نتانیاهو در بن‌بست تشکیل کابینه
کد خبر: 956737
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040tF
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
رایزنی‌های شبانه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولت ائتلافی هم به نتیجه نرسید و اگر او تا فردا (چهارشنبه) نتواند به نتیجه‌ای دست پیدا کند یا باید از رئیس رژیم صهیونیستی بخواهد شخص دیگری را برای نخست‌وزیری و تشکیل کابینه معرفی کند یا اینکه با انحلال پارلمان (کنست) اعلام انتخابات مجدد نماید.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل یک شنبه شب هم آخرین تلاش‌هایش را برای تشکیل دولت ائتلافی انجام داد، ولی ظاهراً او نتوانسته با احزاب همسو به نتیجه‌ای برسد. در حال حاضر، نتانیاهو از حمایت احزابی برخوردار است که شمار کل کرسی‌های آن‌ها به ۶۰ می‌رسد، یعنی یک کرسی برای رسیدن به حد نِصاب قانونی کمتر است. نتانیاهو که به دنبال ایجاد ائتلافی از راستگرایان، راستگرا‌های افراطی و ارتدوکس‌های افراطی است با حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق و همچنین با اتحاد یهودیت توراتی بر سر لایحه خدمت وظیفه عمومی اختلاف نظر دارد. در حالی که حزب اسرائیل بیتنا به رهبری لیبرمن خواستار ممانعت از ورود ارتدوکس‌های افراطی به ارتش اسرائیل و «مشت آهنین» علیه گروه‌های مقاومت در نوار غزه است، حزب «راست متحد» خواستار تغییرات بیشتر در نظام قانونی رژیم صهیونیستی و حزب «کولانو» به رهبری «موشه کهلون» نیز درباره بودجه‌بندی و تخصیص منابع ملاحظاتی جدی دارد. البته اختلاف اصلی با حزب اسرائیل بیتنا است، جایی که لیبرمن گفته که حاضر به هیچ‌گونه مصالحه در این زمینه نیست و اگر خواسته او تأمین نشود، در کابینه شرکت نخواهد کرد و از تجدید انتخابات نیز بیمی ندارد. خدمت سربازی دوره‌ای است سه ساله و اجباری که اسرائیلی‌ها اعم از دختر یا پسر، بعد از پایان دبیرستان، باید آن را آغاز کنند. اما دو گروه کاملاً متفاوت از این قاعده مستثنی هستند؛ اعراب اسرائیلی یا همان فلسطینی‌تبار‌ها (به غیر از دروزی‌ها) و یهودیان حریدی (Ultra-Orthodox).
مجموعه این اختلافات باعث شده نتانیاهو تاکنون نتواند برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه برسد. او روز یک شنبه اعلام کرد که برای جلوگیری از برگزاری «انتخابات غیرضروری» مجدد برای آخرین بار تلاش خواهد کرد احزاب راستگرا، راستگرایان افراطی و ارتدوکس‌های افراطی را گردهم آورد، ولی اگر تا روز چهار شنبه موفق به این کار شود، می‌تواند از رووین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی بخواهد فرد دیگری را مأمور تشکیل کابینه کند؛ موضوعی که بعید به نظر می‌رسد. سناریوی محتمل‌تر، این است که بحران سیاسی کنونی، رژیم صهیونیستی را به سوی برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد سوق دهد. دیروز با ادامه بن‌بست کنست تاریخ دوازدهم شهریور را برای برگزاری انتخابات زودهنگام معین کرد. حزب لیکود روز دو شنبه لایحه ارائه شده از سوی «میکی زُهَر» نماینده پارلمانی خود مبنی بر انحلال کنستِ بیست‌ویکم و برگزاری انتخابات جدید در مدت زمانی کمتر از پنج ماه بعد از انتخابات قبلی را تأیید کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار