جوابیه کارگردان «بوی باران» به یک انتقاد و پاسخ «جوان»
کد خبر: 970901
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Zh
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴
در پی درج مطلبی با تیتر «لطفاً درباره بوی باران از کیسه خودتان خرج کنید» در شماره ۵۷۵۶ روزنامه «جوان» در همین صفحه محمود معظمی کارگردان این سریال متنی به روزنامه ارسال کرده است که همراه با پاسخ جوان در پی می‌آید.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: روزنامه محترم «جوان» در یادداشتی با عنوان «لطفاً درباره بوی باران از کیسه خودتان خرج کنید» مدعی شده است، اینجانب کارگردان سریال بوی باران، نویسنده سریال مدعی شده‌ام، بوی باران به سفارش یا تایید مقام معظم رهبری ساخته شده است! از آنجا که این برداشت ناصواب است، متن مصاحبه حقیر با خبرگزاری محترم مهر در این خصوص را عیناً تقدیم می‌نمایم: «ما چند سال پیش در جلسه‌ای خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم. من آنجا درباره سریال توضیحاتی دادم که قرار است سریالی درباره آسیب‌های اجتماعی بسازیم، اما قرار است از زاویه شخصیت کمک‌کننده به این مسئله نگاه کنیم. شاید اگر از زاویه شخص آسیب دیده به این مسئله نگاه می‌کردیم قصه تلخ می‌شد. رهبر انقلاب در آن جلسه مواردی را به ما گوشزد کردند که ما از آن‌ها بهره گرفتیم. من خدمت ایشان هم عرض کردم که ما راه‌های برون رفت از آسیب را در این سریال به واسطه کاراکتر‌های نجات‌دهنده‌ای که در قصه وجود دارد نشان می‌دهیم.» همان گونه که ملاحظه می‌فرمایید، بحث سفارش مقام معظم رهبری یا ورود ایشان به اجزا، فرم، ساختار یا محتوای داستان نیست. تیم ما بر اساس دغدغه‌های مقام معظم رهبری در خصوص آسیب‌های اجتماعی و توقع ایشان از صدا و سیما جهت گفتمان سازی در این حوزه، احساس وظیفه و تکلیف نمود تا براساس دکترین مقام معظم رهبری در حوزه آسیب‌های اجتماعی که به فرموده ایشان یکی از دو موضوع اساسی کشور در کنار اقتصاد مقاومتی است، سریالی بسازد. در آن جلسه مانند کشتی‌گیری که قبل از ورود به تشک مسابقه از پهلوان حاضر در جلسه رخصت می‌طلبد، کسب اجازه نمودیم و ایشان هم نکاتی را گوشزد فرمودند. ما تلاش کردیم این موارد را سر لوحه و برکت کارمان قرار دهیم.

تک تک اعضای تیم سریال بوی باران تلاش نمودند، سریال بوی باران براساس دغدغه‌های معظم له در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ثمر برسد. بدیهی است این سریال مانند تمام سریال‌ها در پاره‌ای از امور موفق و در مواردی به تمام اهداف نرسیده باشد. این تفاوت همیشگی آرمان و واقعیت است. نظر دادن در خصوص اجزای داستان و فیلمنامه یک سریال جزو وظایف و در سطح کارشناس یا حداکثر مدیر گروه فیلم و سریال یک شبکه است، نه در شأن مقام معظم رهبری که در گیر مدیریت معادلات پیچیده جهانی است. خوانشی اینچنین از مطالب حقیر یا نویسنده سریال بیش از آنکه نقد یا تخریب سریال بوی باران باشد، عدم توجه به شأن و مقام کسی است که چشم امید تمام مستضعفین و مظلومین جهان است و حتماً در این نکته روزنامه محترم جوان بیش از ما توجه لازم را دارد. از روزنامه وزین و محترم جوان که با دقت نظر از این حریم حمایت می‌نماید و با طرح مسئله باعث گردید با این پاسخ شفافیت لازم صورت پذیرد، تشکر می‌نمایم.

پاسخ «جوان»
آنچه ناصواب است پیوند زدن نتیجه عملکرد یک گروه به موضوع دیدار با رهبری است. رهبر معظم انقلاب به فراخور شرایط با بسیاری از گروه‌ها، اقشار یا اصناف جلسه می‌گذارند و رهنمود‌هایی می‌دهند. اینکه به بهانه یک جلسه با رهبر انقلاب طوری سخن به میان آید که گویی نتیجه کار حاصل خواست مستقیم ایشان بوده و این تلقی ایجاد شود که منتقدان به رهبر انقلاب انتقاد می‌کنند رویکردی اشتباه است. این رویکرد ناصواب اگر در کشور باب شود هم ظلم به رهبر انقلاب است و هم ستم به آن‌هایی که انتقاد حق مسلم آنهاست. اینکه مدام در مواجهه با انتقاد‌ها عنوان شود که پیش از ساخت سریال با رهبری جلسه داشتیم می‌تواند برای مخاطبان این شائبه را ایجاد کند که گویی ماحصل کار دقیقاً با مطالبه و خواست رهبر انقلاب منطبق است و لابد اگر انتقادی هم هست به سریال نیست بلکه منتقدان به ایشان انتقاد می‌کنند. در میزگرد بررسی سریال بوی باران در خبرگزاری مهر برای اولین بار فضای گفت و گوی دوطرفه حاصل شد، اما آنچه با عنوان میزگرد پس از خاتمه سریال در سیما پخش شد، فضایی یکسویه داشت که صرفاً برای فضاسازی به نفع سریال انجام گرفته بود، لذا خوب است پاسخ به انتقاد‌های دلسوزانه با استدلال‌های متقن و منطقی و در فضایی دوطرفه عنوان شود که می‌تواند منجر به بالارفتن کیفیت آثار به سود مردم شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار