سناریوی شوم واشنگتن – تل¬آویو علیه حشدالشعبی
کد خبر: 966922
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043XW
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
با هدف ضربه زدن به منافع منطقه‌ای ایران انجام می‌شود
حملات مشکوک به پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق حاکی از این است که امریکا و رژیم صهیونیستی با هماهنگی اطلاعاتی، توطئه جدیدی علیه محور مقاومت تدارک دیده اند، برنامه شومی که با هدف ضربه زدن به منافع منطقه‌ای ایران انجام می‌شود.
روح الله صالحی
سرویس بین الملل جوان آنلاین: انفجار‌های مکرر در انبار و زاغه‌های مهمات حشدالشعبی در مناطق مختلف عراق در یک ماه گذشته، خبر از سناریوی جدیدی می‌دهد که آمریکا و صهیونیست‌ها علیه مقاومت طراحی کرده اند. آمریکا که نتوانست از طریق گروه تروریستی داعش به اهداف خود در عراق دست پیدا کند، برای جبران شکست‌های خود گزینه‌های دیگری را علیه گروه‌های مقاومت در عراق ترتیب داده است.
آمریکا با همکاری رژیم صهیونیستی در هفته‌های اخیر چهار بار به پایگاه‌های حشدالشعبی حمله کرده است تا قدرت نظامی این گروه در عراق را کاهش دهد. هر چند آمریکایی‌ها مدعی هستند که در این اقدامات نقشی ندارند، اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنانی علنا مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است. نتانیاهو مدعی شده که تل آویو به همه کشور‌هایی که ایران در آن‌ها به پایگاه دارد از جمله عراق، حمله خواهد کرد.
اسرائیل در سال‌های گذشته، با ادعای مقابله با نفوذ ایران در نزدیکی مرزهایش، بار‌ها حملاتی را به مقر‌های ارتش سوریه و نیرو‌های مقاومت در خاک سوریه انجام داده است و این بار دامنه حملاتش را به خاک عراق کشانده است. رژیم صهیونیستی که به همراه جبهه عربی- غربی برای پیشبرد برنامه هایش در سوریه و یمن شکست خورده است، و در بحبوحه تنش‌ها بین تهران و واشنگتن، سیاستهایش را محتاطانه به پیش برده است، اکنون به کنش گری جدیدی نیاز دارد تا بار دیگر به عنوان یک بازیگر فعال منطقه‌ای خود را نشان داده و اقداماتش را در جهت ایجاد قدرت بازدارندگی بازتعریف نماید.
آمریکایی‌ها در حمله به پایگاه‌های حشدالشعبی با اسرائیلی‌ها هماهنگ هستند تا اتهامات به تنهایی متوجه آن‌ها نشود تا حشدالشعبی اقدام تلافی جویانه علیه امریکایی‌ها انجام ندهند و انگشت اتهام به سمت رژیم صهیونیستی باشد با این تصور که، چون این رژیم از عراق فاصله دارد و هم مرز نیست، امکان حملات تلافی جویانه نیز غیرممکن شود. آمریکا از سال ۲۰۱۴ با تشکیل ائتلاف نمایشی به بهانه مبارزه با داعش بار‌ها به مواضع حشدالشعبی حمله کرده است. آمریکا از محور تهران – بغداد – دمشق نگران است و سعی دارد با تضعیف حشدالشعبی از اتصال مثلث مقاومت در منطقه جلوگیری کند. چرا که با تقویت محور مقاومت، امنیت اسرائیل بیش از پیش در معرض خطر قرار خواهد گرفت و بنابراین با هر ابزاری برای مقابله با نفوذ ایران و هم پیمانانش مقابله می‌کنند.
ضربه زدن به منافع ایران
حملات آمریکا و اسرائیل به حشدالشعبی دقیقا پس از سرنگونی پهپاد پبشرفته آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی توسط نیرو‌های ایرانی انجام شده است. آمریکایی‌ها پس از سرنگونی پهپاد خود به این ارزیابی رسیده اند که مقابله مستقیم با ایران، هزینه‌های زیادی برای واشنگتن و متحدانش در پی خواهد داشت و لذا تلاش می‌کنند به منافع تهران در منطقه ضربه بزنند و حملات به پایگاه‌های حشدالشعبی هم در این راستا انجام می‌شود.
صهیونیست‌ها در هفته‌های اخیر با فضاسازی رسانه‌ای علیه ایران مدعی شده اند که ایران پایگاه اشرف در عراق که سابقا کمپ منافقین بود، را به عنوان پایگاهی برای خود و حشدالعبی انتخاب کرده است و سعی کردند با این جنجال رسانه ای، زمینه را برای حملات احتمالی به مواضع ایران و گروه‌های مقاومت در عراق هموار کنند.
رژیم صهیونیستی با حمله به پایگاه‌های حشدالشعبی که در اوج تنش میان تهران – واشنگتن صورت می‌گیرد به دنبال ارسال این پیام به ایران است که توانایی حمله به منافع تهران را دارد. رژیم صهیونیستی به شدت از گسترش و تقویت گروه‌های مقاومت در عراق و افزایش نفوذ ایران در این کشور نگران است و لذا از انگیزه کافی برای انجام عملیات تجاوزکارانه علیه پایگاه‌های حشدالشعبی برخوردار است. مقامات صهیونیستی بار‌ها مدعی شده اند به حملات خود علیه ایران و نواب آن در منطقه حمله می‌کنند.
اسرائیل و آمریکا از تقویت مقاومت در عراق و تشکیل حزب الله دوم در منطقه نگران هستند و به همین دلیل با حمله به مواضع حشدالشعبی، به خیال خود در راستای کاهش نفوذ ایران در عراق گام برمی دارند؛ رویایی که تاکنون محقق نشده و باتوجه به پیوند‌های مستحکم تهران – بغداد، در آینده نیز به ثمر نخواهد نشست.
اسرائیل تلاش می‌کند با حملات به پایگاه‌های بسیج مردمی، به دولت عراق این پیام را بدهد که نقش گروه‌های مقاومت در این کشور را کم رنگ‌تر کند. چرا که اخیرا حشدالشعبی در ساختار نظامی عراق ادغام شده و این تهدیدی برای آمریکا و رژیم صهیونیستی است که محور مقاومت را دشمن درجه یک خود می‌دانند. رژیم صهیونیستی همچنین سعی دارد به عراقی‌ها این هشدار را بدهد که در صورت همراهی با سیاست‌های ایران، عراق به صحنه نبرد جدیدی تبدیل خواهد شد.
مقامات تل آویو که درگیری مستقیم تهران و واشنگتن را تهدیدی برای امنیت مرز‌های خود می‌دانند و بر این باورند که در صورت جنگ احتمالی، از سوی حزب الله لبنان و گروه‌های حشدالعبی مورد حمله همه جانبه قرار خواهند گرفت، تلاش می‌کنند تا پایگاه‌های حشدالشعبی در عراق را منهدم کرده و یکی از تهدیدات امنیتی خود از سوی گروه‌های مقاومت را از بین ببرند.
جبهه غربی- صهیونیستی درحالی به دنبال تضعیف محور مقاومت در عراق است که گروه‌های حشدالعبی در انتخابات پارلمانی عراق بیشترین کرسی‌ها را از آن خود کرده اند و نفوذ قابل توجهی هم در ساختار سیاسی و هم نیرو‌های نظامی دارند. تلاش آمریکا و اسرائیل برای کار زدن حشدالشعبی در شرایطی صرت می‌گیرد که این نیرو‌ها نقش بسیار کلیدی در مقابله با تروریست‌های داعش و آزادی مناطق اشغال شده داشتند و بنابراین، کنار گذاشتن حشدالعبی از تحولات سیاسی و نظامی عراق غیرممکن است.
حملات به پایگاه‌های حشدالشعبی عمدتا در مناطق سنی نشین انجام می‌شود تا صهیونیست‌ها اینگونه وانمود کنند که بین اهل سنت عراق و نیرو‌های مقاومت شکاف عظیمی وجود دارد. صهیونیست‌ها درصدد هستند تا تقابل با ایران را به خاک عراق بکشانند و جریان‌های سنی مذهب و گروه‌های مخالف با ایران را تحریک کرده و افکار عمومی را علیه تهران بشورانند. اما این سناریوی نخ نما، راهی جز شکست در پی نخواهد داشت، چرا که دولت و ملت عراق در رهایی از تروریسم، خود را مدیون ایران می‌دانند.
همزمانی حملات اسرائیل و آمریکا به پایگاه‌های حشدالشعبی، درحالی است که ارتش سوریه و نیرو‌های مقاومت استان ادلب، آخرین دژ تروریست‌ها در سوریه را محاصره کرده اند و به زودی طومار تکفیری‌های تحت حمایت غرب و صهیونیست‌ها برچیده خواهد شد. بنابراین، تل آویو و واشنگتن سعی دارند برای جبران شکست‌های خود در میدان سوریه، به منافع ایران در عراق ضربه بزنند تا مرهمی بر زخمهایشان باشد که در سوریه متحمل شده اند. آمریکا و اسرائیل با این اقدامات مخربانه در تلاش هستند به نوعی شکست‌های منطقه‌ای خود در جبهه‌های مختلف را جبران کرده و به زعم خود از ایران به عنوان حامی گروه‌های مقاومت در نقاط مختلف به ویژه در عراق، انتقام جویی کنند. اما صهیونیست‌ها و واشنگتن همانگونه که در سوریه و یمن متحمل شکست شده اند، در میدان عراق هم این شکست را تجربه خواهند کرد و این بار هم محور مقاومت پیروز نهایی نبرد خواهد بود.
گزینه‌های واکنشی حشدالشعبی
فرماندهان حشدالشعبی که در یک ماه گذشته در برابر انفجار‌ها در پایگاههایشان سکوت کرده و به نوعی از اظهارنظر درباره دست داشتن واشنگتن و تل آویو در این انفجارها، خودداری می‌کردند در روز‌های اخیر سکوت خود را شکسته و اعلام کردند که آمریکا در پشت سر این حملات قرار دارد. حشدالشعبی هشدار داده است که در صورت تکرار این حملات، پاسخ دندان شکن به امریکایی‌ها خواهد داد. فرماندهان مقاومت عراق گفته اند که بعد از این هر هواپیمای امریکایی را بر فراز پایگاههایشان مورد هدف قرار می‌دهند.
هر چند گفته می‌شود که حملات به حشدالعبی با استفاده از هواپیما‌های پیشرفته اف ۳۵ و پهپاد‌های اسرائیلی انجام می‌شود و رهگیری آن‌ها توسط پدافند هوایی عراق کار دشواری است، اما مقاومت عراق گزینه‌های دیگری در اختبار دارد که می‌تواند به منافع واشنگتن و اسرائیل صدمه وارد کند. بیش از ۵۰۰۰ هزار نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند و حشدالشعبی به راحتی می‌تواند این مواضع آمریکا را بمباران کرده و تلفات سنگینی را به واشنگتن وارد کند. باتوجه به اینکه مردم و دولتمردان عراقی نیز به آمریکایی‌ها به چشم اشغالگر نگاه می‌کنند، حملات بسیج مردمی به پایگاه‌های آمریکایی، از حمایت مردمی برخوردار خواهد بود. برخی کارشناسان عراقی پیشنهاد داده اند که دولت باید سامانه‌های ضد هوایی پیشرفته از ایران و روسیه خریداری کند تا بتواند جنگنده‌های آمریکایی را رهگیری کرده و منهدم کند. فرماندهان حشدالشعبی در سال‌های اخیر و پس از نابودی داعش، بار‌ها از امریکایی‌ها خواسته اند تا خاک عراق را ترک کنند در غیر این صورت برای بیرون راندن اسغالگران، به زور متوسل می‌شوند.
همچنین حشدالعبی تهدید کرده است که جبهه جدیدی را علیه اسرائیل باز می‌کند. حشدالشعبی برای انتقام از صهیونیست‌ها می‌تواند با گشودن جبهه جولان در سوریه، ضرب شست به اسرائیل نشان دهد و تل آویو را از ماجراجویی در عراق باز دارد.
جمع بندی
آمریکا و رژیم صهیونیستی با نقشه شوم علیه حشدالشعبی کاری از پیش نخواهند برد و با این اقدامات مذبوحانه نه تنها نمی‌توانند مانع از قدرت گیری بیشتر مقاومت در عراق شوند، بلکه در اجرای سناریوی کاهش نفوذ ایران در منطقه هم کما فی السابق شکست خواهند خورد. چرا که فرماندهان حشدالشعبی در مقابل این سناریوها، هشیار هستند و همانگونه که با پیروزی در برابر داعش، پوزه آمریکا و صهیونیست‌ها را به خاک مالیدند، این بار هم توطئه‌های واشنگتن را خنثی کرده و شکست دیگری را در کارنامه سیاه آمریکا ثبت خواهند کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار