مهندسی انرژی ایران اول در منطقه، هفتم در جهان
کد خبر: 949707
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003z3r
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴
«مدیریت و استخراج انرژی» در ایران با تلفیقی از رشته‌های مهندسی برق و مکانیک زبانزد محافل علمی و صنعتی جهان شده است
براساس پایگاه معتبر رتبه‌بندی سایمگو (SCIMGO RANKING) کشورمان موفق به کسب رتبه نخست خاورمیانه و رتبه هفتم جهان در حوزه مهندسی انرژی شده است. این مقام از این جهت بسیار معتبر است که در حوزه علم‌سنجی، پایگاه اطلاعاتی سایمگو یک مرجع مهم به شمار می‌رود.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: پایگاه اطلاعاتی سایمگو در سال ۲۰۰۸ تأسیس و با همکاری چندین مؤسسه اروپایی و دانشگاه گرانادا در اسپانیا شکل گرفته است. به دلیل اینکه سایمگو خدمات خود را رایگان در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد بسیار محبوب محققان است. سایمگو هم‌اکنون امکان بررسی وضعیت علمی کشور‌ها و نشریات را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

استناد از معتبرترین نشریات علمی
نظام رتبه‌بندی سایمگو شاخصی به نام SJR دارد که فقط تعداد استنادات به مدارک یک مجله را محاسبه نمی‌کند؛ بلکه رتبه مجله‌ای را که مقالات استناد دهنده در آن به چاپ رسیده‌اند نیز در نظر می‌گیرد. در واقع استناد از مجلات معتبرتر و با کیفیت‌تر، رتبه یک کشور را ارتقا می‌دهد.
پایگاه اطلاعاتی سایمگو اطلاعات خود را از اسکوپوس (نشریات الزویر) می‌گیرد و به نوعی می‌توان گفت که برخی از اطلاعات اسکوپوس را به رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهد. همچنین سایمگو به طور روزانه آپدیت می‌شود که این امر یکی از نقاط قوت آن است.

رتبه‌های بعدی در خاورمیانه
رتبه‌بندی این مؤسسه نشان می‌دهد که ایران با نشر ۲۰۰۶ مقاله در حوزه مهندسی انرژی و با کسب استناد هزار و ۶۰۰ مقام نخست را بین کشور‌های خاورمیانه از آن خود کرده است. بعد از کشورمان، ترکیه با انتشار ۷۷۵ مقاله و شاخص استناد ۵۰۰ در رده دوم قرار گرفته است.
مقام سوم توسعه مهندسی انرژی در این رتبه‌بندی به عربستان سعودی با تعداد ۵۲۲ مقاله و شاخص استناد ۵۰۹ تعلق گرفته است. رتبه‌های بعدی هم به ترتیب شامل مصر، امارات‌متحده‌عربی، رژیم‌صهیونیستی و بحرین است که نسبت به دیگر کشور‌ها شاخص استناد و انتشار بالاتری داشته‌اند.
مهندسی سیستم‌های انرژی، مجموعه‌ای از ترکیب برخی از مهارت‌های مهندسی برق و مکانیک برای طراحی، توسعه، مدیریت و بهره‌برداری از سیستم‌های استخراج، انتقال، توزیع و مصرف انرژی است.

پایه‌ریزی از شریف
نخستین‌بار در سال ۱۳۷۶ ضرورت راه‌اندازی رشته مهندسی انرژی در شورای تحصیلات تکمیلی و در شورای دانشگاه صنعتی شریف تصویب و مجوز آن در سال ۱۳۷۸ از وزارت علوم دریافت شد.
پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد، مهندسی سیستم‌های انرژی در دانشگاه صنعتی شریف از مهر سال ۱۳۷۸ آغاز شد و از سال ۱۳۸۱ هم دانشگاه شریف اقدام به جذب دانشجویان دکتری در دانشکده مهندسی مکانیک کرد. دانشگاه تهران هم با توجه به نیاز روزافزون کشور به مهندسین این رشته و همچنین اهمیت و جایگاه بالای این رشته در جهان، در سال ۱۳۸۷ شروع به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در سه گرایش تکنولوژی، سیستم‌های انرژی و محیط‌زیست کرد.

چین، صدرنشین جهانی
طبق آخرین رتبه‌بندی پایگاه سایمگو که براساس داده‌های سال ۲۰۱۷ انجام شده با بررسی ۱۵۳ کشور جهان در رشته مهندسی انرژی، ایران در رده هفتم دنیا قرار گرفته است. در رده‌بندی برترین کشور‌های دنیا در حوزه مهندسی انرژی، چین با ۱۸ هزار و ۳۰۵ مقاله و استناد ۱۰ هزار و ۱۰۲ و شاخص اچ‌ایندکس ۱۷۶ در مقام نخست قرار گرفته است. بعد از چین، ایالات‌متحده‌امریکا با ۱۰ هزار و ۳۶۷ مقاله، استناد ۱۰ هزار و ۸۷ و شاخص اچ‌ایندکس ۲۷۸ در رده دوم جهان ایستاد. هندوستان هم با ۴ هزار و ۲۲۱ مقاله، استناد هزار و ۵۰۸ و شاخص اچ‌ایندکس ۱۴۱ به‌عنوان سومین کشور برتر شناخته شده است.

هر سال بهتر از پارسال
در رده‌های بعدی هم انگلستان، ژاپن و آلمان از چهارم تا ششم قرار گرفته‌اند. در همین رتبه‌بندی، ایران با انتشار ۲ هزار و ۶ مقاله رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است. در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ ایران در رده نهم جهان در حوزه مهندسی انرژی قرار گرفته بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ دو پله صعود نشان می‌دهد.

ایران، مدافع عنوان قهرمانی
جالب اینکه طبق آمار یک‌سال قبل هم یعنی سال ۲۰۱۶، کشورمان با هزار و ۷۰۹ مقاله منتشر شده و شاخص استناد ۶ هزار و ۵۲۸ در رتبه نخست خاورمیانه قرار گرفته بود. در واقع ایران با این رتبه در حوزه مهندسی انرژی مدافع عنوان قهرمانی بود. در رده‌بندی سال ۲۰۱۶ هم ترکیه با ۶۹۶ مقاله، عربستان با ۵۴۴، مصر با ۴۳۶ و رژیم‌صهیونیستی هم با ۳۹۰ مقاله به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. آمار سال قبل از آن یعنی سال ۲۰۱۵ هم به همین ترتیب است.
با این تفاوت که عربستان سعودی با یک پله بالاتر نسبت به ترکیه در مقام دوم منطقه حضور و ایران همچنان با اقتدار و با ارائه هزار و ۳۸۹ مقاله در رده نخست قرار داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار