زیرساخت‌های یک اقتصاد مقاوم را در اختیار داریم
کد خبر: 971273
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044fh
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
رئیس سازمان پدافند غیرعامل:
رئیس سازمان پدافند غیرعامل می‌گوید: ما سال‌ها پیش به اهداف دشمن برای ایجاد یک جنگ اقتصادی برای آسیب رساندن به کشور هشدار داده بودیم، اما متأسفانه این موضوع در دستور کار قرار نگرفت.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: ۲۹ بهمن ۹۲ رهبر معظم انقلاب در جریان ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرده بودند: «ایران اسلامی با استعداد‌های سرشار معنوی و مادی و ذخایر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و ... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاورد‌های کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد.» موضوعی که اگر مورد توجه و اهتمام جدی مسئولان در قوای سه گانه قرار می‌گرفت، شاید اکنون شاهد بسیاری از مشکلات اقتصادی نبودیم.

سردار غلامرضا جلالی که در یک برنامه رادیویی شرکت کرده بود، درباره جایگاه پدافند غیرعامل در دفاع اقتصادی، به اداره کشور در شرایط بسیار پیچیده و خاص دوران دفاع مقدس اشاره و از آن به عنوان یکی از تجربیات بسیار خوب این دوران یاد کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم یک نگاه دقیق‌تر به دوران دفاع مقدس داشته باشیم، در آن زمان ما با استفاده از شبکه‌های اقتصادی در مساجد و با استفاده از مردم و بسیجیان، حوزه اقتصاد در دوران جنگ را اداره و کالا‌های اساسی مردم را تأمین کردیم.

به گزارش مهر، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین هدف اقتصادی دشمن، اخلال و ناکارآمد کردن اقدامات دولت در زمینه تأمین نیاز‌های اساسی مردم است تا از این طریق معیشت و سفره مردم تحت تأثیر قرار گیرد، بنابراین اگر اولویت حفاظت از معیشت مردم قرار گیرد می‌توان به این تهدیدات پاسخ داد.

ضرورت توزیع عقلانی و هوشمند در جنگ اقتصادی
سردار جلالی در ادامه با اشاره به برنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور برای تقویت کشور در حوزه اقتصادی و حفاظت از معیشت مردم اظهار داشت: پنج سال پیش ما اولویت‌های این حوزه را به دولت اعلام و تلاش دشمن برای ناکارآمدسازی اقدامات دولت در حوزه معیشت را گوشزد کردیم. وی افزود: زمانی که هدف دشمن فشار بر مردم و کاهش کارآمدی دولت است، طبیعتاً باید زیرساخت‌هایی برای شرایط اضطراری داشته باشیم تا در زمانی که دشمن و سودجویان به‌دنبال ایجاد قحطی و کمبود مصنوعی و فشار بر قشر ضعیف هستند بتوانیم با یک سیستم توزیع عقلانی، هوشمند و مبتنی بر کارت‌های هوشمند نیاز‌های اساسی مردم را به جامعه هدف برسانیم. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه با اشاره به هزینه‌های دولت برای تأمین کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم گفت: در شرایط جنگ اقتصادی نمی‌توان هدر رفت بخش قابل توجهی از منابع را تحمل کرد، بنابراین اینکه بگوییم نمی‌خواهیم مانند گذشته سیستم توزیع کوپنی داشته باشیم صحیح نیست. بلکه هر سیستمی که بتواند توزیع مناسب را انجام دهد باید مورد توجه قرار گیرد.

شبکه‌های اجتماعی میدان تاخت و تاز دشمن
وی بخشی از التهابات اقتصادی را ناشی از فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی بیگانه دانست و گفت: وقتی بازار زمین، سکه و ارز را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم بخشی از این التهابات به‌دلیل فعالیت همین شبکه‌های اجتماعی است. زمانی که ما در حوزه‌های شبکه‌های اجتماعی وادادگی داشته باشیم دشمن می‌آید و از این خلأ استفاده می‌کند. جلالی بیان کرد: استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای تغییر ذهنیت مردم و تحریک آن‌ها برای انجام یک هدف خاص یکی از لایه‌های جنگ اقتصادی است. در این عرصه ما باید به مردم اجازه نقش‌آفرینی بدهیم، همانگونه که در دوران دفاع مقدس ما با مدیریت مردم در پایگاه‌های بسیج و مساجد توانستیم مسائل اقتصادی را کنترل کنیم.

دولت هشدار‌های ما را جدی نگرفت
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به پیش‌بینی‌ها و برنامه‌های این سازمان در سال‌های گذشته گفت: ما سال‌ها پیش به اهداف دشمنان برای ایجاد یک جنگ اقتصادی تمام عیار و استفاده از ابزار مالی برای آسیب رساندن به کشور در جلسات مختلف اشاره کرده بودیم، اما متأسفانه این موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار نگرفت. غلامرضا جلالی افزود: زمانی که وزارت اقتصاد امریکا تبدیل به یک وزارت جنگ علیه کشورمان می‌شود، ما باید به یک درک درست از شرایط می‌رسیدیم و به همین دلیل سازمان پدافند غیرعامل کشور تمام استراتژی‌ها و دکترین‌های جنگ اقتصادی دشمن را رصد، بررسی و به مسئولان دولت ارائه کرد، اما متأسفانه تا حدودی توجه برخی از مسئولان به حل مشکلات از طریق توانمندی‌های داخلی کم است. وی در ادامه با قدردانی از اقدامات قوه‌قضائیه در مقابله با مفسدان اقتصادی گفت: تلاش‌های قوه قضائیه برای مقابله با سوءاستفاده‌گران و سودجویان اقتصادی بر بازار تأثیرگذار است، چون سد راهی در برابر آن‌هایی است که تنها به فکر منافع خود هستند.

شرط نقش‌آفرینی مردم آگاهی درست از شرایط است
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: جنگ اقتصادی یک پدیده جدید و برای بسیاری ناشناخته است. به همین دلیل دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید در این حوزه فعالیت جدی داشته و به تولید نظریه و راهکار‌های علمی برای مقابله با تهدیدات آن بپردازند، زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک استراتژی دفاعی مطرح کردند، باید توسط مراکز علمی به رویکرد اجرایی و برنامه تبدیل شود. سردار جلالی وابستگی رسانه و اقتصاد را یک امر طبیعی دانست و گفت: الگوی مصرف می‌تواند از طریق رسانه معرفی شود. پس اقتصاد بدون رسانه نمی‌تواند ساماندهی شود، شرط نقش‌آفرینی مردم در ساماندهی اقتصادی، آگاهی درست از شرایط از سوی رسانه‌های خودی است. همان‌طور که تثبیت قیمت ارز از طریق همکاری بانک مرکزی و رسانه‌ها شکل گرفت. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به نظرات و دیدگاه‌های جریان‌های مختلف در خصوص شرایط امروز کشور اظهار داشت: خوشبختانه ما شاهد یک وحدت و انسجام سیاسی در کشور و محور مقاومت برای مقابله با دشمنان هستیم. در رویکرد مقاومت، مذاکره تحت تحریم قابل پذیرش نیست، یعنی تحت فشار و تحریم به مذاکره فکر نمی‌کنیم.

گزینه نظامی امریکا بی اعتبار شده است
سردار جلالی ادامه داد: ما در عرصه نظامی ایستادیم و بازدارندگی ایجاد کردیم. در حالی که امریکایی‌ها همواره از روی میز بودن گزینه نظامی صحبت می‌کردند، امروز این گزینه دارد به زیر میز می‌رود و کارکرد خود را از دست می‌دهد. وی با تأکید بر اینکه امریکا در حال از دست دادن توان نظامی در منطقه است، گفت: سقوط پهپاد جاسوسی امریکا و عدم واکنش دشمن، نقطه عطفی برای منطقه بود. سخنان آقای ترامپ در سازمان ملل نیز گویای همین بود که گفت ما به‌جای کسی نمی‌جنگیم. این تغییر استراتژی دشمن نتیجه راهبرد مقاومت در حوزه نظامی بود و مشاهده می‌کنیم برخی کشور‌ها که با تحریک امریکا به دنبال ایجاد جنگ بودند امروز پیام می‌دهند که به‌دنبال مقابله نظامی نیستند، این نتیجه و اثر مقاومت دفاعی در عرصه سیاسی است.

زیرساخت‌های یک اقتصاد مقاوم را در اختیار داریم
سردار جلالی ادامه داد: این مقاومت در جامعه ما موجب وحدت و یکپارچگی شده است. امروز دفاع مقدس ما در عرصه اقتصادی تجلی پیدا کرده است. قدم اول ما ایجاد شبکه توزیع کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم است. در مرحله دوم همه سازمان‌ها باید فهرستی از نیازمندی‌ها و تحریم‌ها را مشخص کنند و با استفاده از توان و ظرفیت موجود در کشور سالانه ۲۰ درصد از این نیاز‌ها را تولید کنند. در سال دوم دشمن با دیدن این شرایط که ما در حال خودکفایی هستیم عقب‌نشینی می‌کند. وی با بیان اینکه ما باید قرارگاه حمایت از تولید داخلی ایجاد کنیم، متذکر شد: کارخانه هپکو یک شبه به این روز دچار نشده است، بلکه عدم مدیریت و برنامه‌ریزی درست سبب این وضعیت شده است. ما زیرساخت‌های یک اقتصاد مقاوم و قوی برای مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن همچون معادن کافی و نیروی انسانی کارآمد را در اختیار داریم. جلالی با بیان اینکه معتقدم حوزه دیپلماسی اقتصادی ما نیز به صورت مقطعی کار می‌کند، توضیح داد: یعنی در برخی موارد خوب عمل می‌کند و در بعضی موارد خیر. در صورتی که باید به شکلی عمل کنیم که انجام یک توافق مانند برجام و یا بر هم خوردن آن تأثیری بر اقتصاد ما نداشته باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار