افتخارآفرینی با مربی ایرانی برنامه می‌خواهد
کد خبر: 965295
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00437H
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
فریدون حسن
تأکید مقام معظم رهبری به استفاده از مربیان داخلی در تیم‌های ورزشی بار دیگر نگاه عمیق معظم‌له به مسائل ورزشی و نوع مدیریت یکی از تأثیرگذارترین بخش‌های کشور را ثابت کرد.
تأکید رهبر فرزانه انقلاب به استفاده از مربیان داخلی در حالی است که طی چند دهه گذشته بار‌ها دیده شده که اعتماد و اطمینان به مربیان کارآمد داخلی ثمرات و پیروزی‌های ارزشمند و نابی را برای ورزش کشور به ارمغان آورده است. از این نمونه‌ها می‌توان به فوتسال اشاره کرد، رشته‌ای که هرگاه در آن به توانایی‌های خودمان اتکا کردیم و با تفکر ایرانی به مصاف حریفان رفته‌ایم، پیروز شده‌ایم. کسب دو عنوان سومی جهان با محمد مایلی‌کهن و محمد ناظم‌الشریعه و یک درخشش فوق‌تصور با حسین شمس از جمله این توانایی‌هستند و جالب اینکه هرگاه تیم ملی فوتسالمان را به خارجی‌ها سپردیم، چیزی جز شکست عایدمان نشده است.
در والیبال و در رده‌های جوانان و نوجوانان از اعتماد به مربیان کاربلد داخلی نه‌تن‌ها پشیمان نشده‌ایم که کار را به جایی رسانده‌ایم که رضایت رهبر انقلاب را در پی داشته است. فتح سکوی اول مسابقات قهرمانی جهان اتفاقی بود که با ترکیبی کاملاً ایرانی به دست آمد و سبب شد مقام معظم رهبری آنگونه که عنوان کردیم به استفاده از مربیان داخلی تأکید کنند.
در رشته‌های رزمی به‌خصوص تکواندو و کاراته هم اوضاع همین‌گونه است. توانایی داخلی ما به حدی است که حتی مربی به بقیه کشور‌ها صادر می‌کنیم. اوضاع کشتی که دیگر بر همه مشخص است. کسب انبوهی از مدال‌های خوشرنگ جهانی و المپیک در این رشته‌ها تنها با مدیریت و رهبری فنی تمام ایرانی بوده که جای بسی افتخار است.
با این حال نباید از استفاده از تجربیات و دانش روز دنیا غافل بود. همه خوب می‌دانیم که ورزش ایران به‌رغم تمام ظرفیت‌ها در برخی رشته‌ها با سطح اول جهان فاصله دارد و ناگزیر به استفاده از تجربیات و دانش روز دنیاست، اما نکته مهم در این خصوص این است که حتی از این مسئله هم می‌توان به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد. نباید اینگونه باشد که یک مربی خارجی استخدام کنیم و صرفاً از او برای هدایت یک تیم بهره ببریم؛ اینکه بعد از مدتی با شکست یا پیروزی از او خداحافظی کنیم و همه چیز تمام شود درست مانند آنچه در مورد فوتبال و کی‌روش رخ داد و نتوانستیم طی هفت سال حضور یکی از شناخته شده‌ترین مربیان سازنده جهان فوتبال از او استفاده بهینه ببریم و حداقل چند مربی تربیت کنیم.
تأکید رهبر انقلاب به استفاده از مربی داخلی در تیم‌ها به این مسئله نیز برمی‌گردد که باید برای تربیت مربی هم برنامه داشته باشیم و اینگونه نباشد که صفر تا صد کار در برخی رشته‌ها را به دست خارجی‌ها بسپاریم و فقط به دنبال آن‌ها بدویم و پی جمع‌وجور کردن حاشیه‌هایشان باشیم. اینگونه است که می‌توان به توان غیرقابل انکار و هوش سرشار مربیان و جوانان ایرانی اطمینان کرد و از آن بهره لازم را برد. اینگونه است که می‌توان خواسته بحق رهبر انقلاب را جامه عمل پوشاند و کم‌کم در همه رشته‌های ورزشی از مربی توانمند و شناخته شده ایرانی با کارنامه جهانی استفاده کرد.
تأکید مقام معظم رهبری تأکیدی هوشمندانه با اشراف به توانمندی‌های جوانان این دیار است. نقطه‌نظری دقیق که باید برای آن برنامه داشت و آن را به مرحله اجرا درآورد. باید برای تربیت مربی ایرانی برنامه داشت و به مربیان کنونی رشته‌های مدال‌آور و موفق هم بیشتر و بهتر بها داد تا این دغدغه درست و مهم رهبر انقلاب برطرف شود، هرچند که تا تحقق آن باید کار سختی را شروع کرد و برنامه‌ریزی دقیق و درستی داشت. البته رسیدن به این مهم با شعار دادن و سروصدای بی‌حاصل امری محال و دست نیافتنی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار