مسئولین وزارت راه به دنبال رفع ایرادات پروژه قزوین- کلاچای هستند/ انتقال پسماند نیروگاهی دپوشده از قزوین به آلمان
کد خبر: 958076
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Eq
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین:
حسن پسندیده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت:: با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ۱۳۰ تن پسماند صنعتی و نیروگاهی که درشهرصنعتی لیا توسط یک شرکت منتقل و دپوشده بود با بسته بندی از طریق گمرک به آلمان منتقل شد.
جوان آنلاین/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین، درنشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست درسالن اجتماعات این سازمان برگزارشد، اظهارداشت: به موجب قانون اساسی حفاظت ازمحیط زیست یک وظیفه‌ای عمومی وازجایگاه‌ها مهمی برخورداراست

وی افزود: قزوین یکی ازاستان‌های بی نظیردرعرصه محیط زیست طبیعی است واز تنوع زیستی و جاذبه‌های دیدنی دراکوسیستم‌ها برخورداراست و برای حفاظت ازاین عرصه‌ها همه مردم موظف به همکاری هستیم.

پسندیده ادامه داد: سازمان حفاظت ازمحیط زیست دردو مرحله به واحد‌های متخلف آلاینده اخطار می‌دهد ودرصورت عدم تغییرعملکرد آن‌ها را مورد پیگرد قانونی قرارمی دهد و ملزم به پرداخت عوارض آلایندگی خواهند شد.

وی در رابطه با وضعیت کیفی هوای استان اظهار کرد: هوای استان درطول چند سال اخیرهیچ گاه درشرایط آلوده و ناسالم قرارنداشته بلکه درسال ۹۸ تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس ۱۵ روز بوده که این میزان با کاهش یک سومی درمقایسه با سال ۹۷ به ۵ روزرسید و درسال جاری نیز تمام روز‌ها دروضعیت سالم و پاک قراردارد.
 
مسئولین وزارت راه به دنبال رفع ایرادات پروژه قزوین- کلاچای هستند/ انتقال پسماند نیروگاهی دپوشده از قزوین به آلمان

این مسئول ابراز کرد: سوخت مورد استفاده نیروگاه شهید رجایی شامل ۸۸ درصد گازطبیعی و ۱۲ درصد مازوت و گازوئیل بوده که نسبت به سال ۹۶ بهبود پیدا کرده است.

باید معادن آلاینده آبیک بیشترمورد توجه قراربگیرند

پسندیده درباره آلایندگی‌های سیمان آبیک گفت: کارخانه سیمان آبیک درحوزه استانی البرزقرار دارد، اما آلایندگی کارخانه سیمان آبیک بیشترمتوجه استان قزوین وشهرستان آبیک است و استان البرزرا کمترمورد تاثیرقرارمی‌دهد.
وی افزود: دررابطه با آلایندگی سیمان آبیک باید معادن سیمان بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، زیرا ذرات معلق حاصل از فعالیت معادن این کارخانه مورد غفلت واقع شده است.

برای مشاهده گونه‌های جانوری حساس دوربین نصب کرده‌ایم

وی درباره مناطق حفاظت شده حیات وحش دراستان گفت: درمنطقه طارم، الموت و باشگل با مساحت ۱۳۰ هزارهکتارمناطق حفاظت شده داریم که با درنظرگرفتن مناطق شکاروتیراندازی ممنوع به حدود ۴۵۰ هزارهکتارمی‌رسد.

این مسئول عنوان کرد: براساس سرشماری درزمستان ۹۷ آمار کل و بزوحشی در منطق حفاظت شده و شکارممنوع ۲۳/۲۴ درصد بود که نسبت به سال ۹۶ رشد داشته، اما جمعیت قوچ ومیش وحشی کاهش داشته است.

وی افزود: جمعیت آهو درمنطقه باشگل نسبت به سال گذشته ۴۸/۱۵ درصد افزایش داشته است؛ درمناطق حساس برای مشاهده گونه‌های جانوری تعداد ۵ تا ۶ دوربین نصب شده است.

سازمان محیط زیست برای پرورش و رهاسازی گرگ برنامه‌ای ندارد

پسندیده عنوان کرد: قلمروحیات وحش وسیع است و ما انسان‌ها قلمرو خود را درآن گسترش داده‌ایم، البته حقوق انسان‌ها نیز دارای اهمیت است، اما درمناطقی که جانوران وحشی درآن حضوردارند نباید به خاطرآسیب زدن به منافع انسانی اقدام به نابودی آن‌ها کرد بلکه با بیمه کردن دام و کندو‌ها باید به جبران خسارت کمک کرد.
وی اذعان کرد: سازمان محیط زیست برای پرورش و رهاسازی گرگ برنامه‌ای ندارد، بنابراین این شبهه وسوال که محیط زیست اقدام به رهاسازی گرگ کرده اشتباه است.

انتقال پسماند نیروگاهی دپوشده از قزوین به آلمان

پسندیده درادامه درخصوص انتشارخبری دررسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر انتقال ۱۷ هزار تن پسماند صنعتی از استان‌های کشوربه قزوین گفت: یک کارخانه بازیافت پسماند صنعتی با دو شعبه درکشور داریم که یک واحد آن در قزوین قرار دارد و دفن پسماند‌ها را انجام می‌دهد که گفته شد این مواد به این کارخانه منتقل خواهد شد که این خبر تکذیب می‌شود.
 
مسئولین وزارت راه به دنبال رفع ایرادات پروژه قزوین- کلاچای هستند/ انتقال پسماند نیروگاهی دپوشده از قزوین به آلمان
وی اضافه کرد: شعبه بازیافت این کارخانه دراستان قزوین مدتی است که تعطیل شده و هیچ موادی نیزبه آن منتقل نشده و درنهایت برای ادامه فعالیت آن نیز برنامه زیست محیطی خواسته‌ایم تا درآینده نیز دچارمشکل نشود.
وی درخصوص انتقال پسماند پتروشیمی ازخوزستان هم گفت: درآذر ماه سال گذشته با استان خوزستان مکاتبه شد تا محموله‌ای به واحد بازیافت قزوین منتقل نشود.

پسندیده درمورد انتقال ۳۰۰ تن پسماند نیروگاهی ازمشهد و نکاح هم اظهار داشت: این پسماند برای انتقال به لیا و در نهایت صادرات به کشور آلمان با نظر سازمان محیط زیست مجوز لازم را گرفت و دو ماه فرصت دادیم تا تعیین تکلیف و صادر شود که در اسفند ماه سال قبل این محموله به خارج صادرشد.

مسئولین وزارت راه به دنبال رفع ایرادات پروژه قزوین- کلاچای هستند

پسندیده درمورد توقف پروژه ساخت جاده رحیم آباد به کلاچای به دلیل نداشتن مطالعات زیست محیطی هم اظهار داشت: یکی ازالزامات دراجرای پروژه‌های ملی و ساخت جاده داشتن مطالعات زیست محیطی است که این مسیر فقط در محدوده استان قزوین موافقت‌های اولیه را داشته، اما کافی نیست.

وی یادآورشد: داشتن مطالعات زیست محیطی برای مجموعه مسیردراستان‌های قزوین و گیلان الزامی است که این موضوع رعایت نشده و فقط درمحدوده استان قزوین ازنظر محیط زیست بیش از ۱۷ اشکال اساسی وجود دارد که باید برطرف شود.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین بیان کرد: مقررشده اگراصلاحات مسیرصورت نگیرد و مجوز سازمان محیط زیست صادر نشود ادامه کار متوقف شود که این کار صورت گرفته است.
 
مسئولین وزارت راه به دنبال رفع ایرادات پروژه قزوین- کلاچای هستند/ انتقال پسماند نیروگاهی دپوشده از قزوین به آلمان

وی اضافه کرد: ساخت این مسیردرکیلومتر ۴ تا ۹ از باراحین تا دوراهی میزوج مشکلی ندارد و یک پل ساخته خواهد شد و بک مسیر در دو لاین اجرا شده است.

پسندیده در مورد ساخت جاده قزوین، الموت به تنکابن هم گفت: این مسیر تا کیلومتر ۶۰ اجرا شده و پس از آن تا کیلومتر ۹۰ محدودیت‌های ویژه داریم از جمله تهدید رانش زمین و مسیر عبور وحوش منطقه به دلیل وجود زیستگاه حیات وحش از موانع ادامه کار است که امیدواریم مشکلات زیست محیطی آن برطرف شود.

نظارت برکشت سبزیجات ضروری است

مدیرکل محیط زیست استان قزوین در باره سبزی کاری با پساب و فاضلاب خام در استان نیزگفت: برای تأمین سلامت شهروندان باید از آبیاری مزارع سبزی با پساب و فاضلاب خام بشدت خودداری شود که متولی اصلی در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی است که باید نظارت کنند.

وی گفت: شواهد نشان می‌دهد دراستان قزوین یک سری پساب تصفیه نشده وارد مزارع کشاورزی می‌شود و کانون‌هایی داریم که نگران کننده است و در این راستا مسیر‌های منتهی پساب به مزارع شناسایی شده و باید تدبیر لازم برای رفع مشکلات آن صورت گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار