12آیتم موثر در روی آوردن به اعتیاد
کد خبر: 955699
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040cV
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
بررسی علل اعتیاد در رویداد "سینما جامعه"
اولین نشست تحلیل اجتماعی و اکران فیلم با عنوان (( سینما جامعه )) با اکران فیلم متری شیش و نیم با حضور محمد سجادزاده مدیر مرکز تخصصی خانواده و دکتر غلامرضا نیک راهان مشاوربرتر در حوزه خانواده و جمعی از علاقمندان صبح جمعه 27 اردیبهشت ماه در سینما فلسطین برگزار شد .

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان، در ابتدای این نشست سجادزاده به شکل گیری زمینه های اعتیاد در کانون خانواده اشاره کرده و گفت : دو موضوع روانشناختی در شکل گیری زمینه های اعتیاد در کانون خانواده  تاثیر گذار خواهند بود .

وی ادامه داد : نوع تعامل والدین با فرزندان در محیط خانواده و هم چنین نوع شخصیت و نحوه زندگی اجتماعی اعضا خانواده از موضوعاتی هستند که در روی آوردن فرزندان به معضل اعتیاد تاثیر گذار خواهند بود .

در ادامه این نشست نیز دکتر نیک راهان از علل روی آوردن افراد به ویژه جوانان به مصرف مواد مخدر سخن گفت .

این کارشناس و مشاور خانواده یادآور شد : همواره شکل گیری و مدیریت هیجانات مثبت در محیط خانواده از بروز خشونت جلوگیری می کند تا جایی که می توان گفت در خانواده هایی که میزان بروز هیجانات مثبت افراد در آن بالاتر است احتمال روی آوردن اعضاء به ویژه فرزندان به سمت اعتیاد کمتر خواهد بود .

وی با تاکید بر اینکه همواره ارائه راهکارهای آموزشی پیشگیرانه در موضوع اعتیاد از درمان این معضل آسان تر و کم هزینه تر خواهد بود گفت : در آموزش و پیشگیری از اعتیاد اتفاقات بهتری رقم خواهد خورد تا جایی که با یک برنامه آموزشی مناسب ، به هنگام و زمان بندی شده می توان آمار شیوع این معضل اجتماعی را تا حد زیادی پایین آورد .

نیک راهان تصریح کرد : عوامل اجتماعی نیز در پیشگیری از معضل اعتیاد بسیار موثر خواهند بود ، محیط خانواده و مدرسه و نوع شخصیت و نحوه رفتار همسالان و دوستان نزدیک نیز از عواملی هستند که می توانند در پرورش شخصیت فرد و روی آوردن او به سمت آسیب های اجتماعی موثر واقع شوند .

وی در ادامه به 12 آیتم موثر در روی آوردن فرزندان به اعتیاد اشاره کرده و گفت : اولین آیتم وجود فرد مصرف کننده مواد مخدر در محیط خانواده است ، هم چنین وجود مصرف کننده سیگار و قلیان در محیط خانواده نیز دومین عامل موثر و زمینه ساز در روی آوردن فرزندان به سمت اعتیاد خواهد بود .

نیک راهان تصریح کرد : افزایش آمار مصرف کنندگان قلیان در جامعه زنگ خطری بزرگ است که هر روز بلند تر از قبل به صدا در می آید اما متاسفانه خانواده ها نسبت به آن بی توجه هستند .

وی سبک  فرزند پروری را آیتم سوم ذکر کرده و گفت : آیا فرزند پروری در خانواده های ما همراه با احترام متقابل ، محبت ورزی ، استقلال و تعیین حدود آزادی های منطقی همراه است ؟ توجه به این نکات تا چه اندازه مورد توجه اعضاء خانواده های آسیب دیده  قرار گرفته است ؟

این مشاور خانواده بیان داشت : آیتم پنجم سبک زندگی و رفتاری مقتدرانه و محبت آمیز والدین خواهد بود . والدین در تعامل خود با فرزندان می بایست طوری رفتار کنند که فرزندان آنها را به عنوان سنگ صبور خود دانسته و مشکلات خود را پیش از هرکس دیگر با والدین خود مطرح کنند .

نیک راهان بروز افسردگی های مستمر و فقدان شادی در محیط خانواده را دو آیتم بعدی دانست و گفت : محیط خانواده می بایست سرشار از شور ، نشاط و شادمانی باشد تا جایی که در زمینه های بروز افسردگی در افراد به حداقل برسد ، افسردگی بیش از حد احتمال روی آوردن به مصرف مواد مخدر را تا حد زیادی افزایش خواهد داد .

این مشاور خانواده ادامه داد : شکل گیری دغدغه های ذهنی و فکری نسبت به مصرف مواد ، دوستان ناباب و اختلالات رفتاری در افراد  نیز از آیتم های دیگر خواهند بود .

وی گفت : آسیب پذیری نسبت به هیجانات منفی و سوء استفاده از فرزندان در دوران کودکی نیز دو آیتم دیگری خواهند بود که می توان به آنها اشاره کرد .

در پایان این رویداد حاضران به نظاره فیلم متری شیش و نیم آخرین ساخته سعید روستایی نشستند .

شایان ذکر است این نشست ها ادامه دار بوده و فیلم های سینمای اجتماعی و در حال اکران به صورت مستمردر جلسات بعدی مورد نقد و تحلیل قرار خواهند گرفت .

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار