تاج: دولت دست از سر فوتبال بردارد
کد خبر: 957786
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041AA
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
مهدی تاج در نشست خبری امروز (یکشنبه) خود که در محل هتل آکادمی فوتبال ایران برگزار شد، گفت: در ابتدا می‌خواهم مسئله اهواز، فینال جام حذفی را توضیح دهم. همچنین مسائلی را در مورد فدراسیون فوتبال، تشکیل سازمان اقتصادی فدراسیون و تیم ملی قصد دارم، بیان کنم.
سرویس ورزشی جوان آنلاین: وی افزود: از همه هواداران فوتبال باید عذرخواهی کنم و قطعاً تلاش خواهیم کرد دیگر کمتر از این اتفاقات بیفتد. سعی می‌کنیم واقعیت‌هایی که به وجود آمده و شاید در آینده به وجود بیاید، در این جلسه درباره آن‌ها صحبت کنیم. شورای تأمین استان خوزستان و اداره کل نیروی انتظامی و همچنین دیگر دستگاه‌ها موارد خودشان را مطرح کردند. گنجایش ورزشگاه ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر بوده که بیست هزار و ۵۰۰ بلیت برای بازی فینال جام حذفی فروخته شد. معنایش این است که دو سوم بلیت ورزشگاه فروخته شده تا یک سوم ورزشگاه خالی باشد. از این ۲۰ هزار بلیت، تعدادی برای سهمیه‌ها اختصاص داده شده است. این گزارش‌هایی است که گرفته شده و من خدمت شما ارائه می‌کنم. ورزشگاه محل برگزاری بازی ۲۸ هزار و ۴۳ صندلی دارد و هزار و ۳۶۳ صندلی VIP. بلیت‌های فروخته شده ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد بوده و باید ۱۰ هزار صندلی خالی می‌مانده است.

* نمی‌توانیم بگوییم این آخرین اتفاق خواهد بود

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: برخی‌ها تخمین زده بودند، اما در حوزه فوتبال عملیاتی نیست. تخمین وقتی درست است که ما بلیت‌فروشی الکترونیکی داشته و بتوانیم ورزشگاه را کنترل کنیم. حرف نیروی انتظامی درست است و می‌گویند وقتی با دست افراد را بگردیم، کار عملی نیست و ضریب اشتباهات بالا می‌رود. اعلام کردند اگر پشت درِ هر ورزشگاهی جمعیتی بدون بلیت بیاید، نمی‌توانیم آن‌ها را راه ندهیم. ما در را باز کرده و آن‌ها را راه می‌دهیم. نیروی انتظامی می‌گوید جمعیتی که بدون بلیت به ورزشگاه می‌آیند، نمی‌توانیم به آن‌ها به عنوان اغتشاش‌گر گاز اشک‌آور بزنیم و بگوییم بروند. بعد از مدتی در راه باز کرده و راه می‌دهیم. روز گذشته این بحث بود که باید تلاش کرد، اما در واقع تلاشی در کار نیست و نمی‌توانیم به جامعه ورزش بگوییم این آخرین بار خواهد بود و به دفعات چنین اتفاقات می‌افتد.

* امنیت ورزشگاه‌ها دست فدراسیون نیست

«چیزی که در اختیار فدراسیون فوتبال نیست، امنیت ورزشگاه‌ها است.» تاج با بیان این جمله ادامه داد: تنها ایراد سازمان لیگ از جمله فتاحی و دوستان ما و همچنین ناجا و برخی دستگاه‌های امنیتی این بود که بازی فینال جام حذفی در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار شد. با این حال روز گذشته نجفی مدیر کل امنیت استان خوزستان گفت که بازی در ورزشگاه غدیر برگزار نشد، چرا که وضعیت بدتر از این می‌شد. به دوستان‌مان گفتم که وقتی ناجا و برخی دستگاه‌ها توصیه‌ای کردند، باید رعایت توصیه امنیتی را بکنند.

وی تصریح کرد: باز هم تکرار می‌کنم هیچ گونه امنیت ورزشگاه‌ها برعهده فدراسیون و سازمان لیگ نیست و نمی‌توانند مسئولیت آن را برعهده بگیرند. وقتی بحث بلیت فروشی به شیوه استاندارد باشد و بدانیم چطور چند عدد بلیت فروخته شده و صندلی‌ها به چه صورتی است و مردم سر ساعت بیایند، بحث فرق خواهد کرد. در دنیا مردم سر ساعت به ورزشگاه می‌آیند. تماشاگران بدانند که بدون فروش بلیت الکترونیکی نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند، اصلا نمی‌آیند. دیگر اینطور نخواهد بود که جمع شوند و در نهایت نیروی انتظامی بگوید بروید داخل. این به مصلحت نیست و ورزشگاه‌ها باید دارای امکانات باشند.

* دولت باید دست از سر فوتبال بردارد

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: وظیفه فدراسیون نیست که خودش ورزشگاه‌ها را بسازد، تلاش فدراسیون تهیه کمپ تیم ملی است. هر چند اینجا هم اشکالاتی وجود دارد، اما در تلاش هستیم که حل کنیم. باشگاه نمی‌تواند کاری کند، چون درآمد کافی برای این موضوع ندارد. عدم درآمدشان مربوط به حقوق فوتبال است. حقوق فوتبال حق پخش تلویزیونی است که گرفته نمی‌شود. اگر گرفته نشود، از باشگاه‌ها نمی‌توان انتظار داشت که ورزشگاه‌ها را درست کنند. اعتقاد دارم دولت باید دست از سر فوتبال بردارد و اجازه دهد فوتبال عادی پیش برود، یعنی به گونه‌ای عمل شود که درباره پخش فوتبال صحبت کنند. اگر قرار است دخالتی صورت بگیرد، پولش را پرداخت کنند. بنابراین، امکان اینکه ورزشگاه را بسازیم یا تعمیر کنیم، برای فدراسیون فوتبال وجود ندارد و انجام نخواهد داد.

تاج با انتقاد از برخی صحبت‌ها افزود: بسیاری از فدراسیون‌ها پول یومیه خودشان را ندارند و اردوهای‌شان تعطیل شده، ولی چرا فقط به فوتبال پرداخته می‌شود؟ چون، اما برخی‌ها فوتبال را نردبانی برای خودشان می‌بینند. هر چقدر به انتخابات هم نزدیک می‌شویم، صحبت‌های آقایان بیشتر می‌شود. برخی نمایندگان مجلس خواهان مربی خارجی بودند و گفتند مربی داخلی نمی‌تواند به تیم ملی کمک کند، به این نظرشان احترام می‌گذاریم، اما هر جایی یک صحبتی شد درباره همه چیز. از دوستان رسانه‌ای مثل رسانه‌های دولت انتظار داریم که محل تشویش اذهان عمومی نباشند. کفایت به دستاورد است و دستاورد فدراسیون فوتبال به مراتب از نمایندگان دولتی بهتر بوده و با هیچ، بهترین افتخارات را کسب کرده است.

وی ادامه داد: تیم بزرگسال اول آسیاست. این‌ها رنکینگ است و چیزی نیست که خودمان درست کنیم. فوتسال ما برای چندمین بار اعلام شد که سوم جهان است. در فوتبال ساحلی نیز دوم هستیم. بانوان نیز همینطور. تیم جوانان نیز شرایط خوبی دارد و با آرژانتین و ارمنستان بازی کرده است. اظهارنظر‌هایی در برخی از رسانه‌ها صورت می‌گیرد و می‌خواهیم حداقل‌ها را رعایت کنند. نباید رسانه دولت محل اذهان تشویق عمومی و افترا باشد. این خیلی بد است. نمی‌دانم وزارت ورزش باید این‌ها را کنترل کند یا وزارت ارشاد. نمی‌دانم این‌ها اصلا هماهنگ یا جریان یافته هستند، اما انتظار دارم رسانه‌های متصل به دولت واقعیت‌ها را بگویند. خودشان محل سؤال هستند و آن وقت از ما سوال می‌پرسند!

تاج خاطرنشان کرد: در دنیا، همه صندلی‌ها را کنترل می‌کنند و فردی که با صندلی تطابق نداشته باشد را، جریمه می‌کنند. نیروی محترم انتظامی صراحتا اعلام کرد که مکانیزمی نداریم که اگر مردم جمع شوند، آن‌ها را برگردانیم و باز هم ورزشگاه را برای آن‌ها باز می‌کنیم. بنابراین، بهتر است تا زمانی که ضمانت کافی برای انجام بازی‌ها نباشد، مسابقات برگزار نشود. روز گذشته این موضوع را در شورای امنیت ملی اعلام کرده و گفتیم نظر فدراسیون فوتبال است. خوشبختانه متوجه شدم نیروی انتظامی دقیقا نامه مشابه فدراسیون فوتبال منعکس کرده و گفته نمی‌توانیم با این شرایط بازی‌ها را برگزار کنیم. ۵۵۰۰ مسابقه در طول سال برگزار می‌شود، اما باید نادرترین بازی‌ها را کنترل کرده و به بهترین شکل برگزار کرد. نباید راضی شویم که مردم برای لذت بازی، دچار تلخی‌ها شوند.

تاج خاطرنشان کرد: در دنیا، همه صندلی‌ها را کنترل می‌کنند و فردی که با شماره صندلی تطابق نداشته باشد را، جریمه می‌کنند. نیروی انتظامی صراحتا اعلام کرد که مکانیزمی نداریم که اگر مردم جمع شوند، آن‌ها را برگردانیم و باز هم ورزشگاه را برای آن‌ها باز می‌کنیم. بنابراین، بهتر است که تا زمانی که ضمانت کافی برای انجام بازی نباشد، برگزار نشود. روز گذشته این موضوع را در شورای امنیت ملی اعلام کرده و گفتیم نظر فدراسیون فوتبال است. خوشبختانه متوجه شدم نیروی انتظامی دقیقا نامه مشابه فدراسیون فوتبال منعکس کرده و گفته نمی‌توانیم با این شرایط بازی‌ها را برگزار کنیم. ۵۵۰۰ مسابقه در طول سال برگزار می‌شود، اما باید نادرترین بازی‌ها را کنترل و به بهترین شکل برگزار کرد. نباید راضی شویم که مردم برای لذت بازی، دچار تلخی‌ها شوند.

وی افزود: از نمایندگانی مثل قاضی‌زاده و امثال این‌ها که عضو شورای سیاست‌گذاری صداوسیما هستند، می‌خواهیم که برای حق پخش قدم بردارند. اینطوری مردم رأی بیشتری به آن‌ها می‌دهند و مردم می‌فهمند که حداقل قدمی برداشته است. اگر این مسئله حل شود، خیلی از مسائل دیگر حل خواهد شد.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه با اشاره به تیم ملی بزرگسالان تصریح کرد: خوشبختانه ویلموتس کارش را آغاز کرد. همه از جمله رسانه‌ها، فدراسیون فوتبال و بخش‌های مختلف برای انتخاب سرمربی تیم ملی کمک کردند. وحید هاشمیان را به عنوان کمک ایرانی در کادر فنی ویلموتس گذاشتیم. ۱۱، ۱۲ مربی خارجی را به دو مربی کاهش دادیم و قرار است نهایت به سه نفر افزایش یابد. از لحاظ مالی، وضعیت خوبی نیست و شما رسانه‌ها علتش را می‌دانید. از دولت می‌خواهم کمک کند. در ۶ ماه گذشته توسط صالحی امیری تنها پاداش ۲۰۰ میلیونی برای تیم فوتبال امید گرفته شد.

تاج افزود: مشکل دیگر ما ارز عادی است. همین الان برای تیم ملی در کره‌جنوبی و تیم جوانان در روسیه به سختی ارز تهیه کردیم. ارز عادی یعنی اینکه از سیستم بانکی به راحتی خریداری کنیم. یکی از درآمد‌های ما بحث اقتصادی است. در سطح شهر شما برندی را نمی‌بینید که تبلیغ شود، همه‌اش توصیه‌های فرهنگی است که گفته شده به خانواده‌ها کمک کنید! ما از نهاد‌هایی مثل AFC طلبکاریم و انتظارمان این است که دولت به ما کمک کند. حداقلش این است که اینجا به ما پول داده و خودشان از جایی که طلبکار هستیم، مطالبه کنند. این مسئله انتظار زیادی برای فوتبال نیست. کاری از دست‌مان برنیامده و همه تلاش‌مان را کرده‌ایم. بیش از سه جلسه با اینفانتینو برگزار کرده‌ام. ما ۵، ۶ میلیون دلار طلبکاریم که اگر وارد کشور شود چیزی نزدیک ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود و می‌توان خیلی از کار‌ها را انجام داد.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار