«معادله نصر» از ارادت سید مقاومت به سید قائد گفت
کد خبر: 971077
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044cX
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱
پخش مصاحبه شنیدنی سیدحسن نصرالله از تلویزیون
بینندگان تلویزیون در شب‌های گذشته شاهد یک اتفاق ویژه بودند؛ مصاحبه اختصاصی با سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان که در آن شاید برای اولین بار سید مقاومت درباره مسائلی فراتر از مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی سخن گفت. ارتباط میان زعامت مقام معظم رهبری با شکل‌گیری مقاومت و پیروی‌های آن در عرصه بین‌المللی از جمله نکاتی بود که در این مصاحبه بلند به آن پرداخته شد.
محمدصادق عابدینی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: گفت‌وگوی بلند تلویزیونی با سیدحسن نصرالله در قالب ویژه برنامه‌ای با عنوان «معادله نصر» پخش شد؛ مصاحبه‌ای پنج ساعته که از سوی نشریه «مسیر» وابسته به «دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» انجام شد.

آشنایی با دیدگاه‌های سیاسی سید‌مقاومت
سیدحسن نصرالله را می‌توان شاخص‌ترین رهبر سیاسی و مذهبی در کشور‌های مسلمان عرب دانست که برخلاف جریان سازش که در برخی از دولت‌های عربی دنبال می‌شود، قاطعانه مقاومت در برابر رژیم‌صهیونیستی را دنبال کرده است. بینندگان اخبار، معمولا سخنرانی‌های سیدمقاومت را در بخش‌های خبری دیده‌اند که در آن درباره مسائل روز از جمله مقاومت و پیروزی در برابر اسرائیل سخن می‌گوید یا به رهبران کشور‌های مرتجع عربی درباره عواقب همراهی با امریکا و اسرائیل هشدار می‌دهد، اما اینکه وی در یک مصاحبه بلند با رسانه‌ای ایرانی ظاهر شود، کاری فوق‌العاده بود. با وجود اینکه سال‌هاست صداوسیما در لبنان دفتر دارد و پیش آمده که مقامات حزب‌الله لبنان مصاحبه‌هایی خبری با رسانه‌های ایرانی داشته باشند، ولی اینکه شخصی در جایگاه سیدحسن نصرالله بیش از پنج ساعت مصاحبه‌ای با رسانه ایرانی داشته باشد در نوع خود بی‌نظیر بود.

در این مصاحبه که تصویر آن در قالب ویژه‌برنامه «معادله نصر» از شبکه‌۳ سیما پخش شد، دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره نحوه ارتباط حزب‌الله لبنان با امام خمینی (رحمه‌الله) و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مهم‌ترین تحولات منطقه طی چهار دهه حیات نظام جمهوری اسلامی ایران، روند رشد و بلوغ جریان مقاومت، نقش هدایت‌های رهبری انقلاب در عبور از بحران‌ها، پیش‌بینی امام راحل درباره آینده حزب‌الله، پیش‌بینی رهبر انقلاب اسلامی از سرانجام جنگ ۳۳روزه و توصیه‌های معنوی ایشان برای عبور از شرایط سخت، سخن گفت.

رو در رو با چهره‌های محبوب جهان اسلام
یکی از کمبود‌ها در تولیدات رسانه‌ای صداوسیما، مصاحبه‌های اختصاصی با چهره‌های شاخص سیاسی و فرهنگی در جهان اسلام است؛ مصاحبه‌هایی که یکی از متداول‌ترین فعالیت‌های رسانه‌ای در شبکه‌های مشهور خبری به شمار می‌روند. تقریباً نمی‌توان مصاحبه مهمی از یک چهره شاخص جهانی را در شبکه‌های ایرانی دید. در عوض ویژه برنامه «معادله نصر» نشان داد که ظرفیت‌های این اقدام را می‌توان به وجود آورد و بینندگان تلویزیون نیز از تماشای آن استقبال خواهند کرد.

اهمیت ویژه برنامه «معمای نصر» و توجه بینندگان تلویزیون به آن باعث شد تا بعد از پایان پخش این برنامه از شبکه‌۳، این بار شبکه مستند سیما اقدام به پخش این مصاحبه خاص کند. خاص بودن این مصاحبه نه از فضای آن بلکه از صحبت‌هایی است که سیدحسن نصرالله بیان داشته است. برای نمونه دبیرکل حزب‌الله در این مصاحبه درباره نظر امام خمینی (ره) درباره شهدای استشهادی حزب‌الله لبنان می‌گوید: «برادران ما در حزب‌الله نوار ویدئوییِ حاوی وصیتنامه‌های شهادت‌طلبانی که عملیات استشهادی بزرگی در لبنان انجام داده بودند و لرزه به اندام اشغالگران انداخته بودند را پیش از انتشار در رسانه‌ها برای ما ارسال کردند. این ویدئو برای حضرت امام نمایش داده شد و ایشان آن را مشاهده و درباره‌اش سخن گفتند. وصیتنامه‌ها بسیار زیبا و سرشار از شور و عرفان و عشق بودند. امام پس از مشاهده وصیتنامه‌ها گفتند: «این‌ها جوانان هستند.» تمامی آن‌ها از جوانان بودند. ایشان سپس فرمودند: «این‌ها اهل عرفان حقیقی‌اند.» واقعیت این است که امام به‌شدت تحت تأثیر وصیتنامه‌ها قرار گرفته بودند.»

نظر سیدحسن درباره سید قائد
سید مقاومت درباره رابطه‌اش با مقام معظم رهبری بیان می‌دارد: «از همان اول که رابطه ما با حضرت آیت‌الله العظمی السید علی خامنه‌ای ایجاد شد، من در ادبیات خودم به ایشان گفتم «السید القائد». برادران من شورایی در حزب‌الله داشتند که تعداد اعضای آن در هر مرحله متفاوت بود. آن‌ها در زمان ریاست جمهوری السید القائد، مکرر خدمت ایشان می‌رفتند. آنچه در ادامه از آن زمان می‌گویم، تقریباً می‌توان گفت مربوط به هفت سال از دوره ریاست جمهوری ایشان و پیش از درگذشت امام (رحمه‌الله) است.»

وی درباره ارادتش به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید می‌کند: «شاید گفته شود که فلانی این مسائل را به‌دلیل محبت و عشقش به السید القائد مطرح می‌کند، اما بر اساس واقعیت و به دور از جوانب عاطفی، باید بگویم که پس از این تجربه طولانی دریافتم که السید القائد دارای ویژگی‌های بسیار فوق‌العاده‌ای هستند. گاهی شما درباره شخصیتی سخن می‌گویید و اشاره می‌کنید که ویژگی‌های خوبی دارد و در میان این ویژگی‌های خوب، یک یا چند ویژگی معدودِ ممتاز و فوق‌العاده وجود دارد، اما در خصوص السید القائد باید گفت که ایشان ویژگی‌های فوق‌العاده بسیاری دارند؛ به‌عنوان مثال، اخلاص شدید ایشان به خداوند متعال، به اسلام، به مسلمانان، به مستضعفان و مظلومان، اخلاصی فوق‌العاده و عالی است. شاید این ویژگی یکی از دلایل مورد تأیید بودن ایشان از سوی خداوند است. این اخلاص، بسیار عجیب و شدید است.»

اگرچه ساختار این مصاحبه بلند تلویزیونی درباره تاریخ حزب‌الله و مسائل سیاسی روز بود، اما می‌شد برای جذابیت بیشتر، درباره زندگی شخصی سیدحسن و زوایای کمتر دیده شده از زندگی خانوادگی او نیز پرسید؛ اقدامی که قطعاً به جذابیت مصاحبه وی برای بیننده ایرانی که از نصرالله تصویر یک قهرمان مبارزه با صهیونیسم را در ذهن دارد، می‌افزود.

تداوم حرکت رسانه‌ای
مصاحبه تلویزیونی با سیدحسن نصرالله، ظرفیت خوب تلویزیون در گفتگو‌های بلند با چهره‌های شاخص بین‌المللی را به تصویر کشید، حتی اگر تولید مصاحبه در فضای خارجی از صداوسیما انجام شده باشد، برای بینندگان آنچه می‌بینند ارزش و اهمیت دارد. همان طور که اغلب رؤسای جمهور ایران در سفر‌های خارجی یا در ایران مصاحبه‌های اختصاصی با رسانه‌های مهم جهانی دارند، صداوسیما نیز می‌تواند محملی برای مصاحبه‌های اختصاصی با چهره‌های شاخص جهانی به خصوص چهره‌های مهم در محور مقاومت باشد؛ افرادی مانند سیدحسن نصرالله که در ایران دارای محبوبیت و مقبولیت هستند و در نقش یک رهبر بین‌المللی بر مسائل جهانی تأثیرگذارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار