وقت دل کندن از صندلی رسید!
کد خبر: 926709
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003t4v
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۲
قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان پس از اصلاحات نهایی مجلس در شورای نگهبان به تأیید رسید تا ورزش ایران در انتظار سونامی کنارگیری مدیران بازنشسته باشد، مدیرانی که امروز برخی از آن‌ها در فدراسیون‌ها سر کارند و بعضی هایشان هم معاون وزیر هستند.
سعيد احمديان
قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان پس از اصلاحات نهایی مجلس در شورای نگهبان به تأیید رسید تا ورزش ایران در انتظار سونامی کنارگیری مدیران بازنشسته باشد، مدیرانی که امروز برخی از آن‌ها در فدراسیون‌ها سر کارند و بعضی هایشان هم معاون وزیر هستند.
حالا با تأیید شورای نگهبان شمارش معکوس برای رفتن آن‌ها آغاز شده است.
پنج‌شنبه شب نگاه خیلی از مدیران ارشد ورزش به پاستور بود، جایی که اعضای شورای نگهبان جمع شده بودند تا نظر نهایی‌شان را راجع به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اعلام کنند، قانونی که چند هفته پیش به خاطر برخی ایرادات برگشت خورده بود و بهارستان‌نشینان پس از اصلاح موارد ایرادی، آن را دوباره به شورای نگهبان فرستاده بودند تا شورا نظر نهایی‌اش را در این باره بدهد. به همین خاطر جمع زیادی از مدیران فدراسیون‌ها و وزارت ورزش که نام‌شان در لیست بازنشسته‌ها دیده می‌شود، گوش به زنگ خبری بودند که قرار بود کداخدایی، سخنگوی شورای نگهبان آن را اعلام کند.
فرصت دو ماهه برای رفتن بازنشسته‌ها
سرانجام کدخدایی پنج‌شنبه‌شب خبر تأیید قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را در شورای نگهبان اعلام کرد، خبری که برای مدیران ورزشی که مشمول این قانون می‌شدند، خبر خوشی نبود و سبب شد خیلی از آن‌ها که پیش از این اعلام کرده بودند با تأیید این قانون به آن احترام می‌گذارند و کناره‌گیری می‌کنند، چاره‌ای جز تحویل کلید اتاق ریاست‌شان در فدراسیون‌ها یا وزارت ورزش نداشته باشند.
کدخدایی از فرصت دو ماهه برای اجرای این قانون خبر داده و این یعنی ورزش در دو ماه آینده آبستن تغییرات زیادی در مدیریت فدراسیون‌ها و سطح معاون وزیر خواهد بود: «رویه اجرای این مصوبه مشمول فرصتی دو ماه است و سازمان‌ها و ارگان‌هایی ­که این قانون برایشان صادق است، باید ظرف دو ماه در خصوص اجرای آن اقدام کنند و ضمانت اجرای این قانون مانند دیگر قوانین، جرم‌انگاری­ یا انفصال از خدمت خواهد بود.»
البته در این مصوبه به گفته سخنگوی شورای نگهبان استثنائاتی هم برای جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال و فرزندان شهدا دیده می‌شود، بندی که سبب شده برخی از مدیران ورزش که بازنشسته هستند با استناد به این بند مجوز ماندن بگیرند.
رؤسا و معاونانی که می‌روند
با تأیید نهایی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، شمارش معکوس برای رفتن مدیرانی که مشمول این قانون هستند، آغاز شده است. محمدعلی صبور در فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه، بهرام شفیع در فدراسیون هاکی، غلامرضا امینی در فدراسیون قایقرانی، مصطفی کریمی در فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان، محمد درخشان در فدراسیون جودو، مهدی تاج در فدراسیون فوتبال، محمد پولادگر در فدراسیون تکواندو، حجت‌الله دهخدایی در فدراسیون چوگان، احمد ضیایی در فدراسیون والیبال، علی مرادی در فدراسیون وزنه‌برداری، محمدرضا رحیمی در فدراسیون هندبال و امیر مجدآرا در فدراسیون ورزش‌های همگانی،  رؤسایی هستند که گفته می‌شود مشمول قانون بازنشستگی می‌شوند و باید جایشان را در آینده نزدیک به یک مدیر جدید بدهند. با کنار رفتن رؤسای بازنشسته فدراسیون‌ها، وزارت ورزش تا پایان سال روز‌های شلوغی را برای برگزاری انتخابات و معرفی رؤسای جدید پیش‌رو خواهد داشت.
در بین معاونان وزیر ورزش هم محمدرضا داورزنی، مهم‌ترین معاونت این وزارتخانه (معاونت حرفه‌ای و قهرمانی) و فریبا محمدیان معاونت بانوان هر دو بازنشسته هستند. البته درباره محمدیان این موضوع مطرح شده که معاون امور بانوان با ۲۰ سال خود را بازنشسته کرده و مشمول این قانون نمی‌شود.
تلاش برای ماندن
هرچند برخی از این مدیران پیش از این اعلام کرده بودند که با ابلاغ آن از سمت‌شان کنار خواهند رفت و یک لحظه تأمل نخواهند کرد، اما بعضی دیگر مانند احمد ضیایی، رئیس فدراسیون والیبال معتقدند رؤسای فدراسیون‌ها، چون حقوقی نمی‌گیرند و ریاست فدراسیون در همه دنیا شغل به حساب نمی‌آید، پس شامل قانون بازنشسته‌ها نمی‌شوند. آن‌ها حتی معتقدند که اجرایی شدن این قانون می‌تواند نهاد‌های بین‌المللی ورزش را حساس کند و آن‌ها به بهانه دخالت دولت، ورزش ایران را تعلیق کنند. این در حالی است که وزارت ورزش اعلام کرده در صورت تأیید نهایی، مدیران بازنشسته و مشمول این قانون از ورزش رفتنی هستند و این وزارت قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را اجرا خواهد کرد.
در چنین شرایطی برخی از رؤسای فدراسیون‌ها مانند مهدی تاج به دنبال این هستند تا با استفاده از مجوز جانبازی بالای ۵۰ درصد در پست‌شان ماندنی شوند. البته درصد جانبازی تاج ۴۵ درصد است، اما به گفته طائبی، دبیر کمیسیون‌های پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران با توجه به گذشت سال‌ها از کمیسیون قبلی و عوارض مجروحیت شیمیایی مثل دیگر جانبازان، تاج می‌تواند درخواست تجدیدنظر جانبازی بدهد تا پزشکان کمیسیون نظرشان را درباره درصد جانبازی پس از بررسی پرونده عنوان کنند. در این صورت ممکن است درصد جانبازی تغییر نکند یا افزایش یابد، حربه‌ای که رئیس فدراسیون فوتبال امیدوار است با افزایش درصد جانبازی‌اش مجوز ماندن بگیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار