عراقچی: به کاهش تعهداتمان در برجام ادامه می‌دهیم
کد خبر: 963948
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042lY
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۴
معاون وزیر امور خارجه ایران پس از برگزاری نشست کمیسیون برجام، با بیان اینکه در این نشست گفتگو‌های خوبی صورت گرفت، تأکید کرد که ایران همچنان به کاهش تعهدات خود در برجام ادامه خواهد داد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است، روز یک شنبه پس از گفتگو با مقامات اروپایی، در سخنانی درباره نتایج این نشست گفت: طرفین شکایت‌های خود از نحوه اجرای این توافق را مطرح کرده‌اند و در مجموع بحث‌های خوبی صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری فارس، عراقچی گفت: «امروز جلسه فوق‌العاده کمیسیون مشترک، برای رسیدگی به شکایاتی که هر دو طرف - هم ایران و هم سه کشور اروپایی - نسبت به نحوه اجرای برجام از همدیگر داشتند، برگزار شد. بحث‌های خوبی صورت گرفت و هر طرف منطقی که داشت، ارائه داد». عراقچی افزود: «همانطور که قبلاً هم گفته بودم، ما در یک ماه گذشته تحولاتی را در نحوه اجرای برجام داشتیم. هم گزارشی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داد در خصوص کاهش تعهدات ایران هم مواردی که ما داشتیم در خصوص قصور کشور‌های اروپایی در اجرای تعهدات خودشان. امروز بحث مفصلی در این خصوص صورت گرفت.»
وی ادامه داد: «به نظر من بحث‌ها سازنده بود. آنچه که به هر حال در جمع‌بندی وجود داشت، پایبندی همه کشور‌های باقی‌مانده در برجام، به تعهدات خودشان برای ادامه و حفظ برجام بود» عراقچی همچنین خاطرنشان کرد: «ایران به روال خودش در کاهش تعهداتش ادامه خواهد داد تا وقتی که خواسته‌های ایران تأمین شود. در مجموع می‌توانم بگویم که روحیه حاکم بر جلسه، روحیه خوب و سازنده‌ای بود، ولی مشکلات ما، مشکلات جدی هست که باید مرتفع شود». وی با بیان اینکه توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق نقض برجام بود تأکید کرد که «با این حال مذاکرات در این باره نیز سازنده بوده است». همچنین «فو کونگ»، رئیس هیئت چین در نشست کمیسیون برجام روز یک شنبه گفت که «تمامی طرف‌های برجام خواستار حفظ این توافق بوده و به شدت با تصمیم واشنگتن در اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کردند».
جلسه کمیسیون مشترک برجام، دیروز با حضور معاونین وزرای خارجه کشور‌های باقی‌مانده در توافق هسته‌ای، در شهر وین برگزار شد. ایران در چارچوب کاهش گام به گام تعهدات خود در توافق هسته‌ای، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده را از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور داد و پس از آن، غنای اورانیوم تولیدی ایران از ۶۷/ ۳ درصد مقرر در برجام، به ۵/۴ درصد افزایش یافت. تهران تأکید کرده است که اگر تعهدات کشور‌های باقی‌مانده در برجام اجرایی نشود، ایران همچنان به کاهش تعهدات در برجام اقدام خواهد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار