواحی حاشیه شهر سنندج فعال است.

جوان: تعداد پرسنل این سازمان در حال حاضر چند نفر است و آیا این تعداد نیرو با استانداردهای جهانی همخوانی دارد؟

سازمان آتش‌نشانی سنندج با ظرفیت 166 نفر پرسنل در دو قسمت اداری و عملیاتی در راستای خدمات‌رسانی به مردم فعال است که 142 نفر از این تعداد در بخش عملیات و 24 نفر در بخش اداری فعالیت دارند.

با توجه به استانداردهای جهانی و داخلی از نظر کمیت تعداد نیروها به نسبت به استاندارد پایین است و از نظر تجهیزات طی سال‌های اخیر فعالیت‌هایی در راستای اضافه کردن نیروی انسانی و تجهیزاتی سازمان اقدامات صورت گرفته است و تمام این تلاش‌ها و اقدامات در بحث تجهیز هرچه بیشتر سازمان با هدف ارائه خدمات بهتر و پاسخگویی به مطالبات مردم در حیطه خدمات شهری است.

براساس استانداردهای جهانی باید به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک آتش‌نشان داشته باشیم اما به علت کمبود اعتبارات، در حال حاضر 60 تا 70 نفر آتش‌نشان کم داریم.

چون این سازمان زیرمجموعه شهرداری است و اعتبارات جدایی ندارد لذا این کمبود اعتبارات به معضلی برای سازمان آتش‌نشانی تبدیل شده است و چون شهرداری مشکلات خاص خود را دارد نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای آتش‌نشانی باشد.

انتظار می‌رود توجه بیشتری به حوزه ایمنی صورت بگیرد چرا که در حوادثی که اتفاق می‌افتد و با جان و مال مردم در ارتباط است نمی‌توان قیمت گذاشت از این رو باید حساس‌تر به این حوزه نگاه شود و کمبود نیرو در این سازمان جبران شود.

جوان: استخدام نیرو در برنامه آتش‌نشانی وجود دارد؟

در دو نوبت نیرو جذب آتش‌نشانی شد با توجه به اینکه برای شهرداری مقدور نبود نیرو جدید جذب کند فراخوانی برای انتخاب ابلاغ و از بین افراد واجد شرایط از مجموعه شهرداری جذب نیرو داشتیم که بعد از کسب آموزش‌های لازم به چرخه آتش‌نشانی ورود پیدا کردند.

جوان: به لحاظ تجهیزات انفرادی و حفاظ فردی و خودرویی آتش‌نشانی سنندج در چه وضعیتی قرار دارد؟

تجهیزات انفرادی و تجهیزات حفاظ فردی آتش‌نشان‌ها شامل، لباس، پوتین، کلاه، دستگاه‌های تنفسی و غیره اطمینان خاطر خاص به نیرو می‌دهد از اما هزینه تهیه این تجهیزات بالا است و با توجه به اینکه سازمان توان تامین این تجهیزات را با اعتبارات داخلی ندارد، سعی شده استانداردهای جهانی را نادیده بگیریم و از آن عدول کنیم و لباسی که می‌خریم از استاندارد و حتی از متوسط به پایین است که این خودش خطرساز و حادثه‌آفرین است.

از نظر تجهیزات خودرویی و سایر تجهیزات نیز در حد متوسط رو به پایین هستیم یعنی شرایط ایده‌ال نداریم و با توجه به ارتفاع‌ سازی‌هایی که در شهر سنندج ایجاد شده است هر چند سعی کرده‌ایم روی توان نیرو بیشتر تکیه کنیم تا توان تجهیزاتی، اما به هر حال نیاز به تجهیزات و ماشین‌آلات متناسب با وضعیت کنونی شهر سنندج داریم تا بتوانیم بهترین عملکرد را در زمان وقوع حوادث داشته باشیم.

طی یک سال گذشته با تلاش و پیگیری‌های مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و جواب مثبت شهرداری سنندج توانستیم موافقت خرید یک دستگاه بالابر که نیاز اساسی شهر سنندج برای دسترسی به ساختمان‌های بالای 10 طبقه در کمترین زمان ممکن است را بگیریم، قرارداد خرید بالابر منعقد شده و طی چند ماه آینده تحویل مجموعه داده خواهد شد.

یک از موتورسیکلت‌ هم کاملا تجهیز شده تا بتوانیم در ساعت پیک و همچنین در محل‌هایی که امکان ورود خودرو نیست از این ظرفیت استفاده شود، تجهیز امکانات غواصی و تجهیز سایر بخش‌ها هم انجام شده است.

جوان: نیروهای آتش‌نشانی باید به روز و دارای توان عملیاتی باشند، برای این مهم، آیا برنامه‌ای دارید؟

قطعا وجود نیروهای توانمند و کارا بدون توجه به آموزش‌ و به روزرسانی سطح توانایی آنها ممکن نمی‌شود از این رو بحث توسعه آموزش‌ها به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و این آموزش‌ها به صورت عملی و تئوری مستمرا برگزار می‌شود.

یکی از مهم‌ترین آموزش‌ها اجرای عملیات در بالاترین برج شهر سنندج بود که در سطح بسیار ایده‌ال برگزار شد و نیروهای آتش‌نشانی توانستند در کمترین زمان خود را به طبقه 18  برج‌ برسانند و عملیات اطفاء حریق را با موفقیت پشت سر بگذارند.

تمام این مسائل برای این است که بتوانیم جلوی خسارت‌های سنگین و یا خسارت‌های جانی را که در حوادث جان و مال شهروندان را تهدید می‌کند بگیریم که امیدواریم در این زمینه موفق باشیم.

تمرین و ممارست در کلاس‌های آموزشی و به روز کردن نیروها و غیره به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

جوان: آیا برنامه‌ای برای جذب نیروهای آموزش دیده و یا اینکه تربیت نیروهای آموزش دیده دارید؟

بله. اتفاقا در حال حاضر 21 دانش‌آموز در مقطع دبیرستان مشغول گرفتن دیپلم ایمنی و آتش‌نشانی هستند این کار از سال گذشته شروع شده و ظرف چند سال آینده فارغ‌التحصیل می‌شوند که امیدواریم این آمار در دوره‌ها و سال‌های بعدی افزایش پیدا کند.

جوان: آتش‌نشانی معمولا در چه عملیات‌هایی شرکت و چه حوادثی را پوشش می‌دهد؟

تمام حوادث و اتفاقاتی که برای مردم و حتی برای سایر موجودات زنده اتفاق می‌افتد را پوشش می‌دهد تمام تلاش و سعی ما در سازمان آتش‌نشانی شهر سنندج این است که به بهترین نحو ممکن بتوانیم این اتفاقات را پوشش دهیم.

تمام حوادث از طریق سامانه 125 به ما اعلام می‌شود و تمام اقدامات از لحظه‌ای که تماس گرفته می‌شود، ساعت اعزام نیرو، ساعت رسیدن به محل و ساعت اتمام عملیات و حتی مشکلات و معضلات احتمالی به صورت کامل در سامانه ثبت عملیات‌ها ثبت و ضبط می‌شود و بعد از عملیات روی آنها تحلیل صورت می‌گیرد که البته تمام این اقدامات در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

سعی کرده‌ایم در کمترین زمان به محل حادثه برسیم، ولی با توجه به اینکه سطح شهر سنندج گنجایش و ظرفیت ندارد مشکل و معضل اصلی ما ساعت‌های پیک ترافیک است که در این ساعات زمان رسیدن به محل حادثه نسبت به ساعت عادی بیشتر می‌شود هر چند تمام سعی ما رسیدن به استانداردهای جهانی در بحث رسیدن به زمان حادثه است که این مهم بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم ممکن نمی‌شود.

استاندارد رسیدن به محل حادثه 5 دقیقه است

جوان: زمان ایده‌ال برای رسیدن به محل حادثه دقیقا چه تایمی است و این زمان در سنندج چقدر است؟

زمان ایدال برای رسیدن به صحنه حادثه در عملیات‌های آتش‌نشانی زیر 5 دقیقه است که الان ما در حال حاضر بین 7 تا 10 دقیقه زمان برای رسیدن به محل حادثه صرف می‌کنیم که با استاندارهای جهانی فاصله داریم.

جوان: آیا برای کم کردن این زمان برنامه خاصی در آتش‌نشانی سنندج در دستور کار قرار دارد؟

در این راستا اقداماتی انجام شده که تهیه و استفاده از موتورسیکلت‌های سبک و مجهز برای کاش زمان رسیدن به محل از جمله این کارهاست که البته هنوز تا رسیدن به اهداف فاصله داریم و مجموعه این اقدامات نتوانسته ما را به ایده‌ال‌های مورد نظر برساند.

جوان: تعداد تماس‌های تلفنی در 6 ماهه امسال چه تعداد بوده و چند مورد آن منجر به انجام عملیات شده است؟

در مجموع طی 6 ماهه امسال 2 هزار و 164 تماس واقعی و 2 هزار و 978 مورد بوده است که آمار تماس‌های غیرواقعی نسبت به گذشته با توجه به فرهنگ‌سازی‌هایی که صورت گرفته کم شده ولی خیلی از این تماس‌ها منجر به انجام عملیات نمی‌شود چرا که افراد خودشان بعد از تماس فورا اعلام می‌کنند که مشکل حل شده است.

در راستای فرهنگ‌سازی در این حوزه آموزش در بین اقشار مردم به ویژه دانش‌آموزان به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا بازدیدهای دوره‌ای به ویژه برای دانش‌اموزان به منظور آشنایی بیشتر با وظایف آتش‌نشانی برگزار می‌شود شاید جمعیت زیادی اصلا سامانه اطلاع‌رسانی 125 را نشناسند و از طریق فرزندانشان فلسفه و کارکردهای این شماره تلفن به آنها انتقال داده می‌شود.

جوان: بافت فرسوده شهر همواره به عنوان یکی از معضل‌های مهم در عرصه خدمت‌رسانی آتش‌نشان مطرح است دیدگاه شما در این حوزه؟

بافت فرسوده به ویژه در هسته مرکزی شهر سنندج وضعیت نگران کننده‌ای دارد با توجه به حجم مصالحی که در این مناطق بکار می‌رود خیلی سنگین است در خیلی وقت‌ها پیش آمده که مجبور شدیم برای اطفاء حریق محلی را تخریب کنیم. این معضلی است که باید برای آن راهکاری ارائه شود، دستورالعمل‌هایی در سازمان نظام مهندسی در این زمینه وجود دارد که کاملا معابر را مشخص کرده است که تقاضا داریم شهروندان ساخت و سازها خود را براساس استانداردها انجام و با آتش‌نشانی همکاری کامل را داشته باشند تا بتوانیم شهر ایمن داشته باشیم.

سعی شده با بازدیدهای دوره‌ای و نظارت بر اماکن فرسوده موارد ایمنی را یادآوری کنیم در حال حاضر مخصوصا در برخی نقاط مانند بازار سرپوشیده سنندج با وضعیت نگران‌کننده‌ای مواجه هستیم که البته بخشی از این بازار با کمک شرکت برق سیم‌کشی‌های آن اصلاح شده است که جای تقدیر دارد اما بخشی از کار مانده و نیاز است هرچه سریع‌تر کابل‌ها و سیم‌های فرسوده اصلاح شود و با این کار ضریب ایمنی بازار را بالا ببریم.

در بحث بخش عمده هسته مرکزی شهر هم مکاتباتی با شرکت آب و فاضلاب انجام شده باید تعداد شیرهای ایستاده آتش‌نشانی به ویژه در مناطقی که دسترسی به آنها مشکلات خاص خود را دارد افزایش پیدا کند.

طی بازدید میدانی که در سطح بازار شهر سنندج داشتیم مواردی که قابل تذکر بود را با فرمانداری سنندج در میان گذاشتیم و راهکارهای رفع این خطرات را عنوان کردیم سد معبر یکی از مشکلات و معضلات جدی در این بخش است که در صورت بروز اتفاقی ما را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد، امیدواریم با تلاش همه متولیان امر زمینه رفع این مشکلات فراهم شود.

در بحث واحدهای تجاری مکاتبات لازم برای رفع موارد ناایمن انجام شده که امیدواریم با پیگیری واحد پیشگیری شاهد رفع مشکلات و معضلات در این حوزه باشیم.

جوان: دلیل عدم حضور بانوان در حوزه عملیات‌های آتش‌نشانی در سنندج چیست، آیا واقعا نیاز به بانوان آتش‌نشان وجود ندارد؟

هیچ فرقی بین آتش‌نشان به لحاظ جنسیت وجود ندارد چند نفر بانوی آتش‌نشان در سنندج داشتیم که متاسفانه به دلیل عدم فراهم شدن زیرساخت‌های لازم و همچنین به حد نصاب نرسیدن تعداد آنها برای اداره کردن یک ایستگاه عملیاتی مجبور شدیم این همکاران را در مجموعه اداری بکارگیری کنیم.

البته واحد اداری و عملیاتی آتش‌نشانی لازم و ملزم یکدیگر هستند و این همکاران در بخش‌هایی که الان بکارگیری شده‌اند نقش بسزایی در تحقق اهداف و انجام وظایف سازمان آتش‌نشانی شهر سنندج دارند که امیدواریم با جذب تعداد بیشتر نیروهای زن بتوانیم ایستگاه خاص را به آنها اختصاص دهیم.

جوان: حادثه تلخ آتش‌سوزی پلاسکو در مقطعی حساس‌سازی‌هایی در جامعه نسبت به آتش‌نشان‌ها ایجاد کرد آیا تحول خاصی که منجر به ارتقای ایمنی آتش‌نشانان شود صورت گرفت؟

بله. در مقطع کوتاهی توجهاتی از سوی جامعه به آتش‌نشان شد، شغل آتش‌نشانی یکی از مشاغل سخت و زیان‌آور و در عین حال یکی از شغل‌های مقدس است چون زمانی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد همه سعی می‌کنند به نوعی خود را از آن حادثه دور کنند، اما آتش‌نشان‌ها خود را به دل حادثه می‌زنند تا موجب نجات جان و مال مردم شوند.

حادثه پلاسکو تا حدودی موجب شد که حساسیت کار آتش‌نشانان به مردم شناخته شود با توجه به سختی و تلخی حادثه اما تا حدودی مرهمی بود اما در بعد مسئولان توجهی که باید می‌شد انجام نگرفت و همچنان به عنوان سازمان هزینه‌ای به آتش‌نشانی نگاه می‌شود، خیلی چیزها اصلاح شده است در گذشته نیروهای غیرمتخصص در بدنه شهرداری به آتش‌نشانی ارجاع داده می‌شد که این مشکل حل شده و الان نیروهای جوان و متخصص برای بکارگیری در این سازمان انتخاب و جذب می‌شوند که این جای امیدواری دارد.

در طول 18 سال خدمت در آتش‌نشانی، حوادث تلخ زیادی را شاهد بوده‌ایم اما تلخ‌ترین آن، برخورد تانکر حامل سوخت با اتوبوس مسافربری در بلوار دکتر حسینی سنندج بود که 11 نفر از شهروندان سنندجی در آتش سوختند که واقعا از بعد روانی و روحی خیلی روی نیروها تاثیر زیادی گذاشته شد و هیچ وقت فراموش نمی‌شود.

انتظار می‌رفت بعد از آن اتفاق توجه بیشتری به آتش‌نشانی شود، ولی این انتظار هیچ وقت برآورد نشد، هر چند نتوانستیم در این عملیات جان کسی را نجات دهیم ولی عمق و تلخی واقعه آنقدر زیاد بود که بدترین صحنه‌ها را تا پایان عملیات شاهد بودیم به گونه‌ای که آن تصاویر شاید هرگز از ذهنمان بیرون نمی‌رود، اما به هر حال کار ما به نوعی است که با حوادث درگیر هستیم.

انتهای پیام/2330/71

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار