پژواک ارزش‌های دفاع مقدس
کد خبر: 970727
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Wt
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴
رسول سنائی‌راد
رژیم بعثی عراق، براساس یک اشتباه راهبردی و چراغ سبز امریکا و متحدان غربی و عربی‌اش، با تصور پیروزی برق‌آسا، با تقلید از الگوی صهیونیست‌ها در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ در شهریورماه ۱۳۵۹ جنگی هشت ساله را علیه کشورمان کلید زد، ولی دفاع جانانه رزمندگان اسلام، صدام را مجبور به عقب‌نشینی و پذیرش مجدد قرارداد ۱۹۷۵ کرد. حال آنکه حمایت همه‌جانبه قدرت‌های فرامنطقه‌ای و پشتیبانی و همکاری دولت‌های عربی (من‌های دولت‌های سوریه و لیبی) از شروع تا پایان جنگ شامل حال رژیم بعثی عراق بوده و دست او برای فشار و جنایت علیه کشورمان از بمباران شیمیایی و جنگ شهر‌ها تا حمله به نفتکش‌ها باز بود و نفوذ حامیان او در سازمان ملل و شورای امنیت، حاشیه امنی برای جنایتکاران بعثی فراهم آورده بود تا با خیالی آسوده دست به هر جنایتی بزنند.

در همین حال، عدم آمادگی‌های اولیه ایران اسلامی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظامی نوپا، این جنگ به آن تحمیل شده و در حین جنگ با تحریم‌های ظالمانه نیز مواجه بود، هیچ‌گاه موجب نشد که از دفاع قاطع کوتاه آمده و تا آخر حسرت دادن کوچک‌ترین امتیاز را بر دل متجاوزان نهاد که ناشی از «جنگ جهادی» در پیوند با ارزش‌های معنوی و اعتقادی قابل فهم و شناسایی است. ارزش‌هایی چون:

۱- ظلم‌ستیزی و مقابله با ظالمان که در جبهه مقابل از ماهیتی آشکار برخوردار بوده و کنش‌ها ورفتار‌های ظالمانه‌ای، چون اشغال شهر‌ها و روستاها، جنایت و کشتار شهروندان غیرنظامی، استفاده از سلاح‌های شیمیایی، بمباران شهرها، شکنجه و به شهادت رساندن اسرا شاخصه‌های عینی این ظلم بوده و انگیزه مقابله با آنان را در رزمندگان اسلام تقویت می‌کرد.

۲- معنویت‌گرایی و اتکا بر امداد‌های الهی و توکل بر ذات مقدس الهی در شرایط خطیر که بسیاری از کمبود‌های مادی را جبران و روحیات و انگیزه‌های مدافعان جبهه حق را تقویت می‌کرد.

۳- رشادت و شجاعت که در پیوند با عقاید دینی و خصال میهنی در برابر متجاوزان ضریب گرفته و امکان نوآوری و خلاقیت در شرایط خطر را فراهم و موازنه را به نفع رزمندگان اسلام تغییر می‌داد.

۴- حریت و آزادگی که با تسلیم در برابر دشمن مغایرت داشت و پذیرش شهادت و مرگ سرخ در برابر متجاوزان را یک مرجح قطعی می‌ساخت.

۵- ایثار و فداکاری که در پیوند با عقاید دینی و کرامت ایرانی، صحنه‌های زیبا و پرشکوهی را در عرصه‌های مادی و کمک‌های مردم در پشت جبهه تا سبقت گرفتن در عرصه‌های جهادی در جبهه‌های جنگ و استقبال از شهادت و جانبازی برای مبارزه با دشمن، رقم می‌زد.

۶- کرامت و بزرگواری در برابر پستی و رذالت دشمن که موجب شد هیچ‌گاه در جنگ شهر‌ها از جان شهروندان غیرنظامی عراق پل پیروزی نزنند و با مجروحان و اسرای عراقی همچون شهروندان و رزمندگان خودی برخورد کنند.
نگاه به مقاومت اسلامی در کشور‌های لبنان، عراق، سوریه، یمن و فلسطین، حاکی از پژواک و تکرار این ارزش‌های متعالی و مقدس است که توانسته هم در عرصه جنگ سخت و هم عرصه جنگ نرم توفیقات و افتخارات بزرگی را رقم زند. مقاومت عزت و کرامت را درحالی در این کشور‌ها رقم زده که جانی‌ترین تروریست‌ها و جنایتکاران را در برابر خود داشته است. اما کاربست این ارزش که برآمده از هشت سال دفاع مقدس است، موازنه را به نفع مقاومت تغییر داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار