اجرای طرح معاینه فنی کمباین‌ها با هدف کاهش ضایعات گندم در استان
کد خبر: 964597
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042w1
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبییعی استان اردبیل:
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبییعی استان اردبیل گفت: با هدف کاهش ضایعات گندم در زمان برداشت ، طرح معاینه فنی بیش از هزار دستگاه کمباین در استان اردبیل توسط این سازمان اجرا می‌شود.

شهرام محمدی در جلسه هم‌اندیشی با مسئولان عضو کارگروه کشاورزی ، منابع طبیعی و آب و خاک خلخال اظهار کرد: با معاینه فنی کمباین‌ها اگر بتوان ۲ درصد از ضایعات گندم را درزمان برداشت کاهش داد ضمن جلوگیری از تلفات محصول درآمد کشاورزان نیز افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: پس از اجرای طرح موفق پلاک‌گذاری تراکتورهای فعال در حوزه کشاورزی استان ، طرح معاینه فنی کمباین‌ها با هدف حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی و کاهش هزینه‌های تولید و به حداقل رساندن ضایعات گندم در زمان برداشت این محصول اجرا می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبییعی استان اردبیل به تغییر قانون پلاک‌گذاری تراکتورها در استان اردبیل اشاره کرد و گفت: پیش‌تر تراکتورهای با عمر زیر ۲۵ سال پلاک‌گذاری می‌شد ولی هم‌‍‌اکنون تراکتورها با تشخیص کارشناسان این سازمان و همکاری اداره راهور استان پلاک‌گذاری می‌شود.

محمدی از توسعه فعالیت‌های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان در بخش‌های مختلف زراعت،باغداری ،دامداری ،پرورش دام ، طیور و زنبورعسل در سال‌های اخیر خبر داد و اضافه کرد: هم‌اکنون ۹۰ درصد از پروانه‌های فعالیت و بهره‌برداری این بخش‌ها در این سازمان صادر و با انجام این کار ضمن تسهیل در امور فعالان بخش کشاورزی، تصدی‌گری دولت در بخش تولیدات کشاورزی هم کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: در جهت سهولت در کار بهره‌برداران کشاورزی علاوه بر صدور پروانه‌های بهره‌برداری، صدور حواله سوخت ماشین‌آلات کشاورزی نیز توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی انجام می‌شود و علاوه بر این برای پنج هزارو ۴۰۰ نفر از بهره برداران بخش کشاورزی کارت شناسایی الکترونیکی صادر شده است.

محمدی با اشاره به فقدان دانش فنی مورد نیاز در بین باغداران استان و ازبین رفتن بخش مهمی از محصولات باغی بدلیل شیوع آفات نباتی و یا سرمازدگی، از اجرای طرح ناطر باغبانی برای افزایش راندمان محصول و کاهش تلفات خبر داد وگفت: به همین منظور حداقل پنج ناظر باغبانی برای ارائه خدمات مشاوره‌ای به باغداران و کنترل کیفی محصول در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبییعی استان اردبیل گفت: در راستای شناسایی ایده‌های نو در بخش کشاورزی و تجاری سازی این ایده‌ها ، تاکنون ۱۲۰ ایده جدید شناسایی و صاحبان ایده‌ها با همکاری پارک علم و فناوری مورد حمایت مادی و معنوی قرار گرفته‌اند.

محمدی افزود: در حال حاضر از ۶ هزار دانش‌آموخته رشته کشاورزی در مقاطع مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در استان اردبیل ۴۰۰ نفر مربوط به شهرستان خلخال بوده که از این تعداد نیز ۱۷۸ نفر عضو این سازمان بوده و در توسعه کشاورزی ،افزایش راندمان تولید،کاهش تلفات و ضایعات، فراهم کردن زمینه رقابت جهانی محصولات تولیدی و جلب رضایت بهره‌برداران کشاورزی فعالیت دارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار