قطعات بدون مجوز «ابراهیم» رایگان پخش شد
کد خبر: 924780
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003sZo
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۳
سکوت دفتر موسیقی ارشاد در برابر اقدام محسن چاوشی
محسن چاوشی دو قطعه از آلبوم «ابراهیم» را که مجوز انتشار برای آن‌ها صادر نشده بود به صورت رایگان منتشر کرد. انتشار آلبوم «ابراهیم» در این هفته یکی از مهم‌ترین اتفاقات حوزه موسیقی بود؛ اتفاقی که با حاشیه همراه شد.
هادی عسگری
محسن چاوشی دو قطعه از آلبوم «ابراهیم» را که مجوز انتشار برای آن‌ها صادر نشده بود به صورت رایگان منتشر کرد.
انتشار آلبوم «ابراهیم» در این هفته یکی از مهم‌ترین اتفاقات حوزه موسیقی بود؛ اتفاقی که با حاشیه همراه شد. بعد از اعلام اینکه وزارت ارشاد حاضر نیست به آلبوم جدید محسن چاووشی با نام «ابراهیم» مجوز انتشار دهد و متعاقب آن تهدید این خواننده برای خروج از کشور، «ابراهیم» به صورت رسمی با شش قطعه موسیقی منتشر شد. محسن چاوشی نیز دو قطعه مجوز نگرفته از این آلبوم را به صورت رایگان در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد. این اقدام هنوز واکنشی را در میان مسئولان حوزه موسیقی به همراه نداشته است. نکته‌ای که در مورد انتشار دو قطعه بدون مجوز وجود دارد، تشابه میان رفتار چاوشی با بعضی از فیلمسازان ایرانی است که بعد از توقیف فیلم هایشان، آن‌ها را در فضای مجازی منتشر کردند و وزارت ارشاد هم واکنشی نسبت به اقدام آن‌ها نداشت. این روش می‌تواند در آینده باز تکرار شود، چون هنرمندان متوجه شده‌اند، ارشاد آن طور که باید در کار جدی نیست!
قطعات «تو در مسافت بارانی» و «ما بزرگ و نادانیم» در حالی منتشر شدند که از سوی وزارت ارشاد این دو قطعه فاقد مجوز انتشار اعلام شده بودند. علی ترابی، مدیرکل دفتر موسیقی در نشست خبری جشنواره موسیقی فجر اعلام کرده بود مشکل این دو قطعه، واژه‌هایی است که در اشعارشان به کار رفته است و تا اصلاح نشدن‌شان امکان دریافت مجوز وجود ندارد.
مدیر یکی از سایت‌های فروش قانونی آثار موسیقی که دو قطعه بدون مجوز را به صورت رایگان منتشر کرده است، درباره این اقدام می‌گوید: ما ساعت ۸ صبح روز گذشته «ابراهیم» را با شش قطعه روی سایت قرار دادیم ولی تنها سامانه عرضه اینترنتی این آلبوم نبودیم و دو سه جای دیگر که احتمالاً تبلیغاتشان را در سطح شهر دیده‌اید هم این کار را منتشر کردند، اما با هشت قطعه! در یک بازار رقابتی، وقتی کسی دیگر این آلبوم را با هشت قطعه و با همان قیمتی که ما می‌فروشیم، می‌فروشد و ما با همان قیمت شش قطعه به مخاطب می‌دهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟! طبیعتاً از من نمی‌خرند! وی می‌افزاید: ما برای خرید حق فروش این آلبوم هزینه زیادی کردیم و اگر این دو قطعه را در کنار شش قطعه دیگر قرار نمی‌دادیم ضرر بزرگی می‌کردیم والا در اصل قصد انجام چنین کاری را نداشتیم ولی وقتی می‌بینیم دو سه سایت دیگر با توجه به مصونیت‌شان از عواقب احتمالی چنین کاری، هشت قطعه را منتشر می‌کنند ناچاریم برای جا نماندن از عرصه رقابت همان کار را انجام دهیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار