ژاپن هم می‌تواند در حفظ برجام گام اساسی بردارد
کد خبر: 926639
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003t3n
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
سفیر ایران در ژاپن:
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن گفت: ژاپن شریک مهمی در سیاست خارجی ایران محسوب می‌شود و از حضور و مشارکت فعال این کشور در موضوعات منطقه خاورمیانه به ویژه در مبارزه با تروریسم استقبال می‌کنیم.

جوان آنلاین: مرتضی رحمانی موحد امروز به دعوت کلوپ خبرنگاران ژاپن در جمع ۷۰ نفر از فعالان رسانه‌های داخلی این کشور حضور یافت و ضمن ارائه مطالبی در خصوص موضوعات داخلی و خارجی به سئوالات خبرنگاران هم پاسخ گفت.

وی ابتدا در سخنرانی خود با ابراز تاسف و ابلاغ تسلیت دولت و ملت ایران به دولت و ملت ژاپن به دلیل حوادث زلزله در هوکایدو و طوفان جبی و ابراز خرسندی از حضور در جمع خبرنگاران داخلی، به سابقه تاریخی ایران، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن اشاره کرد و افزود: روابط ایران و ژاپن دارای سابقه‌ای طولانی، تاریخی و همواره صمیمانه بوده و مقامات دو کشور در طول سال‌های اخیر بارها با یکدیگر در سطوح عالی دیدار داشته‌اند و به سرعت روابط دو طرف به ویژه پس از برجام گسترش یافته که باید این روند حفظ شود و ادامه یابد.

وی به نودمین سال آغاز روابط رسمی دو کشور هم اشاره کرد و گفت: سال ۲۰۱۹ مصادف با نودمین سال روابط رسمی دو کشور خواهد بود و امیدواریم با برنامه‌های پیش بینی شده در این مناسبت زمینه توسعه همکاری‌ها بیش از پیش فراهم شود.

سفیر کشورمان در توکیو، همچنین با اشاره به جایگاه منطقه‌ای و جهانی ایران اظهار کرد:‌ حفظ صلح و ثبات، تلاش برای ایجاد منطقه‌ای قوی، حل و فصل مسالمت آمیز مسائل بر اساس گفتگوی منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در هر شکل آن که ایران از قربانیان آن نیز بوده است راهبرد و سیاست بنیادین جمهوری اسلامی ایران است.

رحمانی موحد افزود: ژاپن شریک مهمی در سیاست خارجی ایران محسوب می‌شود و از حضور و مشارکت فعال این کشور در موضوعات منطقه خاورمیانه به ویژه در مبارزه با تروریسم استقبال می‌کنیم.

وی به ضرورت توجه به مبارزه با افراط گرایی و تروریسم و مظاهری چون داعش تاکید کرد و گفت: ایران به دعوت دولت‌های قانونی عراق و سوریه در این کشورها حضور مستشاری دارد و اگر مقاومت ایران در این مبارزه نبود امروز باید شاهد بر هم خوردن صلح، امنیت جهانی و منطقه‌ای می‌بودیم.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با اشاره به روند توافق برجام و ۱۳ سال مذاکره در این زمینه که عامل توسعه صلح و امنیت شده تصریح کرد:‌ برجام توافق مهم بین‌المللی بوده و هست و خروج آمریکا مانند خروج این کشور از بسیاری دیگر از تعهدات و پیمان‌ها بی تردید به ثبات قوانین، توافقات و تعهدات بین‌المللی و صلح و ثبات جهانی ضربه وارد کرده و این در حالی است که ایران بر اساس ۱۲ بار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود پایبند بوده است.

رحمانی موحد در ادامه تصریح کرد: امروز باید آمریکا و حامیان نقض برجام از جمله رژیم صهیونیستی مورد مجازات قرار گیرند و یادآوری می‌کنم بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد همه دولت‌ها مکلف به حفظ برجام هستند و ژاپن هم می‌تواند در کنار چین، روسیه و اتحادیه اروپا در حفظ برجام و تعهدات مندرج در آن گام اساسی بردارد.

وی همچنین بیان کرد:‌ از دولت ژاپن انتظار داریم با حمایت از شرکت های ژاپنی و توسعه روابط برای گسترش همکاری های اقتصادی تلاش و اطمینان لازم را ارائه کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه رحمانی موحد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد از بین رفتن منافع ایران از برجام و تصمیم دولت برای ادامه حضور در آن گفت: برجام دارای دو بال سیاسی و اقتصادی است و در حال حاضر در زمینه سیاسی و در مذاکرات ۱+۴ مواضع خوبی بیان شده است اما در حوزه اقتصادی منافع و تضمین‌های مورد نظر ایران محقق نشده است و تاریخ حضور ایران در برجام هم مدت اعتبار خواهد داشت و اگر به منافع خود دست نیابد حتما تصمیم لازم گرفته خواهد شد، لذا ادامه این مسیر به همکاری دیگر کشورها وابسته است و تسلیم شدن در برابر خواست آمریکایی‌ها به معنای مرگ برجام خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره همکاری با روسیه و چین گفت: سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی تقویت همکاری‌ها با شرق است و در این زمینه روابط راهبردی با چین و روسیه وجود دارد و اراده ایران توسعه روابط با همسایگان و همچنین کشورهای شرق خواهد بود و در این زمینه هیچ مانعی از سوی ایران برای توسعه روابط با ژاپن وجود ندارد.

سفیر کشورمان در ژاپن درباره مساله سوریه نیز اظهار کرد:‌ ایران راه حل‌های مختلف سیاسی را برای حل بحران در منطقه ارائه کرده و از طریق گفتگوهای آستانه، ژنو و رهبران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه معتقد است تنها گفتگو و حل و فصل سیاسی پایان بخش مشکلات منطقه خواهد بود اما باید بین کشورهایی که با هدف تجزیه طلبی و حمایت از گروه و قوم خاص و بدون اجازه دولت‌های قانونی این کشور ، در سوریه حضور دارند پاسخگوی جامعه بین المللی باشند. ایران برای مبارزه با تروریست به دعوت دولت قانونی سوریه و با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی آن حضور مستشاری دارد.

رحمانی موحد در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد رویکرد سیاست خارجی دولت ترامپ و صلح و ثبات منطقه‌ای گفت: دیدگاه‌های رئیس جمهور آمریکا و مشکلات داخلی این کشور شرایط بین‌المللی را با مخاطرات جدی مواجه کرده و منحصر به ایران هم نیست و نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و متاسفانه در منطقه نیز برخی کشورها در کنار اسرائیل و آمریکا در تلاش برای ایجاد فشار به ایران هستند اما جمهوری اسلامی ایران به تلاش برای ایجاد منطقه‌ای قوی، حفظ تمامیت ارضی کشورها، مقابله با توسعه طلبی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه ادامه خواهد داد.

وی با بیان این‌که هیچ کشوری به اقدامات تروریستی افتخار نمی‌کند، افزود: رژیم صهیونیستی هر گونه جنایت و اقدام تروریستی به صورت مستقیم و یا نیابتی در منطقه را با افتخار اعلام و اذعان می کند.

منبع: ايسنا
برچسب ها: ژاپن ، برجام ، حفظ برجام
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار