۷۰۰ اثر تاریخی تهران از بین رفته است
کد خبر: 927107
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tBL
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۵
بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در ۵۰ سال اخیر ثبت شده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می‌رود. بر این اساس به گفته یک عضو شورای شهر پایتخت بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی و ثبت نکرده‌ایم و بیش از ۷۰۰ اثر در تهران از بین رفته است.

احمد مسجدجامعی در اجلاس نهم شورای عالی استان‌ها افزود: کشور ما حوزه تمدنی دارد. مثلاً چشمه‌علی ۷ هزار سال سابقه دارد و کشور‌های اطرافمان هیچ کدام چنین تمدنی ندارند. وی گفت: ویژگی تمدن ایران گفت‌وگو بوده است و الواح تخت جمشید به زبان‌های مختلف است و نشان می‌دهد همزمان در یک مرکز که کار حکومتی، عمرانی و زیست‌محیطی انجام می‌شود حوزه‌های مختلف در کنار هم حضور داشتند و حوزه تمدنی را تعریف می‌کردند.

مسجدجامعی افزود: بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در ۵۰ سال اخیر ثبت شده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می‌رود. اگر ما کمی بی‌توجهی می‌کردیم کاخ گلستان هم از ثبت جهانی خارج شده بود. بدون تعارف باید بگوییم که چشمه‌علی و زاینده‌رود خشک شد و کارون و دریاچه ارومیه و قم در معرض آسیب جدی است. زمانی در تهران به جای پونک و ونک گیاه ون و به جای نارمک، باغ‌های انار داشتیم و هر جای تهران و ایران برای خود هویت داشت و این‌ها در حال از بین رفتن هستند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی نکرده‌ایم و به همین منظور سندی را در شورای شهر تهران تصویب کردیم که این موضوع سامان پیدا کند. با از بین رفتن بسیاری از آثار تهران مواجهیم و علت آن خلأ‌های قانونی است و خیلی جا‌ها ثبت نشده و جا‌هایی هم که ثبت شده است از ثبت خارج می‌شود. برای اولین بار در شورای اول تهران خیابان ولیعصر را به ثبت رساندیم، اما چرا اکنون مسئولان از مترو به سبب خشک شدن بسیاری از درختان شکایت نمی‌کنند؟ چرا به خاطر از بین رفتن بسیاری از درختان خیابان ولیعصر کسی شکایت نمی‌کند؟ ما در محله کن خیابانی داریم که درخت‌های چنارش دوقلو است و پیشنهاد دادیم به جای قطع درختان مغازه‌ها را خراب کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار