مافیابازی مخملباف با همدستی خاتمی برای فرستادن «گبه» به اسکار!
کد خبر: 927141
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tBt
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۶
موسم معرفی نماینده ایران به اسکار باعث شده که برخی رسانه‌ها به بازخوانی برخی اخبار مربوط به دوره‌های پیشین بپردازند که یکی از آن‌ها ماجرای مافیابازی مخملباف برای فرستادن فیلم خودش به اسکار به کمک محمد خاتمی بود.
علی موحد
موسم معرفی نماینده ایران به اسکار باعث شده که برخی رسانه‌ها به بازخوانی برخی اخبار مربوط به دوره‌های پیشین بپردازند که یکی از آن‌ها ماجرای مافیابازی مخملباف برای فرستادن فیلم خودش به اسکار به کمک محمد خاتمی بود. بهروز افخمی هفت سال پیش و در گفت‌وگویی مشروح با ماهنامه «نسیم بیداری» روایتی قابل تأمل درباره پشت‌پرده این انتخاب عجیب ارائه کرد که حالا و به بهانه انتشار گزارش رسمی بنیاد سینمایی فارابی بازخوانی آن خالی از لطف نیست. افخمی در آن گفت‌وگو ضمن اشاره به واکنش به‌شدت منفی مخملباف به فیلم «عروس» به این نکته می‌پردازد که «مخملباف اساساً در تمام سال‌هایی که در سینمای ایران حضور داشت نسبت به همه فیلمسازان دیگر حسادت داشت و هر کار می‌توانست برای عقب نگه داشتن دیگران می‌کرد. فرق هم نمی‌کرد من باشم یا مهرجویی.»

کارگردان فیلم سینمایی «عروس» سپس به‌عنوان شاهد مثال و در پاسخ به اینکه «رفتار‌های مخملباف حسادت شخصی بود یا از منظر ایدئولوژیک چنین رفتاری داشت؟» گفت: «(مخملباف) آدم حسودی بود، اما شکل ایدئولوژیک به کارهایش می‌داد. رفتارش در برابر فیلم «اجاره‌نشین‌ها» و تهدید به ترور مهرجویی را بسیاری شنیده‌اند، اما احتمالاً کمتر شنیده باشند کسی که باعث شد «بچه‌های آسمان» مجیدی اسکار را از دست بدهد محسن مخملباف بود.» افخمی در ادامه اینگونه به بازخوانی آنچه در فرآیند معرفی فیلم «گبه» به آکادمی اسکار در سال ۷۶ گذشت، پرداخت: «فیلم مجیدی یک سال پیش از آنکه به اسکار معرفی شود می‌توانست نماینده ایران باشد و اتفاقاً هیچ رقیب قدری هم نداشت و اگر معرفی می‌شد همه می‌دانستند شانس بسیار بالایی برای کسب اسکار دارد. مخملباف، اما با یک حرکت کودتایی فرم‌هایی را که مختص معرفی فیلم به آکادمی اسکار است از وزارت ارشاد خارج کرد و با سیدمحمد خاتمی و چند نفر دیگر در ریاست جمهوری جلسه فوری گذاشت و فیلم «گبه» را به آکادمی معرفی کرد و وقتی که ارزیابان ارشاد متوجه این اتفاق شدند دیگر کاری از دست‌شان برنمی‌آمد چراکه اگر می‌گفتند این فیلم نماینده ایران نیست تلقی آنجا این خواهد بود که دولت فیلم «گبه» را ممنوع کرده و وضع برای «بچه‌های آسمان» خیلی بد می‌شد. این خرابکاری اتفاق افتاده بود. تنها کاری که بهشتی (معاون وقت امور سینمایی) توانست انجام دهد این بود که فیلم را اکران نکند تا بتواند سال آینده نماینده ایران باشد؛ سالی که رقیبان قدری مثل روبرتو بنینی با آن فیلم پرخرج با موضوع هولوکاست به اسکار معرفی شده بود و شانس هر فیلم دیگری حتی «بچه‌های آسمان» به صفر رسیده بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار