مدیریت جهادی پیشرفت کشور را شتابان می‌کند
کد خبر: 964462
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042tq
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵
محسن رضایی:
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مدیریت جهادی، پیشرفت کشور را با کمترین هزینه شتابان می‌کند.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین نشست هم‌اندیشی و آشنایی با راهبردها، رویکردها، اولویت‌ها و سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مباحثی در خصوص مدیریت جهادی با نگاهی به تجارب دفاع مقدس پرداخت.

رضایی با بیان اینکه رویکرد‌های خوبی در دوره جدید مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است، گفت: یکی از مصادیق مدیریت جهادی عملیاتی سازی امور است، یعنی عینیت بخشی به امور بجای بایگانی کردن آنها، لذا برگزاری چنین نشست‌هایی می‌تواند از مصادیق مدیریت جهادی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از فجایعی که در ۱۰۰ سال اخیر در ایران اتفاق افتاده گسستن یکپارچگی و پیوند ها‌ی عاطفی واجتماعی فرزندان ملت ایران در مدارس و دانشگاه کشور بوده است، گفت: افراد را به صورت فردی وانفرادی واتمی، وارد مدرسه و دانشگاه نی شوند و به صورت فردی و جدا شده از یکدیگر از آن خارج می‌شوند، لذا این سیستم از هرگونه پیوند جلوگیری می‌کند که این موضوع ضد اخلاق اسلامی است.

رضایی اظهار داشت: فردیت‌سازی بدترین شیوه تربیتی بوده که از قبل و از غرب وارد ایران شده است. اسلام قبل از اینکه سیاسی باشد، یک دین اجتماعی است، چرا که اولین پایه اسلام خانواده وبرادری است و به امر پیوند بسیار اهمیت می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت جهادی از حدیث شریف «کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ» آغاز می‌شود. یعنی مدیران جهادی هم به زیردستان خود فرمان می‌دهند و هم از آن‌ها فرمان می‌گیرند. البته ابتدا و انتهای این فرآیند خود مدیر است، در واقع مدیریت یک فرآیند است که مجموعه مراحل یکپارچه‌ای را در خود جای دارد. مدیر کانون این بهم پیوستگی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه مدیریت جهادی یک علم و سبک است، گفت: مدیریت جهادی یکی از مهمترین دستاورد‌های نرم افزاری انقلاب اسلامی است. این مدیریت در انقلاب متولد شد، اما در دفاع مقدس پرورش پیدا کرد وتبدیل به یک درخت تناور گردید و امروز از طریق مستندسازی در حال تبیین است.

رضایی با بیان اینکه سرآغاز مدیریت جهادی از معارف اسلامی بوده است، گفت: ظهور این مدیریت از معرفت وبینش اسلامی، ولی در یک صحنه جهادی شکل گرفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با ارائه توضیحاتی در خصوص مدیریت و سبک‌های آن گفت: مدیریت در هر سبکی یک فرآیند سه جانبه بین مدیر، سازمان و محیط است و نشان می‌دهد سازمان پیشرفت یا پسرفت داشته است. مدیریت جهادی برخلاف سایر مدیریت‌ها که امور از بیرون آغاز می‌شود، از خود افراد شروع خواهد شد. یعنی مدیر در فرآیند مدیریت امور را از خود آغاز کرده و سازمان و محیط را در این فرآیند به کار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی دو نوع محیط دانشجویی و بیرونی وجود دارد، گفت: مدیر جهادی در دانشگاه آزاد اسلامی متأثر از هر دو محیط است و باید توجه لازم را در این زمینه به کار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان مجموعه‌ای از مؤلفه‌های ساختار، روابط و فرهنگ است، گفت: سازمان نیز روی مدیریت بسیار مؤثر است. البته نوع ارتباط مدیریت جهادی در برخورد با محیط، سازمان و نوع مدیریت با انواع دیگر مدیریت بسیار متفاوت است.

رضایی در ادامه با اشاره به دستاورد‌ها و ضرورت‌های اجرای مدیریت جهادی در کشور، گفت: اگر مدیریت جهادی به صورت فراگیر و گسترده در بخش‌های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، کشاورزی و ... ورود پیدا کند، پیشرفت ایران را شتابان می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اولین نهاد غیرنظامی و دفاعی بود که به مدیریت جهادی توجه کرد، ولی نتوانست انرا پیاره سازی کند. تنها دربعد گستردگی کمی انرا بکار گدفت ودر سازمان خود پیاده کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: مدیریت جهادی به صورت شتابان و با کمترین هزینه می‌تواند پیشرفت کشور را تسریع بخشد و این امر ضرورت اجرای این سبک از مدیریت بر کشور را نشان می‌دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه مدیریت جهادی دارای ۵ هدف مهم است، گفت: پیشرفت مادی، کادرسازی، فرهنگ سازی، توسعه کمی و کیفی و تولید دانایی این اهداف را تشکیل می‌دهد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، به تجارب مدیران جهادی در سال‌های دفاع مقدس و تبیین مدیریت جهادی پرداخت و گفت: صحنه اقتدار ایران در جنگ در هشت سال دفاع مقدس با مدیریت افراد جوان، رسیدن به تکنولوژی پیشرفته در کشور، تبدیل جوانان به مدیران راهبردی در دفاع مقدس و ... تنها گوشه‌ای از نتایج مدیریت جهادی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان ابراز امیدواری کرد با مدیریت جدید در دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت جهادی کاملاً در این مجموعه پیاده شود و ما نیز برای هر نوع کمکی اعلام آمادگی می‌کنیم.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار