پای عشق حسین که در میان است مرز‌ها بی‌معنا می‌شود
کد خبر: 927315
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tEh
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
ایران مهیای برپایی تاسوعا و عاشورا‌ی سالار شهیدان
حب‌الحسین یجمعنا. عشق حسین (ع) تنها نشانه‌ای است که هر ساله میلیون‌ها مسلمان را در تاریخی خاص دور یکدیگر جمع می‌کند.
نیره ساری
حب‌الحسین یجمعنا. عشق حسین (ع) تنها نشانه‌ای است که هر ساله میلیون‌ها مسلمان را در تاریخی خاص دور یکدیگر جمع می‌کند. اجتماع عظیمی که هر کسی در هرگوشه از جهان با برافراشتن بیرق‌ها و پرچم‌های حسینی خود را زیرسایه آن قرار می‌دهد و امتداد این حرکت جهانی از تاسوعا و عاشورای حسینی به حرکت جهانی اربعین ختم می‌شود. امسال نیز بار دیگر به رغم تلاش دشمن برای نشان دادن تصویر سیاه از ماهیت عزاداری سالار شهیدان و برنامه‌ریزی برای تخریب دستگاه عزاداری و کاهش ارادت مردم به خاندان عصمت و طهارت (ع)، اما استقبال مردم از عزاداری همچنان حکایت از این دارد که کارخانه انسان‌سازی عاشورا در تاریخ نتیجه‌بخش است. شیعه سال‌هاست در عزای سرور شهیدان عالم، غمی ناتمام را به دوش می‌کشد و این ارادات هرساله جهان را مبهوت خود می‌کند.

بیش از هزاران سال از واقع امام حسین (ع) و یاران وفادار آن حضرت می‌گذرد، اما هنوز هم شیعیان و مسلمانان در ابهت این واقعه هستند. نکته مهم اینجاست، به رغم کارشکنی‌ها و تلاش‌ها برای کاستن از ارادت مردم به سنت عزاداری سیدالشهدا، هر چه می‌گذرد فرهنگ عاشورا که سرشار از وفاداری، فداکاری و مظلومیت است، گسترده‌تر می‌شود. نشانگر این موضوع، ارادت جوانان و شور هیجانی است که کوچه و خیابان‌های شهر را فرا می‌گیرد. عزداران حسینی در کشور‌ها و شهر‌های مختلف به سوگ حسین (ع) می‌نشینند و آیین‌های عزاداری در ایران و جهان باشکوه و عظمت بیشتری برگزار می‌شود.

تصری این عشق و ارادت به سایر نقاط جهان نیز وجود داشته است و هر ساله روز عاشورا در کشورهایی، چون انگلستان، امریکا، ایران، عربستان، پاکستان، افغانستان، رومانی، هند، اندونزی، مالزی، بانکوک و صد‌ها کشور دیگر در قالب هیئت و تکیه عزاداری می‌کنند؛ چراکه پیام امام حسین (ع) فرامذهبی بود، حسین (ع) در درون همه جریان دارد و تنها باید عظمت واقعه و این نام را به عالم شناساند! همین پیام موجب شده که مردم ادیان و مذاهب دیگر نیز حسین (ع) را تنها برای شیعیان ندادند و هنوز هم هندوها، مسیحی‌ها و بسیاری از مردم مذاهب دیگر برای امام حسین (ع) اشک می‌ریزند. در این راستا همچون سنت هرساله همزمان با دهه اول محرم و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی بسیاری از شهر‌های سنتی و حتی پایتخت ایران میزبان مشتاقان و علاقه‌مندانی غیرایرانی است که خواهان شرکت در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) هستند.
همین استقبال، نقطه هدف و زمان مناسبی است تا با ارائه بسته‌های فرهنگی به زبان‌های مختلف در مورد اهداف قیام عاشورا و معرفی اسلام گام برداشت و نیز با حضور روحانیون مسلط به زبان‌های زنده دنیا به سؤالات و شبهات موجود پاسخ داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار