سرانه کم مطالعه در کشور نتیجه آموزش و پرورش بیمار
کد خبر: 927549
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tIT
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آموزش و پرورش بیمار نمی تواند فرهنگ مطالعه را بدرستی آموزش دهد.

محمد اسماعیل سعیدی در خصوص فرهنگ مطالعه در کشور و انتقاد از پایین بودن سرانه مطالعه در کشور اظهار داشت: با نگاهی به تاریخ کشور این مهم را می توان دریافت که مردم ایران همواره مردمی اهل مطالعه و اهل کتاب هستند ولی متاسفانه در دو قرن اخیر نفوذ استعمار در کشور تلاش کرد که این رابطه را از بین ببرد ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و تفکر جمهوری اسلامی بر گسترش علم در کشور، دشمن نتواست تاثیر چندانی در بر این رابطه بگذارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتقادی که بر فضای تبلیغات کشور وارد است، عدم فرهنگ سازی و عدم ورود به مسئله کتاب و کتاب خوانی در کشور است، متاسفانه در کشور اغلب مردم سرگرم فضای مجازی هستند و وقت های بسیاری را صرف این فضا می کنند ولی آنطور که لازم است وقتی برای مطالعه اختصاص نمی دهند که این به معنای واقعی یک درد است.

مدارس دانش آموزان را ترغیب به حضور در کتابخانه ها کنند

وی ادامه داد: در گذشته در بیشتر مدارس کتابخانه ها حضور فعالی داشتند و معلمان بیشتر دانش آموزان را ترغیب به عضویت در کتابخانه و مطالعه کتاب های غیر درسی می کردند ولی امروزه کمتر در مدارس اینگونه فعالیت ها مشاهده می شود.

این نماینده مجلس در دوره دهم افزود:  بسیاری از کتاب های غیر درسی موجود در مدارس از جذابیت های لازم برخوردار نیستند و هم چنین گران شدن کتاب و نداشتن پول لازم برای خرید کتاب توسط مدارس به کم شدن فضای مطالعه در مدارس کمک کرده است.

آموزش و پرورش در پایین بودن سرانه مطالعه در کشور مقصر است

سعیدی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش نقطه آغاز است و زمانی که این نهاد مهم بیمار باشد و در تامین نیاز های اولیه آموزشی خود دچار مشکل باشد، نمی تواند فرهنگ مطالعه را بدرستی آموزش دهد، بیان کرد: بدین جهت عدم آموزش صحیح مطالعه در مدارس می تواند در آینده در کل جامعه خود را نشان دهد و باعث پایین آمدن سرانه مطالعه کشور شود.

دولت برای خرید کتاب یارانه اختصاص دهد

وی گفت: دولت باید برای خرید کتاب یارانه ای مخصوص قرار دهد؛ زیرا با گران شدن کاغذ و کتاب و مشکلات اقتصادی خانواده ها، خرید کتاب از چرخه خرید خانوارها کنار می رود که می تواند باعث بروز مشکلات فرهنگی در آینده ای نزدیک برای کشور شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: دولت و نهاد های فرهنگی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و صدا وسیما وظیفه دارند با فرهنگ سازی در خصوص کتاب و کتاب خوانی، رسالت خود به ارتقای فرهنگ کشور را انجام دهند و همچنین فرهنگ وقف کتاب را در کشور گسترش دهند و تعداد کتابخانه های شهری را افزایش کمی و کیفی دهند تا بتوان فرهنگ مطالعه در کشور را ترویج داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار