شناسایی یکصدهزار شهروند اصفهانی مبتلا به فشارخون بالا
کد خبر: 961934
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042F4
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۳
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان:
طرح بسیج ملی سنجش فشار خون با همکاری اداره توسعه فرهنگ سلامت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان،مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان، با اجرای این طرح یکصد هزار شهروند اصفهانی که از فشار خون بالای خود اطلاع نداشتند شناسایی شدند.

مهشید احمدیان ابراز نمود:در جهان از هر سه فرد بزرگسال یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست و این تلنگری است تا اقدامات پیشگیرانه و غربالگری این بیماری را جدی‌تر بگیریم.

شهر اصفهان همزمان با سراسر کشور میزبان طرح ملی سنجش رایگان فشار خون بود؛ سومین عامل مرگ و میر در جهان که به گفته مسئولان سهمی 41 درصدی در فوت شهروندان اصفهانی دارد.

وی با بیان اینکه بسیج ملی سنجش رایگان فشار خون همزمان با روز جهانی فشار خون در دو فاز اطلاع‌رسانی از 27 اردیبهشت تا 17 خردادماه و فاز عملیاتی از 17 خرداد تا 15 تیرماه برگزار شد، اظهار داشت: پس از اجرای طرح کشوری بررسی عوامل خطر غیرواگیر در سال 95 مشخص شد که شیوع فشار خون در افراد بالای 30 سال اصفهان، 25 درصد یعنی معادل 600 هزار نفر است که 40 درصد از این افراد یعنی 240 هزار نفر از بیماری خود خبر ندارند.

وی با بیان اینکه انتظار داشتیم در این کمپین حداقل 120 هزار نفر از این افراد را شناسایی کنیم که موفق به شناسایی یکصدهزار نفر شدیم، افزود: همین گام نیز بسیار مهم بود و اگر این افراد درمان خود را پیگیری کنند در کاهش مرگ و میر زودرس بسیار موثر است.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان ادامه داد: در جهان فشار خون را به عنوان قاتل خاموش می‌شناسند و به‌همین دلیل سنجش فشار خون نخستین کمپینی بود که توسط وزارت بهداشت راه‌اندازی شد. در این طرح حتی شهروندی را داشتیم که فشار خون او 23 بود و نمی‌دانست، در حالی که سکته مغزی، سکته قلبی، آسیب‌های جدی و مرگ از عوارض این بیماری است.

وی با تشریح مراحل اجرای طرح ملی سنجش رایگان فشار خون گفت: قرار بود در فاز اطلاع‌رسانی مردم را حساس کنیم تا فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند و پس از برگزاری جلساتی با دستگاه‌های گوناگون همکاری بین‌بخشی شکل گرفت و اطلاع‌رسانی از طریق صداوسیما، رسانه‌های عمومی، مطبوعات، فضای مجازی و تبلیغات شهری شهرداری انجام شد.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان با بیان اینکه در کمیته اطلاع‌رسانی و اجرایی این طرح از ظرفیت اداره توسعه فرهنگ سلامت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان استفاده کردیم، اضافه کرد: پایه‌های بتنی و تک‌پایه‌های تبلیغاتی شهرداری 15 روز در اختیار اطلاع‌رسانی این طرح قرار گرفت.

در بخش اطلاع‌رسانی همچنین از ظرفیت تابلوهای تبلیغاتی بسیج، صداوسیما و روزنامه‌های محلی نیز استفاده شد که به اقرار ناظران کشوری طراحی بنرها و جاگذاری تبلیغات شهرداری در شهر اصفهان در کشور نمونه بود و در گروه مدیران کمپین وزارت بهداشت به عنوان الگو مطرح شد.

به گفته احمدیان 2 میلیون و 400 هزار فرد بالای 30 سال در شهر اصفهان زندگی می‌کنند و اندازه‌گیری فشار خون یک میلیون و 200 هزار نفر در طول یک ماه هدفی بود که وزارت بهداشت تعریف کرده بود که دست‌اندرکاران این طرح موفق به سنجش فشار خون یک میلیون و 310 هزار نفر شدند.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت استان خاطرنشان کرد: آمار و اطلاعات این طرح در دو سامانه پرونده الکترونیک و سامانه سلامت وزارت بهداشت ثبت و در همان لحظه پیامکی از سوی وزارتخانه برای فرد ارسال شد. اگر فشار خون کمتر از 120 روی 80 بود، در این پیامک به فرد توصیه شده بود یک سال آینده مراجعه کند و اگر از 120 روی 80 تا کمتر از 140 روی 90 بود، این فرد مستعد فشار خون بود که در پیامک توصیه شده بود 4 تا 6 هفته بعد دوباره مراجعه کند که برای این افراد کارت ارجا صادر شد. همچنین به افرادی که فشار خون آنها بیشتر از 140 روی 90 بود توصیه شد در یک هفته آینده دوباره فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند.

رییس اداره توسعه سلامت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز با اشاره به مشارکت شهرداری در اجرای این طرح با معرفی ظرفیت‌های جمعیتی و اطلاع‌رسانی رویدادهای عرصه‌محور به معاونت بهداشت استان و حذف بروکراسی زمان‌بر اداری کسب مجوز برای ورود به اجتماعات، اظهار داشت: مسئولان 16 خانه سلامت مناطق مختلف شهرداری اصفهان به طور مستقیم در اجرای این طرح، سنجش فشار خون و ثبت آن در سامانه مشارکت داشتند.

فریناز تولاییان با بیان اینکه ماهیت پیشگیرانه این طرح از نظر اقتصادی نیز به فراهم کردن آمار کشوری کمپین سنجش فشار خون کمک کرد، خاطرنشان کرد: اصفهان در میزان مشارکت شهروندان به‌عنوان دومین کلانشهر کشور شناخته شد.

برگزاری جشنواره غیررقابتی "شهر یادت نره" در اصفهان

جشنواره غیررقابتی "شهر یادت نره" از 12 تا 16 مردادماه سال جاری در اصفهان برگزار می‌شود.

رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با اعلام این مطلب اظهار داشت: جشنواره غیررقابتی "شهر یادت نره" با محوریت تولید آثار هنری از سوی معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و با همکاری اداره توسعه فرهنگ شهروندی و اداره رویدادها برگزار می‌شود.

احمد رضایی افزود: مجموعه موضوعات این جشنواره از جمله اهداف اصلی است که باید در حوزه مدیریتی معاونت اجتماعی و شهروندان محقق شود تا آنها تحت‌تأثیر قرار گرفته و در رفتار شهروندی خود تغییر ایجاد کرده و نقش شهروندی خود را به‌ خوبی ایفا کنند.

وی ادامه داد: برای بیان بهتر اهداف خود در حوزه فرهنگ شهروندی می‌توانیم از زبان هنر و به خصوص استندآپ کمدی، آیتم‌ها و نمایش‌های کودک، نمایش‌های طنز و خیابانی استفاده کنیم. به دلیل اینکه این موضوعات برای جامعه فرهنگی و هنری جزء کارهای سفارشی محسوب می‌شود، پس باید در این حوزه دست به تولید بزنیم.

رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: به منظور استفاده از تمام ظرفیت‌های شهر اصفهان و پتانسیل فرهیختگان و هنرمندان، اقدام به انتشار فراخوان در چهار بخش استندآپ کمدی، آیتم‌ها و نمایش‌های کودک، نمایش‌ طنز و نمایش خیابانی کردیم.

رضایی با بیان اینکه موضوعات اولویت‌دار این جشنواره در یک بروشور منتشر شده است، بیان کرد: انتظار داریم هنرمندان طرح‌های خود در این زمینه‌ها را ارائه کنند تا بتوانیم در این بخش به تولید دست یابیم.

وی غیررقابتی بودن جشنواره شهر یادت نره را مهم‌ترین ویژگی آن دانست. به گفته رضایی قرار نیست نفرات اول تا سوم هر بخش معرفی شوند و هر اثری که با نظر هیأت داوران و کارشناسان ادارات، مطلب موردنظر را به خوبی بیان کرده و نمره قابل‌قبولی بگیرد، می‌تواند 10 اجرا در شهر اصفهان از معاونت اجتماعی شهرداری و ادارات زیرمجموعه آن جایزه بگیرد و هزینه آن را هم دریافت کند.

رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه طبق فراخوان جشنواره، مبلغی به عنوان ورودی به تمام گروه‌هایی که در بخش اصلی شرکت می‌کنند پرداخت می‌شود، اضافه کرد: به این ترتیب هزینه‌های اولیه تولید اثر به شرکت‌کنندگان پرداخت خواهد شد.

رضایی با اشاره به گاه‌شمار این جشنواره اظهار داشت: علاقه‌مندان می‌توانند تا 24 تیرماه برای شرکت در جشنواره شهر یادت نره اعلام آمادگی کرده و آثار خود را تولید کنند. 25 تیرماه گروه‌هایی که اعلام آمادگی کرده‌اند را انتخاب و به آنها اطلاع‌رسانی می‌کنیم و از 26 تا 31 تیرماه بازبینی و داوری آثار توسط کارشناسان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کارشناسان معاونت اجتماعی و اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری انجام می‌گیرد.

وی گفت: جشنواره "شهر یادت نره" از 12 تا 16 مردادماه و با حضور داوران سرشناس و شناخته‌شده این حوزه در شهر اصفهان برگزار می‌شود.

رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: آرای مردمی نیز در انتخاب بهترین آثار نقش دارد و این از دیگر ویژگی‌های جشنواره شهر یادت نره خواهد بود.

 

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار