برگزاری همایش مدیریت مصرف آب وبرق با حضورجامعه روحانیت درکرج
کد خبر: 964932
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00431Q
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
همایش جامعه روحانیت استان البرز با هدف ومحوریت ،آشنایی واشاعه آموزه های مدیریت مصرف آب وبرق درکرج برگزار شد.

نماینده ولی فقیه دراستان البرز وامام جمعه کرج دراین همایش گفت: برای اینکه تاثیر آموزش واشاعه فرهنگ صرفه جویی درجامعه گسترش یابد،باید اول از خودمان شروع کنیم وپیش قدم باشیم واخلاق حسنه را اشاعه دهیم .

آیت ا...حسینی همدانی با اشاره به اینکه مالک حقیقی آب خداست افزود:کسی حق ندارد بیش از اندازه به منابع آب وبرق دسترسی داشته باشد ومصرف کند.آب وهوا مالک ندارد؛ مالک اصلی خداست وهرکسی که می گوید آب مصرف می کنم وپولش را می دهم دراشتباه است،درواقع پولی که مردم بابت آب می پردازند،پول آب نیست بلکه هزینه های خدمات استحصال وانتقال آب است.

امام جمعه کرج به خشکی پوست وچروکیدگی انسان هایی که پیرمی شوند اشاره کرد ودراین مثال گفت: با برداشت بیش از حد آب از چاهها زمین هم مثل پوست انسان آب خود را ازدست می دهد وخشک می شود.

وی فرهنگ سازی رافقط برای مردم ندانست وگفت: باید سیستم های اجرایی کشور از دولت و نیروهای نظامی وانتظامی هم زیر ساخت فرهنگی داشته باشند تا بتوان از مردم هم انتظار رعایت آنها را داشت.مثلاًهمین شبکه های توزیع آب شهری،چقدر نشتی دارد وبه چه میزان آب از آنها هدر می رود. بنابراین وظیفه آبفا علاوه برفرهنگ سازی،اصلاح شبکه های فرسوده هم هست.

آیت ا... حسینی همدانی دربخشی دیگر از سخنان خود بارندگی های خوب بهار ۹۸ را امری دانست که ممکن است به اشتباه دراذهان مردم فراوانی آب را تداعی کند و اظهار داشت: برداشت از سفره های زیرزمینی سالهای طولانی انجام شده و ذخایر چند صد ساله برداشت شد ،پس باید دقت کرد. برق هم مثل سایر منابع وانرژی بازحمت فراوان تولید می شود،پس باید دراستفاده از آن هم دقت بیشتری شود.

وی بابیان روایت های گوناگون از پیامبر اکرم(ص) وامیرالمومنین (ع)درخصوص استفاده از منابع با رعایت وصرفه جویی ونه اسراف،خواستار حفظ منابع طبیعی وخدادادی به ویژه درشرایطی که کشور درتحریم های مختلف دشمنان است شد.

 

موضوع محدودیت در منابع آب از آنچه که فکر می کنید به ما نزدیکتر است

 

در ادامه این همایش، مدیرعامل آبفای البرز نیز با ارایه گزارش مصور از وضعیت تولید ومصرف آب دراستان البرز ومقایسه آن با کشور وسایر جوامع بشری درجهان بیان داشت : موضوع محدودیت در منابع آب از آنچه که فکر می کنید به ما نزدیکتر است ونباید این تصویر پیش آید که بایک سال بارندگی خوب،اوضاع منابع آبی البرز هم خوب شود.

غلامرضا رضایی فر افزود : درحالی که طی شش سال گذشته ۱۰۰ حلقه چاه جدید آب شرب دراستان البرز حفر وتجهیز کردیم،به همین میزان هم چاههای خشک شده داشته ایم.این به معنی آن است که زنگ خطر آبخوان ها به صدا درآمده است.

مدیرعامل آبفای البرز با تاکید براینکه قیمت تمام شده آب درهر ۱۰۰۰ لیتر حدود ۱۲۰۰ تومان است گفت : شرکت آبفا برای این میزان آب که به شهروندان می دهد،فقط ۴۵۰ تومان دریافت می کند.

وی توجه روحانیون را باذکر یک مثال به این موضوع جلب کرد که : قیمت یک بطری آب معدنی ۳۰۰ سی سی ۱۲۰۰ تومان است درحالی که آبفا معادل ۳۰۰۰ بطری را بااین قیمت ۴۵۰ تومان دراختیار شهروندان عزیز قرار می دهد.

وی به اقدام جهادی سال ۹۳ اشاره کرد وگفت : دراین سال که یکی از پرمشکل ترین شهرهای کشور درتامین آب بودیم با اجرای ۴۷ روزه سامانه پمپاژ اضطراری خط انتقال سد طالقان، وضعیت آبرسانی به کرج راپایدار کردیم واین درحالی بود که برای اجرای این طرح درحالت عادی بیش از یک سال زمان لازم بود.

مهندس رضایی فر سپس به پروژه آبشیرین کن اشتهارد اشاره کرد وگفت: شوری آب دراشتهارد موجب شد تا دراین شهر،مجموعه آبشیرین کن را احداث کنیم.

وی افزود : هم اکنون از تمام ظرفیت آبی تخصیصی استان استفاده می کنیم، اما بارشد جمعیت این استان تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب جدید نیاز داریم وتا سال ۱۴۲۰به ۳۰۰ میلیون متر مکعب درسال یعنی 350 میلیون متر مکعب بیش تر از تولید امروزمان .بنابراین چاره ای نیست جز صرفه جویی وبهینه مصرف کردن وانتظار داریم از روحانیون وائمه جماعات استان تا با کلام نافذ خود این مسایل را مدنظر قرار داده وشرایط را برای مردم بازگو نمایند.

خاطرنشان می شود: دراین همایش که درسالن همایش شرکت توزیع نیروی برق البرز وبا مشارکت شرکتهای آب وبرق استان برگزار شد دکتر بهنام بیات مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ومهندس نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز نیز به ایراد سخن پرداختند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار