عمق استراتژیک ایران بعد از انقلاب تا مدیترانه گسترش یافت
کد خبر: 927700
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tKu
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۶
در سلسله نشست‌های شنبه‌های انقلاب که با تشریح دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی ۴۰ ساله گذشته برگزار می‌شود، روز گذشته اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران با حضور مسئولان ارشد دفاعی مورد واکاوی و بازخوانی قرار گرفت.
در سلسله نشست‌های شنبه‌های انقلاب که با تشریح دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی ۴۰ ساله گذشته برگزار می‌شود، روز گذشته اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران با حضور مسئولان ارشد دفاعی مورد واکاوی و بازخوانی قرار گرفت.
به گزارش مهر، در این نشست که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، سردار سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، طی سخنانی اظهار داشت: رژیم منحوس پهلوی پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ به طور کامل در ابعاد سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی، اقتصادی و فرهنگی، وابسته به امریکا شد. وی ادامه داد: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) از حکومتی وابسته، به حکومتی مستقل تبدیل شد. ایران امروز به قدرتی منطقه‌ای تبدیل شده است. رحیم صفوی تصریح کرد: امروز قدرت نفوذ ایران از دریای خزر و خلیج فارس تا دریای مدیترانه گسترش پیدا کرده است؛ ما دیگر تابع سیاست‌های بیگانگان و اجانب نیستیم. وی افزود: عمق دفاع استراتژیک ایران به مناطق پیرامونی گسترش پیدا کرده است. ارتش ایران، ارتشی مستقل شده است و در کنار ارتش، از آنجایی که حضرت امام، امریکا را ظرفیت تهدید می‌دید، یک نیروی انقلابی به نام سپاه را به وجود آورد و در حقیقت دو نیروی نظامی در کشور تشکیل شد. دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: سپاه و ارتش در هشت سال دفاع مقدس، توانستند در برابر تنها ائتلاف دوران جنگ سرد که متشکل از امریکا، شوروی، کشور‌های اروپایی و عربی و حتی آفریقایی بود، به پیروزی بزرگی که حافظ استقلال و تمامیت ارضی ایران بود، دست پیدا کنند و مکتب مقاومت را به وجود آورند؛ نه تنها توانستند از ایران حفاظت کنند، بلکه این مکتب به مناطق پیرامونی سرایت کرد. رحیم صفوی ادامه داد: جمهوری اسلامی امروز به عنوان یک وزن ژئوپولیتیکی برتر، به عنوان الگویی از حکومت مردم‌سالاری دینی به سر می‌برد.
کمک امنیتی ایران به ۳۰ کشور دنیا
معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه به ۳۰ کشور دنیا در موضوع امنیت منطقه کمک کرده‌ایم، گفت: ما مجاز هستیم در هر جای دنیا که نام آب‌های بین‌المللی را دارد، طبق قوانین حضور پیدا کنیم.
امیر دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش هم طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: ما در دوران دفاع مقدس، توان ساخت قطعه را هم نداشتیم و خودکفایی را با ساخت قطعات آغاز کردیم. وی افزود: در سال ۷۶ فرمانده کل قوا به بندر عباس آمدند و در بازدیدشان فرمودند که نیروی دریایی برای حمل موشک، ناوشکن بسازد. امیر سیاری ادامه داد: کشور همسایه شمالی، سال بعد از آن ما را به رزمایش مشترک دعوت کرد، رهبر انقلاب فرمودند که همسایه شمالی می‌داند که ما تجهیزات لازم را نداریم و با این پیشنهاد می‌خواهد ما را تحقیر کند؛ بنابراین شما هم همت کنید و تجهیزات را بسازید. در سال ۸۲ اولین ناو موشک انداز به نام «پیکان» را ساختیم.
امیر سیاری اضافه کرد: در طرحی به نام ولایت با موضوع استقرار در سواحل مکران، عمردهی به تجهیزات موجود و نوسازی تجهیزات را با تعمیر قطعات آغاز کردیم. معاون هماهنگ کننده ارتش با تأکید بر اینکه نوسازی را هم با ناو جماران آغاز کردیم و در ادامه، ناو‌های شیراز و سهند هم به ناوگان ما ملحق شده است، اظهار داشت: تا سال ۸۶ ما هیچ‌گونه زیردریایی نداشتیم و امروز در حال حرکت به سمت ساخت زیردریایی‌های سنگین هستیم. معاون هماهنگ کننده ارتش در پایان با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب در عرصه دفاعی در دریا زیر صفر بودیم، اما اکنون در اوج قدرت هستیم، گفت: در آن زمان، هیچ کشوری برای ما تعمیر زیردریایی سنگین انجام نمی‌داد؛ در بازدیدی، رهبر انقلاب به ما گفتند که زیردریایی سنگین را تعمیر کنید، ما گفتیم که کشور‌های صاحب تجهیزات ما را تحریم کرده‌اند و همکاری نمی‌کنند، اما ایشان در پاسخ فرمودند که «به درک که کمک نکردند، خودتان تعمیر کنید» و امروز ما به این توانایی رسیده‌ایم.
دشمنی امریکا با ایران ماهیت حق و باطلی دارد
ماهیت دشمنی امریکا با جمهوری اسلامی، از نوع دنیایی نیست؛ ماهیت این دشمنی، ماهیت حق و باطلی دارد، چون حق و باطل هیچ گاه در کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرند.
سردار علی فدوی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران در نشست «شنبه‌های انقلاب»، اظهار داشت: ماهیت دشمنی امریکا با جمهوری اسلامی، از نوع دنیایی نیست؛ ماهیت این دشمنی، ماهیت حق و باطلی دارد، چون حق و باطل هیچ گاه در کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرند؛ به خاطر همین در ۴۰ سال گذشته از این دشمنی کم نشده است. فدوی تأکید کرد: در هشت سال دفاع مقدس، کسی نبود که بتواند در جبهه مقابل جمهوری اسلامی قرار بگیرد، اما این کار را نکرده باشد؛ عراق، نوک فلش حمله بود، اما در انتهای آن فلش، هر کشوری که می‌توانست، قرار گرفت. معاون هماهنگ‌کننده سپاه ادامه داد: پیش از آغاز جنگ تحمیلی، همه اقدامات قبلی امریکا با شکست مواجه شده بود؛ امریکایی‌ها پنج کودتا تنظیم کردند که همگی شکست خورد. وقتی امریکایی‌ها هر راهی را رفتند و موفق نشدند، احمقی به نام صدام را پیدا و توسط وی، آن جنگ وسیع را آغاز کردند. وی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که پس از انقلاب ایجاد شد، این بود که ما نظام‌سازی جدیدی را انجام دادیم که قبلاً وجود نداشت. سیستم‌ها در گذشته توسط امریکا، شوروی یا انگلیس ایجاد می‌شدند، اما ما تعریف جدیدی بر مبنای تفکرات و اعتقاداتی که مربوط به امام (ره) بود، به وجود آوردیم که پایه‌های آن هیچ ربطی به سیستم‌سازی که توسط امریکایی‌ها ایجاد شده بود، نداشت. فدوی گفت: علت بسیاری از موفقیت‌های ما این بوده و هست که ما طبق روالی که برای دشمن بوده، عمل نکردیم بلکه بر اساس سیستمی که مربوط به انقلاب اسلامی است، عمل کردیم.
معاون هماهنگ کننده سپاه با اشاره به توان بازدارندگی ایران گفت: بازدارندگی یعنی اینکه دشمن محاسبه کند، نفع حمله به شما از ضرر آن کمتر است؛ به تأیید خود امریکایی ها، حداقل ۱۰ سال است که ما در مرحله سوم قرار داریم؛ مرحله اول دفاع کردن و مرحله دوم توان بازدارندگی است، اما مرحله سوم، مرحله‌ای است که دشمن باور می‌کند باید در برابر ما توانی ایجاد کند که بازدارنده باشد. فدوی تصریح کرد: ما در تمام این سال‌ها، به نسبت به تکالیف خود عمل کردیم که اگر کامل عمل می‌کردیم، تمام دنیا را گرفته بودیم. وی با اشاره به مسئله دفاع گفت: کشور‌ها به دنبال این هستند که دفاع خوبی از خود داشته باشند. ملتی که در خانه خود دفاع کند، ذلیل می‌شود و ما در دفاع مقدس سریعاً دفاع در خانه را به جنگ در خانه حریف کشاندیم. معاون هماهنگ کننده سپاه اظهار داشت: اگر توانستیم در کار‌هایی که پای جان وسط است، موفق باشیم، در کار‌های دیگر هم قطعاً موفق خواهیم بود. در کار‌هایی که پای جان در میان نیست، مثل امورات اقتصادی و اداری، اگر طبق فرمولی که خدا گفته عمل کنیم آیا با موفقیت مواجه نمی‌شویم؟ حتماً مواجه می‌شویم، اما عمل نمی‌کنیم؛ این مسئله هم به نحوه حیات درونی افراد بازمی‌گردد که این حیات در برخی افراد به انقلاب و اسلام ارتباطی ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار