تحولي عظيم در اقتصاد ايران با الگوي نوين مشاغل خانگي
کد خبر: 954840
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040Oe
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
خراسان جنوبي به عنوان يکي از 9 استان پايلوت در مشاغل خانگي
مشاغل خانگی کاری است که به وسیلة اعضای خانواده در محیط خانه صورت گیرد و مزاحمتی برای همسایگان ایجاد ننماید. در محیط خانه فقط تولید کالا انجام می شود و عرضه، فروش و بازاریابی آن به خارج از محیط مسکونی انتقال می یابد...
حوريه ملکي

  

حوريه ملکي

  

مشاغل خانگی کاری است که به وسیلة اعضای خانواده در محیط خانه صورت گیرد و مزاحمتی برای همسایگان ایجاد ننماید. در محیط خانه فقط تولید کالا انجام می شود و عرضه، فروش و بازاریابی آن به خارج از محیط مسکونی انتقال می یابد.برخی از مزایای مشاغل خانگی عبارتند از: پایین بودن هزینه راه اندازی،پایین بودن میزان ریسک سرمایه گذاری، حذف هزینه ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده، امکان کارکردن به صورت پاره وقت، آزادی و استقلال عمل ، ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، انعطاف پذیری کار، توسعه فرهنگ کار در خانواده. اما در کنار فواید مشاغل خانگی،کارآفرینان و صاحبان مشاغل خانگی با مشکلاتی هم مواجهند که بايد حتما مورد بررسي قرار بگيرند.

 

***

 

امروزه مشاغل خانگي را جزو مشاغلي به شمار مي آيند که با توجه به اينکه مي توانند کمک خوبي براي درآمدزايي خانواده باشند، اما کمتر مورد توجه و حمايت قرار مي گيرند. مشاغلي که حتي در نظر داشت . الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی به افراد کمک می‌کند در ابتدای کار به بنگاه‌های بالادستی و افراد پشتیبان حقیقی و حقوقی که توان انجام کار را دارند، متصل شوند تا بتوانند کار را آغاز کرده، درآمدزایی داشته باشند و به درآمد پایدار دست یابند.

 

* تحول اقتصاد دنيا با مشاغل خانگي

 

شاید آنچه در دیدگاه عموم مردم نسبت به مشاغل خانگی وجود داشته باشد دیدگاه اداره یک زندگی به صورت خودکفا باشد. و حداکثر ارزش این مشاغل را در تولیدات خانگی که نیازهای خانواده و اقوام و آشنایان را برطرف کند، قلمداد کنند اما واقع امر کمک شایان تولیدات خانگی به توسعه اقتصاد کشور است . «هر خانه، کارخانه و هر کارخانه، خانه است» شعار ملی تایوانی ها بود و آنها با همین شعار توانستند جهش اقتصادی خود را با گسترش و حمایت کارهای خانگی تجربه کنند. کشور سوئیس که برترین تولید کننده ساعت در جهان است، بخش عمده فعالیت خود را در این زمینه یعنی تولید ساعت از طریق کارگاه های خانگی انجام می دهد، توجه به مشاغل خانگی به همین چند کشور محدود نمی شود و سهم این فعالیت ها در کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه قابل توجه است. ایتالیا از دو دهه قبل برای گسترش مشاغل خانگی اقدام کرد، نتیجه فوق العاده بود، نرخ بیکاری که بالاتر از ۲۲درصد بود با سیاست های حمایتی در این بخش به ۱۲درصد کاهش یافت.

اما در ايران هم چنديست که بر روي مشاغل خانگي تمرکز شده و حالا در استانهاي مختلف کارهايي در اين باره صورت مي گيرد.

به عنوان مثال توجه به رشته‌های شغلی متناسب با شرایط جوی منطقه خراسان جنوبی توانسته بسیاری از مشکلات ناشی از کمبود شغل و بیکاری را برطرف و اشتغال و درآمد پایدار را برای علاقمندان ایجاد کند.

در همين رابطه رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از نقاط قوت خراسان جنوبی را توجه ویژه به فعالیت‌های پشتیبانی و شبکه‌ای دانسته و مي گويد: جهاددانشگاهی و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی سعی کردند از هدایت تسهیلات به سمت فعالیت‌های انفرادی که کمتر می‌تواند پایداری داشته باشد، جلوگیری کنند و فعالیت‌های شبکه‌ای را که فرآیند کار در آن دیده می‌شود، توسعه دهند.

مهناز امامدادی با اشاره به شعار سال 98، بیان مي کند: ماهیت مشاغل خانگی و این طرح کاملا در راستای بحث رونق تولید و اقتصاد مقاومتی است و قطعا اجرای دقیق آن می‌تواند به رونق تولید و اقتصاد مناطق کمک کند.

وي يادآور مي شود: توجه به رشته‌های شغلی متناسب با شرایط جوی این منطقه می‌تواند بسیاری از مشکلات ناشی از کمبود شغل و بیکاری را برطرف و اشتغال پایدار و درآمد خوب را برای علاقمندان ایجاد کند. این طرح می‌تواند مشکلات مناطق به ویژه نواحی مرزی و دورافتاده را که به لحاظ کشاورزی و دامپروری با مشکلاتی مواجه هستند، تا حدودی برطرف کند.

 

* خراسان جنوبي پايلوت مشاغل خانگي

 

تا همين چند سال پيش، تمرکز مشاغل خانگی در کشور چين بر روي  کفش های چرمی بود، اما اين کشور توانسته است بسیاری از محصولاتی را که نتیجه همین مشاغل خانگی است آن چنان وارد بازار مصرف کشور ما کند که تقریبا کالای غیرچینی در بازار نمی بینیم. این کشور ۳۱درصد محصولات خود را در حوزه کسب و کار خانگی طراحی و تولید می کند. در کشور ما نیز عمر مشاغل خانگی بسیار طولانی است. وقتی نیاکان ما اولین فرش ها را بافتند، اولین کوزه های سفالی را ساختند و اولین لباس ها را تولید کردند و برای انجام این کارها تفاوتی بین زنان و مردان قائل نشدند، پایه صنایع کوچک و کسب و کارهای خانگی گذاشته شد.تولید کنندگان و صنعتگران ایرانی بدانند اگر مردم چه به صورت شاغل خانگی حقیقی و چه حقوقی به صورت شرکت تعاونی وارد اقتصاد شوند اقتصاد ملی شکوفا و به معنای واقعی کلمه مقاومتی می شود.چه اشکال دارد در کارگاه منزلی طراحی و تولید برخی از قطعات خودرو انجام شود. بسته بندی انجام شود و ما عملا شاهد باشیم زنجیره تامین کالای ملی در منازل کامل می شود! وقتی چنین رخدادی باشد می توانیم محکم و قوی بگوییم: اقتصاد ما مقاومتی است.

در ايران وفقط در سال گذشته حدود 20 میلیارد تومان برای تسهیلات مشاغل خانگی به خراسان جنوبی اختصاص داده شد که دستگاه‌های تخصصی و بانک‌ها در این استان در مقایسه با بسیاری از مناطق همکاری خوبی داشتند.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه با اعطای تسهیلات در ابتدای شروع کار مخالف هستیم، مي گويد: نکته قابل توجه در این طرح کاهش وابستگی به تسهیلات است چراکه این امر کمک می‌کند افراد با همت خود کار را انجام دهند و وام و تسهیلات زمانی در اختیار این افراد قرار می‌گیرد که به حدی از توسعه در فعالیت خود رسیده باشند و برای بزرگ‌تر کردن کار این تسهیلات را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در بحث الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، خراسان جنوبی به عنوان یکی از استان‌های پایلوت انتخاب شد، مي افزايد: این طرح در قالب قراردادی در مهر ماه سال 96 بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی به امضا رسید و خراسان جنوبی به عنوان یکی از 9 استان پایلوت انتخاب شد.

امامدادی ادامه مي دهد: قطعا با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه، مشاغل خانگی، صنایع دستی و رشته‌هایی که وابستگی کمتری به بخش کشاورزی دارد، ظرفیت‌های بی شماری دارد و باید به آن پرداخته شود.

وی مي گويد: این مشاغل  می‌تواند موفقیت بسیاری را برای افراد دارای مهارت به ویژه زنان ایجاد کند و این افراد می‌توانند با حداقل سرمایه فعالیت‌های بسیاری داشته باشند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار