بلاتکلیفی دانشجو معلمان ادامه دارد
کد خبر: 954994
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040R8
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۰
دانشگاه فرهنگیان ۴ سال است که وعده بی‌سرانجام حل مشکل دانشجویانش را می‌دهد
بیکاری و ناامیدی تعداد زیادی از دانشجویانی که به عشق معلم شدن به دانشگاه آمده‌اند، هنوز در دست بررسی مسئولان است و امسال هم کسی به آن‌ها روز معلم را تبریک نگفت.
دلارام عبدزاده
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: بیکاری و ناامیدی تعداد زیادی از دانشجویانی که به عشق معلم شدن به دانشگاه آمده‌اند، هنوز در دست بررسی مسئولان است و امسال هم کسی به آن‌ها روز معلم را تبریک نگفت.
درحالی که برخی رتبه‌اولی‌های سال ۹۴_۹۳ به عشق معلم شدن پا به دانشگاه فرهنگیان گذاشتند، اما بدعهدی برخی مسئولان موجب شد تا دانشجویان این ورودی که بعضاً از نخبگان نیز بودند، ناامید و بلاتکلیف بمانند.
 
حکم استخدام چه می‌گوید؟

داستان از جایی شروع شد که وزارت آموزش و پرورش بر اساس ماده ۲۸ اقدام به برگزاری آزمون استخدامی معلمان از بین فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف با گستره‌ای حدود ۲۰۰ هزار نفر برای آموزش و پرورش کرد. این اقدام وزارت آموزش و پرورش در حالی رخ داد که طبق احکام استخدام دانشجو معلمان، بیشترین جذب معلم باید از طریق دانشگاه فرهنگیان صورت بگیرد.
از میان ۲۰۰ هزار شرکت‌کننده‌ای که آموزش و پرورش قول استخدام ۱۰ هزار نفر از آن‌ها را داده بود، ۴ هزار نفر به مرحله پذیرش و شرکت در دوره‌های آموزشی راه یافتند و بالای ۴ هزار دانشجوی معلم ورودی ۹۴_۹۳ دانشگاه فرهنگیان بلاتکلیف ماندند و خبری از استخدام آن‌ها نشد.

درخواست از سخنگوی دولت

این اقدام وزارت آموزش و پرورش که هم به بی‌کیفیت شدن نظام آموزشی کشور دامن زد و هم بدعهدی این وزارتخانه را به دانشجو معلمان نشان داد، موجب واکنش بسیاری از اساتید دانشگاه فرهنگیان و همچنین دانشجویان این دانشگاه شد تا جایی که دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به طرح درخواست لغو تعهد دانشجو معلمان نامه‌ای به سخنگوی دولت نوشتند و خواستار رسیدگی به استخدام این دانشجو معلمان شدند.

دانشجویان به هیچ وجه نگران نباشند

نعمت‌الله موسی‌پور، معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۴، در توضیح وضعیت استخدام ورودی‌های سال ۹۳ دانشگاه فرهنگیان گفت: «بحث تعهد خدمت هنوز حل نشده و در دست پیگیری وزارت آموزش و پرورش است.»
وی ادامه داد: «وزارت آموزش و پرورش به دنبال کسب مجوز‌های مربوط از سازمان برنامه و بودجه است، ولی تا کنون نتیجه مورد نظر به دست نیامده تا برای همه دانشجویان مجوز استخدامی بگیرد و تعهد دبیری حاصل شود.»
معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه تلاش‌ها در حال انجام است و ممکن است زمان ببرد، می‌گوید: «دانشجویان به هیچ وجه نگران نباشند چراکه وزارت آموزش و پرورش آن‌ها را نیاز داشته و بر اساس نیاز گزینش و پذیرش کرده است، در نتیجه تمام تلاشش را برای رفع مشکل استخدام آن‌ها خواهد کرد.»

اقدامی قاطع صورت نگرفته است

موسی‌پور در ادامه می‌افزاید‌: «در ردیف‌های استخدامی بر اساس شرایط وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه مشکلاتی به وجود آمده که قابل رفع است و البته زمان‌بر. دانشجویان کمی صبر و حوصله داشته باشند؛ چراکه تصور ما بر این است که این مشکلات حل خواهد شد و مجوز برای تعهد دبیری بالاخره کسب می‌شود.».
اما اکنون با گذشت چهار سال از صحبت‌های معاون آموزشی این دانشگاه، دکتر خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان پیرامون این موضوع با رسانه‌ها به گفت‌وگو نشستند و احوال احکام دانشجو معلمان استخدامی سال ۹۵- ۹۴ را شرح دادند و مشخص شد که هنوز هم اقدامی قاطع صورت نگرفته است.
خنیفر در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو پیرامون سرانجام احکام استخدامی دانشجو معلمان ورودی ۹۴- ۹۳ گفت: «این موضوع هنوز در دست بررسی است و تا خرداد امسال به سرانجام می‌رسد.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه امیدوار است تا خرداد این مشکلات حل شود، گفت: «ما تابع قوانین و مقررات بالادستی هستیم و نمی‌توانیم قول صددرصد بدهیم، اما همه تلاشمان بر این است که تا خرداد امسال مشکلات این دانشجویان را حل کنیم و شرایط استخدام آنان را فراهم آوریم.»
اینطور که پیداست بیکاری و ناامیدی تعداد زیادی از دانشجویانی که به عشق معلم شدن به دانشگاه آمده‌اند، هنوز در دست بررسی مسئولان است و چهار سال به طول انجامیده است. هنوز هم مشخص نیست که این پایان ناامیدی دانشجو معلمان باشد یا نه و امسال هم کسی به آن‌ها روز معلم را تبریک نمی‌گوید!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار