بازار اجاره آرام‌تر شد
کد خبر: 964690
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042xW
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
جهش قیمت‌ها در بازار اجاره، این بخش را نیز دچار کسادی کرد. واسطه‌های ملکی می‌گویند به دنبال افت ۶۵ درصدی خرید و فروش مسکن، از ابتدای تیرماه بازار اجاره نیز دچار کسادی شده و عمده مستأجران قرارداد‌های خود را تمدید می‌کنند؛ شیب افزایش قیمت‌ها نیز ملایم‌تر شده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «ایسنا»، پیش‌بینی می‌شد با آغاز تیرماه که اولین ماه از فصل جابه‌جایی محسوب می‌شود، شاهد افزایش جابه‌جایی و به تبع آن رشد قیمت‌ها در بازار اجاره باشیم، اما افت شدید سرعت رشد قیمت مسکن تأثیر خود را در اجاره بها نیز ایجاد کرد و این بخش نیز تا حدودی آرام شده‌است؛ چراکه قیمت مسکن به عنوان مهم‌ترین شاخص قیمت اجاره ارزیابی می‌شود. هرچند عواملی همچون نرخ تورم، سود بانکی و بازدهی بازار‌های رقیب نیز در افزایش اجاره بها مؤثر است. قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به متری ۵/۱۳ میلیون تومان رسید که نسبت به ماه قبل فقط ۴/۰ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد نشان داد. افزایش قیمت عمدتاً در مناطق جنوبی صورت گرفت و مناطق میانی دچار کاهش قیمت شدند.
از سوی دیگر گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که امسال مستأجران به اولویت‌های بعدی روی آورده‌اند. بعضی به خانه‌های قدیمی‌تر رفته‌اند و برخی دیگر محله یا منطقه خود را تغییر داده‌اند. همچنین از اطراف تهران خبر می‌رسد که به دنبال نوسانات نرخ اجاره بها جمعیت شهر‌های اقماری پایتخت افزایش یافته‌است. یک واسطه ملکی در یکی از شهر‌های شرق تهران می‌گوید: امسال شاهد مهاجرت تعداد قابل توجهی از خانوار‌های تهرانی به این منطقه هستیم؛ برخی برای خرید آمدند و برخی دیگر برای اجاره.
با اینکه بانک مرکزی، میانگین افزایش اجاره‌بها در شهر تهران طی تیرماه امسال نسبت به تیرماه پارسال را ۲۵ درصد اعلام کرده، بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که در مناطق دارای سرانه‌های مناسب و پرتقاضا افزایش، بسیار بیش از این مقدار بوده است. هرچند از اوایل تیرماه قرارداد‌های اجاره هم راکد شده و مشاوران املاک می‌گویند که عمده مستأجران قرارداد‌های خود را تمدید می‌کنند. مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم خبر داده که در روز‌های اخیر شاهد کاهش قیمت‌های پیشنهادی در بازار اجاره هستیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار