ساخت پردیس‌های لوکس در تهران در مقابل هزار شهر بی‌سینما
کد خبر: 965009
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00432f
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
رشد نامتقارن و برنامه‌ریزی اشتباه در توسعه سینما‌ها ادامه دارد
رئیس سازمان سینمایی از چاره جویی برای ساخت سالن سینما در بیش از هزار شهر فاقد سینما خبر داده است و در مقابل چهار پردیس بزرگ سینمایی در تهران در حال احداث هستند.
محمدصادق عابدینی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: پردیس‌های سینمایی همچنان در حال پیشروی در فضای شهر‌های بزرگ و به خصوص در تهران هستند. توسعه زیر‌ساخت‌های فرهنگی- هنری به خودی خود اقدام ارزنده‌ای است، ولی زمانی که افزایش تعداد پردیس‌های مدرن سینمایی در تهران رخ می‌دهد، بیش از هزار شهر کشور حتی از داشتن یک سالن عادی سینما محروم هستند و هیچ نقشی در جامعه مخاطبان سینما و حتی چرخه اقتصادی ناشی از آن ندارند.
در همین رابطه حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی با انتشار متنی در شبکه اجتماعی اش، نوشت: «در ۱۸۱ شهر سینما داریم، اما هنوز هزار شهر سینما ندارد. امسال با مشارکت سازمان برنامه و بودجه، سازمان همیاری شهرداری‌ها و سازمان سینمایی، ۲۰ شهر در قالب پروژه سینما امید صاحب سینما می‌شوند. زیرساخت‌های فرهنگی لازمه توسعه فرهنگی است.» بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان سینمایی، پروژه سینمایی امید در ۱۵ استان کشور اجرا و طبق آن ۴۷ سالن سینما احداث می‌شود. در این طرح قرار است در استان‌های ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کردستان، خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمان، استان مرکزی، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری سالن سینما ساخته شود. با وجود اینکه پروژه سینمایی امید قرار است بر تعداد سالن‌های سینمایی بیفزاید، اما تعداد سالن‌های در حال احداث و شهر‌هایی که قرار است در آن‌ها سالن ساخته شود نسبت به تعداد شهر‌هایی که بدون سینما هستند، رقم ناچیزی را نشان می‌دهد. توسعه نامتقارن زیر ساخت‌های سینمایی در شرایطی است که هم اکنون چهار پردیس بزرگ سینمایی در تهران در حال ساخت هستند. محمد قاصد اشرفی رئیس انجمن سینماداران کشور، ساخت پردیس‌های سینمایی را نشانه‌ای از رونق ساخت سینما عنوان می‌کند و می‌گوید: «در چهار نقطه تهران پردیس‌های سینمایی در حال احداث هستند که بیشتر آن‌ها در منطقه غرب و شرق قرار دارند.» فارغ از اینکه چرا برنامه‌ریزی برای ساخت سالن در شهر‌های کوچک و متوسط انجام نشده است، در شهر تهران نیز رونق یافتن ساخت سالن‌های سینمایی بیشتر در غرب تهران متمرکز شده، این در حالی است که حجم بالایی از جمعیت چندین میلیونی تهران در مناطق جنوبی و جنوب شرق تهران متمرکز شده است و عملا دسترسی محدودی به امکانات مدرن سینمایی دارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار