نماینده دادستان: کارمندان بانک سرمایه هم منتظر این محاکمه بودند
کد خبر: 963432
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042dE
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۷
دادگاه بیست‌ودوم بانک سرمایه تشکیل شد
روند برگزاری و رسیدگی به پرونده بانک سرمایه در مرحله سوم به دادگاه بیست‌و‌دوم کشیده شد. در مرحله اول به اتهام سه مدیر اسبق بانکی رسیدگی شد که در نهایت هر کدام به ۲۰ سال حبس محکوم شدند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: در مرحله دوم پرونده نیز اتهامات حسین هدایتی و ۱۰متهم دیگر مورد رسیدگی قرار گرفت که در نهایت هدایتی به ۲۰ سال حبس محکوم شد. در دور سوم رسیدگی به این پرونده سیدهادی رضوی و احسان دلاویز دو نفر از تسهیلات گیرندگان بانک سرمایه و ۲۹ نفر از مدیران وقت این بانک در این دادگاه محاکمه می‌شوند که همچنان ادامه دارد. سایر پرونده‌های مرتبط با فساد این بانک یک به یک در مرحله رسیدگی قرار خواهند گرفت. مطابق آنچه قاضی مسعودی مقام گفته است، پرونده یکی دیگر از متهمان کلان این بانک (جهانبانی) به شعبه سوم دادگاه پیگیری مفاسد اقتصادی ارسال شده است.
در اولین مرحله رسیدگی‌های قضایی به پرونده بانک سرمایه، پرونده علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی رسیدگی شد. بدهی این سه متهم حدود ۳هزار میلیارد تومان است که پس از پایان رسیدگی به این مرحله از پرونده، اعضای هیئت مدیره بانک سرمایه، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی هر کدام به ۲۰ سال حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شدند.
پس از این در مرحله دوم رسیدگی به این پرونده، حسین هدایتی پای میز محاکمه قرار گرفت. پس از چندین جلسه استماع دفاعیات این متهم، حسین هدایتی به جرم اخلال عمده در نظام پولی کشور به تحمل ۲۰ سال حبس و محرومیت دائم از به‌کارگیری در خدمات دولتی و رد مال معادل ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد. اکنون در دور سوم رسیدگی به این پرونده سیدهادی رضوی و احسان دلاویز دو نفر از تسهیلات گیرندگان بانک سرمایه و ۲۹ نفر از مدیران وقت این بانک در این دادگاه محاکمه می‌شوند. در این مرحله از رسیدگی اتهامات هادی رضوی و احسان دلاویز به پایان رسید. در جلسه بیست و دوم، دادگاه به دفاعیات محمد سلمانی اعلایی از مدیران وقت بانک سرمایه و یکی از متهمان این پرونده رسیده است.

دوران تاریک بانک سرمایه
رسول قهرمانی نماینده دادستان پس از پایان دفاعیات محمد سلمانی اعلایی از مدیران وقت بانک سرمایه و یکی از متهمان این پرونده اظهار کرد: ما نیز قبول داریم که از سوی مدیران بانک سرمایه روی مدیران رده پایینی فشار وجود داشته است و به همین خاطر سبک دفاع ما در کیفرخواست در ارتباط با مدیران رده پایین با مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره متفاوت است. نماینده بانک سرمایه ادامه داد: متأسفانه در سال‌های گذشته دوران تاریکی برای کارمندان بانک سرمایه بوده و چنان جوی حاکم بود که کارمندان بانک منتظر چنین محاکمه‌ای بودند.

رسیدگی به اتهامات مفسد کلان
در بخش دیگری از دادگاه از ارسال پرونده جهانبانی به شعبه سوم دادگاه پیگیری مفاسد اقتصادی خبر داد. قاضی مسعودی مقام با اشاره به ادامه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه گفت: به دلیل تسریع در روند رسیدگی تعدادی از متهمان را به شعبه احضار خواهیم کرد تا تحقیقات لازم را انجام دهیم. وی افزود: باتوجه به اینکه شعبه سوم رسیدگی به پرونده‌های اجرایی از جمله پرونده پتروشیمی و جهانبانی را در دستور کار دارد، چند متهم باقی‌مانده از دور دوم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه به شعبه می‌آیند. قاضی مسعودی خاطرنشان کرد: پس از حضور این متهمان در شعبه، زمان آخرین دفاع را اعلام خواهیم کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار