بهره‌برداری از ۴۵۰ پروژه اشتغالزایی برکت در هرمز
کد خبر: 949688
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003z3Y
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۷
بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در طول یک‌سال گذشته با تمرکز بر مقوله اقتصاد مقاومتی و مردمی اقدام به توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره هرمز کرده است.
حوريه ملكی
سرويس ايران جوان آنلاين: بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در طول یک‌سال گذشته با تمرکز بر مقوله اقتصاد مقاومتی و مردمی اقدام به توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره هرمز کرده است. این بنیاد در ادامه نهضت ایجاد اشتغال در مناطق محروم تا به امروز ۴۵۰ طرح اشتغالزایی، عمرانی و زیربنایی را در قالب مدل‌های اقتصادی «سحاب» و «آسمان» به شکل مستقیم در جزیره هرمز به بهره‌برداری رسانده و حالا اولین هتل جزیره هم به ارائه خدمت مشغول شده است.

اوایل امسال بود که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از طریق بنیاد برکت با تهیه سند محرومیت‌زدایی و پیشرفت و آبادانی همه‌جانبه جزیره هرمز، به‌طور جدی توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این جزیره را با تمرکز بر اقتصاد مردمی و مسئولیت‌پذیری و مشارکت مردم بومی منطقه در دستور کار قرار داد. دهکده صنایع دستی برکت جزیره هرمز از جمله این پروژه‌هاست که به همت خود مردم منطقه و به ویژه زنان با هدایت، راهبری و حمایت بنیاد برکت و با توجه به الگو‌های توانمندسازی و اشتغالزایی این بنیاد به بهره‌برداری رسیده و در حال فعالیت است. ۱۷ گروه ۱۵ نفره از بانوان هرمزی با توجه به ظرفیت‌های بالای جزیره در حوزه تولید صنایع دستی با حمایت بنیاد برکت شکل گرفته، فعال شده و آموزش دیده‌اند و در حال فعالیت در این بخش هستند. محصولات تولید شده در دهکده صنایع دستی برکت جزیره هرمز می‌تواند جایگزین بسیاری از کالا‌هایی شود که از جنوب شرق آسیا وارد کشور می‌شود. این محصولات که حاصل دست‌رنج و هنر زنان هرمزی است حتی قابلیت صادرشدن به سایر کشور‌ها را نیز دارد. بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) رساندن این محصولات به بازار‌های هدف را در دستور کار دارد. این بنیاد در چند ماه گذشته بیش از ۱۵۰۰ نفرساعت آموزش برای توانمندسازی و ترغیب و تشویق مردم هرمز به فعالیت و مشارکت در فعالیت‌های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی داشته است.

جزیره هرمز، هر روز زیباتر از دیروز

بعد از ورود بنیاد برکت به جزیره هرمز، توسعه صنعت گردشگری و بوم‌گردی نیز با توجه به جذابیت‌های طبیعی این جزیره مورد توجه ویژه قرار گرفت و در همین راستا، اولین هتل جزیره در جریان سفر وزیر کشور، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت مورد بهره‌برداری رسمی قرار گرفت. این هتل توسط بخش خصوصی و با تسهیلات ۲۲ میلیارد ریالی بنیاد برکت ساخته شده است. بنیاد برکت هم‌چنین در ادامه نهضت ایجاد اشتغال در مناطق محروم تا به امروز ۴۵۰ طرح اشتغالزایی را در قالب مدل‌های اقتصادی «سحاب» و «آسمان» به شکل مستقیم در جزیره هرمز به بهره‌برداری رسانده است. تعداد شاغلان در این طرح‌ها علاوه بر کسانی است که در طرح‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت مشغول به فعالیت هستند. در حال حاضر معضل بیکاری در جزیره هرمز به‌طور اساسی ریشه‌کن شده و می‌توان گفت که این جزیره به نیروی کار غیربومی نیاز دارد. بنیاد برکت این طرح‌های اشتغالزایی را با دو رویکرد شناسایی زمینه‌های ایجاد اشتغال و فعال کردن مردم منطقه در جزیره هرمز به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد. هم‌چنین تا به امروز ۲۵۰ نفر در زمینه حمل و نقل مسافران در این جزیره مشغول به کار شده‌اند. به‌سازی بافت‌های فرسوده، احداث نوار ساحلی، تعویض لوله‌های انتقال آب، تأمین روشنایی، خانه‌های گردشگری و بوم‌گردی و رینگ دور جزیره از جمله اقدامات و فعالیت‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در هرمز است. هم‌چنین با توجه به تأکیدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر حفظ محیط‌زیست و با عنایت به تعداد زیاد گردشگران، جمع‌آوری و تفکیک زباله‌ها و پسماند‌های جزیره هرمز در حال انجام است. از سوی دیگر، به‌سازی نوار ساحلی جزیره به پایان رسیده و احداث رینگ دور جزیره که برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری گردشگران تدارک دیده شده نیز، تا پایان اردیبهشت سال ۹۸ مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. بنیاد برکت هم‌چنین برای انتقال مصالح به جزیره هرمز جهت کار‌های عمرانی و زیرساختی اقدام به اجاره یک فروند شناور لندینگ کرافت کرده که در تسریع فعالیت‌ها بسیار مؤثر بوده است. با فعالیت‌های یک‌ساله و هزینه‌کرد بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال توسط بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در جزیره هرمز و مشارکت و همت مردم منطقه برای ساختن آینده‌ای بهتر و فردایی روشن، چهره این جزیره قابل قیاس با سال گذشته نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار