در دو روز نخست نمایشگاه کتاب چقدر فروش رفت؟
کد خبر: 952730
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zqc
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
سخنگوی نمایشگاه کتاب از فروش ۱۳۰ میلیارد تومانی کتاب در دو روز نخست نمایشگاه خبر داد
سرویس فرهنگ و هنر جوان آ‌نلاین: نشست خبری سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور ایوب دهقان کار رئیس شورای نظارت و ارزشیابی نمایشگاه برگزار شد.
دهقانکار در این مراسم در سخنانی گفت: در دو روز نخست نمایشگاه فروش بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: تعداد تراکنش‌های امسال تا پایان روز دوم بالغ بر ۲۵۰ هزار تراکنش بوده که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است، این آماری است که از طریق تراکنش‌ها به دست ما رسیده است. قطعاً خرید و فروش نقدی هم وجود دارد که نمی‌توان آمار دقیق آن را به دست آورد.

وی تصریح کرد: ما خوشحالیم که فروش نسبت به سال گذشته کاهش نیافته است، با توجه به افزایش قیمت کتاب این موضوع خوشحال کننده است، همچنین در روز نخست این نمایشگاه با قطعی ناخواسته اینترنت مواجه بودیم برخی دستگاه‌ها فروش نمایشگاه کار نکرده است، که این فروش را کاهش داده است. البته خوشبختانه امروز گزارشی مبنی بر اختلال در قطعی به دست نیامده است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: امسال تا دو روز نخست، نمایشگاه ۲۵ هزار تراکنش از طریق کارت ملی هوشمند ثبت شده است که این آمار در سال گذشته مقرون به سابقه نبوده است. همچنین استفاده از فن آوری گوشی هوشمند مورد توجه بوده است در دو روز نخست، هزار مورد تراکنش از طریق اپلیکیشن خرید کتاب سیستم یا سیستم nfc انجام شده است.

دهقانکار در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه آیا آماری از تخلفات در دو روز گذشته وجود دارد یا خیر؟ گفت:سیاست ما امسال این است که دوستان نقش نظارتی و شورای حل اختلاف داشته باشند و اگر موردی مشاهده شود در درجه اول به واسطه کمیته‌ها مسئله را حل خواهیم کرد که تا الان انجام شده است.

اگر از طریق کمیته‌های مربوطه و بخش‌های مرتبط نتوانستیم مسئله را حل و فصل کنیم و مصداق بارز تخلف وجود داشته باشد پرونده به هیئت رسیدگی به تخلفات ارجاع می‌شود که این هیئت فردا نخستین جلسه خود را برگزار خواهد کرد و اگر موردی از تخلف مشاهده شده باشد فردا در جلسه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه را اعلام می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر تصمیم مبنی بر قطع شدن سیستم فروش متمرکز و مشکلاتی که در بخش بین‌الملل به وجود آمده است، گفت: اینگنه نیست که این سیستم پیش از این تست نشده باشد. ما در چند نمایشگاه استانی آن را به صورت پایلوت اجرا کردیم، حتی قبل از نمایشگاه کتاب تهران این سیستم را با سامانه ریست کردیم که مشکلی نبود. اکنون نیز این سامانه کار می‌کند و مشکلی ندارد، اما طبیعی است در نمایشگاه کتاب تهران مسائل فنی بیشتر رخ می‌دهد.
وی گفت: با این وجود ما تیمی را از تکنسین‌های فناوری اطلاعات و آی تی در نمایشگاه مستقر کردیم، که در کنار غرفه‌داران حضور دائم داشته باشند، تا اگر مشکلی ایجاد شد، اقدام کرده و رفع مشکل کنند. علاوه بر این ما تمهیدات لازم را دیده‌ایم و قابلیت سوئیچ کردن این سیستم به سیستم قبلی وجود دارد، هر لحظه که این اختلال در عملکرد سامانه به وجود آمد، این آمادگی را داریم که سیستم را به سیستم قبلی بازگردانیم. امروز بده با رئیس نظارت بر فعالیت‌های اجرایی نمایشگاه کتاب تهران صحبت می‌کردم، هیچ گزارشی مبنی بر اینکه عملکرد سامانه با اختلال مواجه باشد وجود ندارد.

وی با اشاره به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۳۸۵۱ گفت: این سامانه پیامکی آماده دریافت انتقادات است. تاکنون بالغ بر ۱۱ هزار هزار پیامک ثبت شده است که در حال رسیدگی است.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر چرایی مهر کردن کردن کتاب‌ها در بخش بین‌الملل گفت: امروز قرار شده است چند روش را به جای مهر کردن پیش‌بینی کنیم، که دوستان در حال بررسی موضوع هستند. ما سال گذشته حدود ۵۰۰ هزار یورو مابه‌التفاوت به ناشران پرداخت کردیم، برخی خرده می‌گرفتند که ارشاد ۵۰۰ هزار یورو را بدون ضابطه به ناشران داده است، در حالی که ما کارگروهی تشکیل داده بودیم که سخت گیرانه موضوع را بررسی می‌کرد، امسال نیز با توجه به شرایط ارز، ما وظیفه داریم تا کنترل دقیقی داشته باشیم تا برخی از ناشران سوئ استفاده نکنند.

وی افزود: تصمیم دکتر صالحی بر این بوده است که بخشی از یارانه نشر خرج خرید کتاب خارجی شود ما این مهر‌ها را می‌زنیم که محکم کاری کرده باشیم.
منبع: تسنيم
برچسب ها: نمایشگاه کتاب
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار